Nu credeam că se vor putea mobiliza 15.000 de oameni în acțiunea intitulată Misiunea Grivei, prin care se cer condiții mai bune pentru câinii abandonați și pentru sterilizarea lor. Iată că inițiativele cetățenești încep să capete forță și consistență. Poate n-ar fi fost lipsit de interes să se ceară și sterilizarea stăpânilor care-și abandonează animalele de companie...
Săptămâna trecută, înainte ca lucrările de 70 milioane de euro derulate la Aeroportul Oradea să se încheie (apropo, va fi un şoc diferenţa!), suspansul privind utilitatea lor s-a risipit: CJ Bihor şi Primăria Oradea au bătut palma cu LOT şi cu HiSky.

Camera Deputaţilor a adoptat recent un proiect de modificare a legislaţiei în vigoare, prin care se prevede, în esenţă, că instanţele judecătoreşti nu vor mai putea reduce din oficiu onorariile achitate de justiţiabili avocaţilor, ci doar la cererea părţii adverse.
31 Octombrie 2022, 10:15

Cu probleme de lot, CSM Oradea a pierdut clar şi derby-ul codaşelor, de la Odorhei

Handbaliştii de la CSM Oradea au pierdut duminică pe terenul ultimei clasate, devenind singura echipă care n-a obținut nici măcar un punct în această ediţie de campionat a Ligii Zimbrilor, unde a ajuns, astfel, deținătoarea „lanternei roşii”.

Cu anumite probleme de lot, formaţia orădeană a fost învinsă la Odorheiu Secuiesc, de echipa locală CSM, la o diferenţă de zece goluri, scor 37-27. După cum o arată şi scorul, jocul a fost la discreţia gazdelor, care şi la pauză conduceau cu şase goluri, scor 18-12.

Orădenii au condus în acest meci o singură dată, chiar la început, când au înscris primii, prin Viorel Boşca, după care cei de la Odorhei s-au instalat la conducere, pentru a se desprinde treptat.

Totuşi, în primele 25 de minute, situaţia din teren a fost destul de echilibrată, în minutul 24 gazdele conducând doar cu 13-11. Din finalul primei reprize a apărut însă desprinderea gazdelor, care şi-au făcut apoi o repriză secundă mult mai uşoară.

De la CSM Oradea, Borivoje Djukic a fost cel mai eficace, cu 9 goluri înscrise, în timp ce Valentin Ivancenco a reuşit şi el 6 goluri.

CSM Odorheiu Secuiesc – CSM Oradea 37-27 (18-12)

CSM Odorhei: Orban, Varo – portari; A. Dedu 7 goluri, Csibi 6, Putnoky 6, Couveiro 5, Ferenczi 3, Milosevic 3, Tăuțean 2, Hadnagy 2, Fekete 2, Katona 1 şi Ramos. Antrenor: Lorant Sipos.

CSM Oradea: Țenghea, Turturică – portari; Djukic 9 goluri, Ivancenco 6, Aungurenci 4, Oarga 3, Farcaș 3, Boșca 2, Gal, Munteanu şi C. Szasz. Antrenor: Cosmin Liberț.

Evoluția scorului: 5-2 (min. 6), 8-5 (min. 13), 12-7 (min. 19), 13-11 (min. 25), 18-12 (pauză), 22-15 (min. 36), 25-18 (min. 42), 30-21 (min. 51), 32-25 (min. 55), 37-27 (final).

Aruncări de la 7 metri (transformate): 4 (3) – 1 (1).

Minute de eliminare: 10-6.

Au arbitrat: Ionuț Cazan şi Gesur Suliman (din Bucureşti)