MARȚI, 07 FEBRUARIE 2023
`

O veste proastă pentru liberalii bihoreni. După 13 ani de înfrângeri glorioase, Ioan Mang, liderul stângii din Bihor, e tras pe dreapta. Evident, domnia sa susţine că a făcut un pas lateral, nicidecum în spate, în speranţa că partidul o să-i mai îndulcească ieşirea la pensie cu un mandat de deputat, că oricum e printre puţinii aleşi care au terminat facultatea la zi şi la timp...
E sufocarea pe care o simţi în lipsa libertăţii, obrazul ce-ţi arde încă sub palma securistului care ţi-a curmat cuvântul, ruşinea că te-ai născut într-un loc atât de cenuşiu. E despre "vom muri şi vom fi liberi", "dreptate, ochii plânşi cer să te vadă" sau "mai bine golan...". E despre mulţumirile primite de la omul simplu, care a găsit în tine singurul ascultător şi reazem, înfruntând "sistemul". Despre orele de nesomn...
La fel ca în bancurile cu olteanul care, atunci când nu are ce face, se dezbracă și își păzește hainele, Compania Națională Poșta Română - firmă de stat care, spre deosebire de oltean, are însă multe de făcut ca să iasă din înapoiere - a intentat BIHOREANULUI un proces pentru o serie de articole publicate în primăvară.
Probele medicale ar putea fi trimise cu drona de la Spitalul Județean la laboratorul din Rogerius. Ce părere aveți despre inițiativă?

În 16 ianuarie 2023, Înalta Curte de Casație și Justiție a pronunțat o hotărâre extrem de importantă, prin care, cel puțin pentru viitor, se repară unele nedreptăți evidente. În concret, Instanţa Supremă a stabilit că, în ipoteza unei privări de libertate în cursul unui proces penal finalizat prin soluţie definitivă de achitare, fără ca nelegalitatea măsurii privative de libertate să fi fost stabilită, soluţia de achitare este suficientă prin ea însăşi pentru acordarea de despăgubiri persoanei private de libertate şi, ulterior, achitate.
Gripa este o boală respiratorie acută determinată de infecţia cu virusuri gripale. Boala afectează căile respiratorii superioare şi/sau inferioare şi este frecvent însoţită de febră, cefalee, dureri musculare şi astenie.
26 Octombrie 2022, 22:55

CSM CSU Oradea s-a impus la o diferenţă de 22 de puncte în faţa echipei belgiene Kangoeroes Mechelen, în FIBA Europe Cup!

Baschetbaliştii de la CSM CSU Oradea au obţinut miercuri seara o victorie importantă în etapa a 3-a a Grupei E din FIBA Europe Cup.

Deşi au avut în faţă liderul clasamentului, pe echipa belgiană Kangoeroes Mechelen, jucătorii formaţiei bihorene au reuşit să se impună în Oradea Arena la o diferenţă de 22 de puncte, cu scorul de 98-76.

Debut intens

Totuşi, jocul a început favorabil echipei belgiene, care a condus mai tot timpul pe durata primului sfert, orădenii egalând la 24 chiar înainte de prima pauză.

În debutul sfertului II, CSM a trecut la conducere şi s-a menţinut în avantaj până către finalul acestei secvenţe, când oaspeţii au trecut din nou în avantaj cu 42-41, numai că Oradea a replicat imediat şi a intrat cu avantaj minim în pauza mare, scor 45-44.

Şi sfertul al treilea a fost echilibrat până către finalul lui, când jucătorii pregătiţi de Cristian Achim au început să se desprindă, graţie şi unui joc foarte bun făcut de Justin Carter. La ultima pauză, Oradea avea deja un avanaj de 11 puncte, scor 75-64.

Ultimele zece minute au fost controlate de baschetbaliştii orădeni, care şi-au mărit diferenţa, iar în aplauzele publicului au reuşit o victorie frumoasă, la 22 de puncte diferenţă, cu 98-76.

De remarcat totuşi că de la formaţia belgiană au lipsit trei jucători, dintre care doi din cei de bază.

Ajustări în apărare

„A fost un meci echilibrat, foarte spectaculos, cu multe schimbări la conducere. În repriza a doua am făcut anumite ajustări în apărare, iar acest lucru a înclinat balanța în favoarea noastră. Consider că am făcut un meci foarte bun și am obținut o victorie absolut meritată. Kangoeroes este o echipă dificilă. Are jucători care înțeleg foarte bine jocul de baschet. Cred că pentru orice echipă se va dovedi a fi un adversar greu de învins. Mă bucur că noi am făcut-o și că am reacționat după un început mai dificil”, a declarat, la finalul jocului, Justin Carter, considerat cel mai bun jucător al partidei. El a marcat, de altfel, 19 puncte.

Tot 19 puncte au înscris pentru CSM şi Kris Richard, şi Mark Ogden, în timp ce Donatas Tarolis şi-a trecut în cont 17 puncte, iar Erik Neal, 10 puncte.

De la Kangoeroes, Domien Loubry, cu 17 puncte, şi Brian Fobbs, autor a 16 puncte, au fost principalii marcatori.

Victorie la scor

„Am întâlnit o echipă impresionantă din punctul meu de vedere, cu jucători care înțeleg baschetul la nivel tactic într-un mod extraordinar. Este clar că nu am întâlnit de mult o echipă cu jucători atât de înzestrați din acest punct de vedere. Cu toate acestea, noi am câștigat meciul. Mă bucur pentru victorie și pentru că am obținut-o la această diferență. Este posibil ca acest lucru să conteze în ecuația calificării, chiar dacă este mult prea devreme să vorbim despre așa ceva. Schimbarea de apărare din repriza a doua ne-a facilitat victoria”, a declarat, la finalul jocului, şi antrenorul Cristian Achim.

În cealaltă dispută a etapei, Rilski Sportist a cedat în faţa francezilor de la Cholet Basket cu scorul de 65-83. Astfel, după trei etape în Grupa E, Cholet Basket, CSM CSU Oradea şi Kangoeroes Mechelen au câte două victorii şi o înfrângere, fiind la egalitate de puncte, în timp ce bulgarii de la Rilski Sportist au trei înfrângeri şi sunt aproape ieşiţi din cursa calificării.

În etapa viitoare, miercuri, 2 noiembrie, CSM CSU Oradea va juca tot acasă, urmând a primi vizita francezilor de la Cholet Basket. Şi acel meci va debuta de la ora 19.