URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
31 Martie 2022, 17:01

CSM CSU Oradea l-a legitimat pe jucătorul sârb Strahinja Jovanovic

CSM CSU Oradea l-a legitimat pe jucătorul sârb Strahinja Jovanovic (foto: Facebook)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Conducerea clubului CSM Oradea anunţă că a mai legitimat un jucător la echipa de baschet CSM CSU. Este vorba despre sârbul Strahinja Jovanovic.

Înalt de 1.85 metri şi în vârstă de 25 de ani, acesta se întoarce în România după ce în sezonul 2019-2020 a jucat la Steaua Bucureşti.

Strahinja Jovanovic evoluează la poziţia 1 şi vine în Liga Naţională după aproape doi ani petrecuţi în Polonia. El a jucat pentru Slask Wrocklaw în sezonul 2020-2021, echipă cu care a cucerit medalia de bronz.

A început sezonul 2021-2022 tot la Wrocklaw, dar pe parcursul stagiunii s-a transferat la Legia Varşovia. La Legia, Jovanovic a evoluat de 10 ori în FIBA Europe Cup, unde a avut medii statistice de 9.6 puncte.

În campionatul polonez, în acest sezon, Strahinja Jovanovic a bifat 22 de meciuri (8 cu Slask şi 14 cu Legia) şi a avut medii statistice de 9.2 puncte, 3.9 pase decisive, 2.2 recuperări şi 0.7 intercepţii în 25.2 minute pe partidă pentru 9.9 la eficienţă, conform datelor prezentate de conducerea clubului CSM.

După cum precizează site-ul oficial al clubului CSM Oradea, Strahinja Jovanovic îl va înlocui pe lituanianul Martynas Paliukenas în angrenajul echipei. Acesta din urmă a suferit o accidentare la încălzirea meciului de la Piteşti, iar de atunci urmează un program special de recuperare.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON