URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 27 IUNIE 2022
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Primarul Florin Birta are alt stil decât predecesorul său. Când s-au complicat lucrurile cu proiectul de ţepi de deasupra parcării de pe Independenţei, a scos la bătaie Facebook-ul, iar orădenii au avut ocazia să se răcorească. Acum iese din nou în faţa concetăţenilor cu propunerea de reamenajare a Corso-ului şi aşteaptă reacţiile lor.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Deşi practic meseria asta de trei decenii, azi, mâine, nu încetează să mă minuneze un fenomen permanent manifest în politica românească: modul în care se autodevorează coaliţiile de partide ajunse la guvernare, făcându-se cioburi înainte de-a apuca să furnizeze ceva substanţial naivilor de electori. A fost boala CDR-ului, a fost a USL-ului, este a guvernării de azi şi va fi, probabil, şi a celei de mâine...
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu surparea dealului Ciuperca e marele eşec al primarului Bolojan, chiar dacă ani de zile a fost tema preferată a opoziţiei locale, subiect de hate pe Facebook şi sursă de meme. Eşecul a fost invalidarea referendumului pentru Oradea Mare, prin unificarea cu Sânmartin, boicotată de UDMR şi de PSD. Dacă alde Szabó Ödön a avut o motivaţie practică, teama că în Oradea Mare UDMR ar fi urmat să aibă mai puţini consilieri şi postul de viceprimar pierdut (ceea ce oricum s-a întâmplat), PSD-ul lui Ioan Mang şi-a făcut socoteala că-i musai să moară capra vecinului liberal. N-a câştigat nimic din asta, dar Oradea a pierdut. Ura!
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Primarul Florin Birta propune reabilitarea pietonalei Republicii, prin pavarea cu porfir și revenirea la modelul estetic cu cercuri, din perioada comunistă. Ce părere aveți?

De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
În data de 8 iunie, Curtea Constituțională a declarat neconstituțională, cu unanimitatea voturilor judecătorilor, o lege adoptată recent de Camera Deputaților prin care se prevedea, în esență, că neexecutarea în termen de 30 de zile a unei hotărâri prin care o amendă este înlocuită cu munca în folosul comunității constituie infracțiune.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În regiunea ţării noastre, înţepăturile de insecte dau rareori fenomene grave de intoxicaţie; ar fi nevoie de 500-1000 de înţepături de albine pentru a produce moartea. În regiunile tropicale, în America de Nord şi de Sud, în Africa şi Asia Centrală se întâlnesc păianjeni veninoşi ("văduva neagră") şi scorpioni, care sunt foarte periculoşi atât pentru oameni, cât şi pentru animalele domestice.
30 Aprilie 2022, 11:46

CS Crişul Oradea, locul II în topul celor mai bune cluburi de juniori ale Federaţiei Române de Nataţie

CS Crişul Oradea, locul II în topul celor mai bune cluburi de juniori ale Federaţiei Române de Nataţie (Foto: Facebook - Clubul Sportiv Crișul Oradea)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Clubul Crişul Oradea s-a clasat pe locul II în clasamentul întocmit pe anul 2021 de Federaţia Română de Nataţie şi Pentatlon Modern la categoria juniori.

Ierarhia a fost prezentată cu ocazia desfăşurăriii Adunării Generale Ordinare a Federaţiei, care a avut loc în această săptămână, pe 27 aprilie, la Bucureşti.

La eveniment a participat și ministrul Sportului, Carol-Eduard Novák, şi preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român, Mihai Covaliu. Clubul Sportiv Crişul Oradea a fost reprezentat de antrenoarea Cristina Madău.

Printre punctele din ordinea de zi a federaţiei s-au numărat prezentarea raportului de activitate al federaţiei pentru anul 2021 şi obiectivele propuse pentru anul 2022.

Surpriza plăcută pentru clubul orădean Crişul a fost desemnarea pe locul II în ierarhia cluburilor de la juniori (conform punctajelor federaţiei), dar şi locul XI obţinut la general, cu 880 de puncte în clasamentul federaţiei, în urma rezultatelor competiţionale din anul 2021.

"Clasarea pe locul secund la nivel naţional al clubului nostru la juniori ne bucură şi dovedeşte eficienţa pregătirii fizice şi tehnice pe care o fac sportivii noştri în cadrul antrenamentelor. Totodată, ne motivează ca în acest an să luptăm şi mai mult pentru a ne clasa pe locul întâi. În ultima perioadă a crescut numărul sportivilor legitimaţi la secţia de înot, astfel aria de selecţie va fi una mai mare şi considerăm că rezultatele vor fi pe măsură! Ţin să felicit antrenorii şi sportivii pentru acest rezultat remarcabil!", a transmis, printr-un comunicat, Pető Dalma Csilla, director CS Crişul Oradea.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.7068 RON
  • 1 EUR = 4.9464 RON
  • 1 HUF = 0.0124 RON