URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
11 August 2021, 17:24

Concursul de şah online Cupa Talentum 2021 şi-a desemnat câştigătorii

Concursul de şah online Cupa Talentum 2021 şi-a desemnat câştigătorii (Sursa foto: jocdesah.ro)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Şah Club Oradea, clubul fondat de Ioan Fleisz, Dan Cezar Carţiş şi Dan Raţ, care se ocupă cu organizările concursurilor de şah online, a organizat o nouă competiţie. Este vorba despre concursul de şah fulger online, dotat cu Cupa Talentum 2021.

Desfășurat pe serverul Chess.com, concursul a reunit 14 şahişti, care s-au duelat în 6 runde, în sistem elveţian, cu 5 minute + 2 secunde pe mutare timp de gândire.

În urma desfăşurării întrecerilor, competiţia a fost câştigată de bihoreanul Christopher Bui, stabilit în Franţa. Acesta a acumulat 5,5 puncte, la fel ca ocupantul locului 2, Nagy Laszlo, care şi el este născut în Oradea, dar locuieşte în Germania. Cei doi au fost departajați cu ajutorul unui coeficient. 

Pe poziţia a 3-a s-a situat sibianul Luca Platschek, cu 4 puncte acumulate.

La femei primul loc a fost obţinut de Gertrud Florentina Dörner, de la Metalul Salonta, în timp ce la juniori primul a fost sibianul Luca Platschek, iar la veterani, Ecsedi Sandor (Oradea - Debrecen).

Clasamentul complet şi toate partidele se pot vedea pe site-ul Chess.com

Directorul şi arbitrul turneului a fost orădeanul Ioan Fleisz, arbitru internaţional.


Situaţia din prima jumătate a clasamentului:

1. Christopher Bui (Oşorhei - Franţa) - 5,5 puncte

2. Nagy Laszlo (Oradea - Germania) - 5,5 puncte

3. Luca Platschek (Sibiu) - 4 puncte

4. Marius Adrian Paul (Oradea) - 3,5 puncte

5. Alexandru-David Brata (Oradea) - 3,5 puncte

6. Paul Iancu (Oradea) - 3 puncte.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON