URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
24 Februarie 2021, 19:00

Cea mai veche colaboratoare a lui Bolojan, Anca Grama, demisionează din Consiliul Județean Bihor!

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Situaţie inedită la reuniunea de miercuri a Consiliului Judeţean Bihor. După ce, în deschiderea şedinţei, înlocuitorul unui consilier judeţean PNL ales deputat în decembrie a depus jurământul, la finalul ei un alt liberal a anunţat că îşi va depune demisia.

Este vorba despre Anca Grama (foto stânga), cea mai veche colaboratoare a actualului preşedinte al CJ, Ilie Bolojan, încă de dinainte de a fi primar al Oradiei.

În debutul şedinţei, imediat după intonarea imnului de stat, cei 34 de consilieri judeţeni prezenţi au rămas în picioare, pentru a asista la depunerea jurământului de către Sorin Romulus Motoca (foto dreapta), acesta fiind supleant pe lista de candidaţi a PNL la alegerile locale din 27 septembrie şi înlocuindu-l, după ce Tribunalul Bihor i-a validat mandatul, pe fostul consilier judeţean Kiss Janos, ales deputat la scrutinul parlamentar din 6 decembrie.

Motoca a mai fost consilier judeţean, tot din partea PNL, şi în legislatura trecută, 2016-2020, reprezentând zona Aleşd, unde şi locuieşte.

După aproximativ o oră şi jumătate, la finalul şedinţei, la clasicul "punct Diverse" de pe ordinea de zi, a fost anunţată şi o demisie. "Vă anunţ că îmi voi depune demisia, ca urmare a faptului că am devenit funcţionar public", a spus consilierul judeţean Anca Grama, mulţumindu-le colegilor pentru colaborarea de până acum.

Anca Grama a candidat şi a câştigat un concurs pentru ocuparea funcţiei de director al Direcţiei de Asistenţă Socială Oradea, vacantată după ce directoarea Arina Moş a fost aleasă viceprimar al Oradiei. Fostă jurnalistă, ea se numără între cei mai vechi colaboratori ai lui Ilie Bolojan, fiindu-i consilier cu responsabilităţi de comunicare încă de dinainte de anul 2008, când liberalul a câştigat primul mandat în fruntea Primăriei Oradea.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON