URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 24 NOIEMBRIE 2020
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
În primul rând, cred că ar trebui să definim ce însemnă drum de centură. O centură în adevăratul sens al cuvântului ar trebui să fie suficient de îndepărtată de oraş, încât, atunci când o străbaţi, abia să întrezăreşti localitatea pe care o ocoleşti. Practic, nici Oradea nu mai are centură, şoseaua e deja un inel interior al oraşului. Dar aşa cum e, centură sau nu, ne foloseşte de minune şi fără ea am fi fost cu nervii la pământ!
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Cum ar putea, oare, o clasă politică, clădită ea însăși pe impostură și mediocritate, să instituie norme și criterii de selecție pe care chiar ea le-ar pica, cu brio? Răspunsul este, totuși, la îndemână: prin simpla transparentizare, pe care o cerem cu toții, și noi, cei din mass-media, și generațiile mai tinere, și Uniunea Europeană, în care ne-am zorit să intrăm, atrași de avantaje, nu de rigori.
Zic şi eu
Adrian Cris
Ce-a făcut şeful CJ Bihor săptămâna trecută, când a prezentat cele 12 criterii pentru alocarea banilor către primăriile din judeţ, este începutul celei mai importante reforme administrative din ultimii 30 de ani. Poate singura pe bune, nu formală, pentru că ţinteşte la rădăcina relelor din administraţia noastră. Dacă va fi adoptat - şi va fi - setul de reguli va scoate Bihorul, pur şi simplu, din feudalismul politic în care băltesc, de fapt, toate judeţele, oraşele şi comunele României.
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
Sunt un fan mărturisit al instrumentelor digitale făcute să ne ușureze viața. Nu am mai plătit o factură la ghișeu de câțiva ani, evitând să pierd timp prețios și să văd fețe acre și plictisite dincolo de un geam de sticlă. Cumpăr de pe internet de câte ori am ocazia, comunic fervent prin mesaje și emailuri cu cei pe care nu îi pot întâlni, mă informez de pe diverse site-uri și platforme. Internetul îmi este util, chiar indispensabil, în toate activitățile profesionale, așa că îmi recunosc dependența de el.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre modul în care își face campania electorală Viorel Cataramă, candidatul Pro România Bihor pentru Senat?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Având în vedere faptul că în curând chiar se vor desfăşura alegeri parlamentare în România, în ciuda crizei sanitare, cred că este important să se cunoască cele mai importante aspecte prevăzute în Constituţie în legătură cu rolul şi activitatea Parlamentului, precum şi cu statutul senatorilor şi deputaţilor. 
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Prevenirea gripei se efectuează prin utilizarea vaccinurilor cu virus inactivat. Aceste vaccinuri sunt preparate din virusuri gripale de tip A şi B ce au circulat în sezonul precedent. Dacă tipul de virus circulant în momentul vaccinării este strâns înrudit cu cel din compoziţia vaccinului, se realizează o protecţie de 50-80% faţă de infecţie.
21 Iulie 2020, 08:58

Casa cu tricolor: Un bihorean și-a arborat acasă drapelul naţional al Ungariei. Primarul îl somează să-l dea jos!

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Un cititor al BIHOREANULUI a semnalat recent că la o gospodărie din Vadu Crişului, la numărul 524 A, pe şoseaua principală spre Şuncuiuş, este arborat la înălţime - şi încă de ceva vreme - drapelul naţional al Ungariei, cu tot cu stemă. Ba mai mult, și pe stâlpul de electricitate din faţa casei locatarul casei a pictat tricolorul, dar, din nou, nu al României, ci al Ungariei.

„Mă zgârie pe ochi”, s-a plâns reclamantul. Sensibilităţile acestuia nu sunt, însă, singura problemă, ci faptul că legea din România interzice arborarea altor drapele decât cel al ţării, cu excepția unor vizite cu caracter oficial de stat ori al unor festivităţi şi reuniuni internaţionale.

Bihorel a fost curios ce crede primarul Dorel Cosma despre „atracţia” de pe raza comunei sale şi a aflat de la acesta că proprietarul casei este... român get-beget, doar că are anumite „fixuri”.

Edilul s-a şi dus vinerea trecută în vizită să-l atenţioneze, dar degeaba, căci săteanul avea uşile gospodăriei închise şi câinii liberi prin curte. Aşa că primarul s-a hotărât să-i facă o notificare pe care i-o va trimite atenţionându-l cu privire la rigorile legii şi cerându-i să dea jos şi steagul, și vopseaua de pe stâlpul Electrica.

UPDATE: A revopsit stâlpul

După publicarea articolului, primarul din Vadu Crişului a transmis BIHOREANULUI că proprietarul casei a revopsit stâlpul Electrica din faţa casei sale (foto), ştergând astfel tricolorul roș-alb-verde. În schimb, steagul Ungariei a rămas arborat pe poarta omului. 

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
19 Comentarii
Moderator.
Fain nivelul discuțiilor, așa-i? Toate la subiect, nu? Invective câte vrei, dă-l naibii de regulament!
Postat 24 Iulie 2020, 12:08 de oradeaveche
Daciilor 1300 ?
Pana in 350 de ani la cine ai ajuns retardatule ? Cati urmasi ai in urma dobitoc prost ? Esti din scula lui Mihai Patrascu sau de la fabrica din Mioveni ?
Postat 23 Iulie 2020, 19:29 de shareware
Sunlight-1011010=234=ALCOOR=1234
tu ești extremist, eu sunt Român, urmas al Daciilor si mi-am verificat urmașii pana la 350 de ani in urma, nici picatura de ungur.
Postat 22 Iulie 2020, 17:48 de Sandu2100
Extremisti nenorociti
shareware, instigator extremist, du-te si instiga la separatisme in pusta, sa vezi ce o sa-ti zica orban. Crezi ca o sa te pupe pe frunte ? Aceleasi aberatii ca si acum mai bine de 100 de ani, cand ungurii din Transilvania au fost contra Unirii. Aceeasi aberatie s-a incercat si in Banat, ungurii care traiau in Banat au declarat nici mai mult nici mai putin decat infiintarea "Republicii Banat", lucru la care s-au opus romanii si sarbii. Totul pt "tara mama", pentru privilegiile si avantajele personale, era deviza ungurilor din vestul tarii. N-au reusit insa sa-i insele pe romani, pe sarbi, pe slovaci si pe svabi. Aceste aberatii ale ungurilor separatisti nu sunt o noutate. Nu au fost o noutate nici in anul 1918. Romanii si celelate natiunii conlocuitoare din Transilvania au mai avut de-a face cu ticalosia separatismului unguresc si la 1848, etc. Se stie cat de "cinstiti" au fost Kossuth si acolitii sai. Cum i-au inselat pe romanii, mintindu-i ca odata scapati de austrieci, toti vor avea drepturi egale in Transilvania. Ce s-a intamplat e bine cunoscut si anume ca odata scapati de austrieci, ungurii au sarit pe functiile si privilegiile detinute anterior de austrieci. Urmarea ? Inca un razboi devastator in Transilvania, provocat de ungurii instigatori, separatisti. Sandu2100, **** extremista, te simti puternic doar in haita cand te sustine cate un alt nenorocit de soiul tau cum e si oradeaveche asta. Asa ataca si se simt hienele puternice, doar in haita. Sunteti mai multi d'astia pe aici.
Postat 22 Iulie 2020, 16:49 de Sunlight
Sunlight-1011010=234=ALCOOR=1234
La comentarii esti tare, dacă vine războiul ce faci?? Ca nu te vad sa lupți pentru tara
Postat 22 Iulie 2020, 15:45 de Sandu2100
sunlight101234alcoor
În sfârșit ai redevenit tu, degeaba te victimizezi apoi, atâta poți “nenorocitule”.
Postat 22 Iulie 2020, 10:38 de oradeaveche
român get-beget cu „fixuri”
Io zic sa-l lasati pe get-ul cu fixurile lui si sa va puneti steagul Partilor Craiesti sau al Transilvaniei nu sa tot lingeti k.ru la Bucale sau Buda.....daca tot nu va intelegeti !
Postat 22 Iulie 2020, 10:09 de shareware
Extremisti nenorociti
Va deranjeaza cand vi se spune adevarul (astia de sub mine), nu-i asa Sandu2100-**** extremista. Tu esti unul din instigatorii cu alungatul din Oradea, peste Carpati. Oradeaveche parca incearca sa se abtine, parca... mathias, ba nenorocitule, mai e putin si acuzi presa ca extremistul ala instigator face mizeriile pe care le face. Va vede lumea, nenorocitilor.
Postat 22 Iulie 2020, 07:46 de Sunlight
Sandu
N-ar exista dacă n-ar exista idioți ca cel din poză. Steagu ca steagu dar stâlpu...
Postat 22 Iulie 2020, 03:25 de oradeaveche
RUSINE
„Mă zgârie pe ochi” Ce bine ca coruptia in tara asta nu.. rusine Ebihoreanul pt sustinerea sovinismului!!!!
Postat 22 Iulie 2020, 00:27 de Mathias
oradeaveche
Eu ți-am zis , dar tu nu , că Batman Batman :::))))
Postat 21 Iulie 2020, 23:46 de Sandu2100
sunlight101234alcoor
.
Postat 21 Iulie 2020, 20:24 de oradeaveche
Amenda maxima pt acesti extremisti instigatori!
Cand extremistii horthyisti, instigatori au reusit sa instige si sa adune impreuna un numar suficient de extremisti horttyisti, au savarsit crimele si ororile binecunoscute.
Postat 21 Iulie 2020, 19:22 de Sunlight
Mai incet juji
Este hardughia asta hotel sau sediu de multinationala ? Nici macar atat. Asta e treaba cu unii ca voi. Idei putine si fixe. ungaria nu e departe. Nu va opreste nimeni sa plecati si sa arborati cate steaguri unguresti vreti. Cu mazgalirea stalpilor electrici nu cred ca scapati nici de legea lui orban. Legea e lege si in Ro si in hu. PIRULE, asta aveti nevoie, dar probabil ca stiti asta
Postat 21 Iulie 2020, 18:04 de Sunlight
Amenda maxima!
Individul a mazgalit cu steagul unguresc si stalpul electric!!!!
Postat 21 Iulie 2020, 17:50 de Sunlight
Oare de ce???
Oare cât de mare Îi este nemultumirea daca a arborat stesgul Ungariei! Oare singur este nemultumit de cum trãiedte în tara lui?? Oare trebuie pedepsit ca are o parere????
Postat 21 Iulie 2020, 17:14 de iahim
Ocaua mică și ocaua mare
Are tot dreptul dacă persoana respectivă și-a intabulat terenul după harta cadastrala făcută în timpul Austroungariei. Dacă nu știați, până in ziua de astăzi statul român nu ține cont de înțelegerile făcute de bunicii noștri cu privire la hotarele terenurilor ci pune in posesie pe primul venit măsurînd după hărțile cadastrale făcute in vremea Ungariei Mari. Dacă harta de atunci, pentru marea frontiera dintre state, nu mai e valabilă, de ce mai e valabilă harta cu micile frontiere dintre terenurile cetățenilor?
Postat 21 Iulie 2020, 16:59 de FaBULA
Dacă era a Italiei te zgâria oare? Sunt aceleași culori.
Da, cu toate că acest localnic exagerează, poate fi amendat și de către Electrica lejer (nu e proprietatea lui), dar problema e că am văzut multe exemple prin țară cu steaguri ale diferitelor țări în fața hotelurilor ori firmelor multinaționale care culmea nu deranjează pe nimeni. Doar a Ungariei să nu fie, oricare altul se acceptă tacit. Următoarea idee va fi vopsirea gardului și astea sunt doar trei culori. Ce? Se poate asocia cu un drapel? Asta e un lucru subiectiv.
Postat 21 Iulie 2020, 12:04 de zsizsi
Lege
Trebuie respectată legea intocmai. Altfel sanctionata ferm incalcarea legii.
Postat 21 Iulie 2020, 09:16 de scorilo
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.1013 RON
  • 1 EUR = 4.8732 RON
  • 1 HUF = 0.0135 RON