URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 23 APRILIE 2021
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
E lungă şi tristă povestea cu dealul Ciuperca. Un proiect prost, o implementare superficială şi consecinţele nu au întârziat să apară. Sigur, constructorul se va apăra dând vina pe proiectant, iar acesta pe executant. Dar orice inginer cu puţină experienţă şi-ar fi dat seama că e riscant să pui în operă o lucrare cu studiul geo făcut pe genunchi, în birou.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Nu, titlul nu e o glumă! Dacă Sandu Lungu, carismaticul luptător care a pus Bihorul pe hartă cu pumnul său necruţător şi dimensiunile sale respectabile, s-a pus în fruntea unei "armate" de protestatari cu care a bătut străzile Oradiei, dacă a pus mâna pe megafon pentru a se adresa mulţimii, asemenea unui lider politic, nu e de glumă...
Zic şi eu
Adrian Cris
În timp ce la Bucureşti pluseriştii înfuriaţi de mazilirea Arhanghelului Vlăduţ ameninţă cu ieşirea de la guvernare şi sunt iluminaţi de revelaţia că Ludovic Orban, până mai ieri personificarea "Ciumei galbene", este de fapt "partener de nădejde", nu ca rockerul Cîţu, cel degrabă vărsător de sânge de om nou nevinovat, în Oradea cele două formaţiuni îşi pregătesc în pace şi armonie, împreună cu UDMR, împărţirea instituţiilor deconcentrate din judeţ.
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
Când l-au numit la Sănătate a doua oară, Vlăduţ a fost asemenea unui ginerică intrat într-o familie mafiotă supraprotectivă cu tânăra mireasă, familie care deţine controlul total asupra vieţii tânărului cuplu, inclusiv asupra aspectelor intime dintre cei doi tineri însurăţei. Doar că în cazul acesta, Sănătatea nu e tinerică deloc, e mai degrabă o hoaşcă rămasă nemăritată până la adânci bătrâneţi, care a uitat vremurile în care era tânără şi frumoasă, şi căreia îi place acum doar să se lase mulsă pervers şi să consume tineri imberbi cu carnea rozulie şi fragedă.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Considerați că după vacanța de Paști ar trebui reluate cursurile în şcoli, cu prezență fizică?




De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
În data de 12 aprilie 2021, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a pronunţat una dintre cele mai discutabile decizii din întreaga sa istorie. Într-o decizie obligatorie, pronunţată în recurs în interesul legii, Instanţa Supremă a stabilit că "instanţa de judecată învestită cu soluţionarea plângerii contravenţionale formulate împotriva unui proces-verbal de contravenţie prin care s-a aplicat sancţiunea complementară a suspendării temporare a exercitării dreptului de a conduce un autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai, NU are posibilitatea să examineze proporţionalitatea acestei sancţiuni complementare".
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ulcerul duodenal este o boală cronică ce afectează circa 10% din populaţie şi care prezintă o tendinţă de scădere, mai ales în ţările dezvoltate. Frecvenţa este asemănătoare la ambele sexe, iar evoluţia bolii este spre vindecare şi apoi reapariţie (aproximativ 60% din ulcererele duodenale vindecate reapar în decurs de un an, iar 80-90%  în decurs de 2 ani).
21 Iulie 2020, 08:58

Casa cu tricolor: Un bihorean și-a arborat acasă drapelul naţional al Ungariei. Primarul îl somează să-l dea jos!

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Un cititor al BIHOREANULUI a semnalat recent că la o gospodărie din Vadu Crişului, la numărul 524 A, pe şoseaua principală spre Şuncuiuş, este arborat la înălţime - şi încă de ceva vreme - drapelul naţional al Ungariei, cu tot cu stemă. Ba mai mult, și pe stâlpul de electricitate din faţa casei locatarul casei a pictat tricolorul, dar, din nou, nu al României, ci al Ungariei.

„Mă zgârie pe ochi”, s-a plâns reclamantul. Sensibilităţile acestuia nu sunt, însă, singura problemă, ci faptul că legea din România interzice arborarea altor drapele decât cel al ţării, cu excepția unor vizite cu caracter oficial de stat ori al unor festivităţi şi reuniuni internaţionale.

Bihorel a fost curios ce crede primarul Dorel Cosma despre „atracţia” de pe raza comunei sale şi a aflat de la acesta că proprietarul casei este... român get-beget, doar că are anumite „fixuri”.

Edilul s-a şi dus vinerea trecută în vizită să-l atenţioneze, dar degeaba, căci săteanul avea uşile gospodăriei închise şi câinii liberi prin curte. Aşa că primarul s-a hotărât să-i facă o notificare pe care i-o va trimite atenţionându-l cu privire la rigorile legii şi cerându-i să dea jos şi steagul, și vopseaua de pe stâlpul Electrica.

UPDATE: A revopsit stâlpul

După publicarea articolului, primarul din Vadu Crişului a transmis BIHOREANULUI că proprietarul casei a revopsit stâlpul Electrica din faţa casei sale (foto), ştergând astfel tricolorul roș-alb-verde. În schimb, steagul Ungariei a rămas arborat pe poarta omului. 

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
19 Comentarii
Moderator.
Fain nivelul discuțiilor, așa-i? Toate la subiect, nu? Invective câte vrei, dă-l naibii de regulament!
Postat 24 Iulie 2020, 12:08 de oradeaveche
Daciilor 1300 ?
Pana in 350 de ani la cine ai ajuns retardatule ? Cati urmasi ai in urma dobitoc prost ? Esti din scula lui Mihai Patrascu sau de la fabrica din Mioveni ?
Postat 23 Iulie 2020, 19:29 de shareware
Sunlight-1011010=234=ALCOOR=1234
tu ești extremist, eu sunt Român, urmas al Daciilor si mi-am verificat urmașii pana la 350 de ani in urma, nici picatura de ungur.
Postat 22 Iulie 2020, 17:48 de Sandu2100
Extremisti nenorociti
shareware, instigator extremist, du-te si instiga la separatisme in pusta, sa vezi ce o sa-ti zica orban. Crezi ca o sa te pupe pe frunte ? Aceleasi aberatii ca si acum mai bine de 100 de ani, cand ungurii din Transilvania au fost contra Unirii. Aceeasi aberatie s-a incercat si in Banat, ungurii care traiau in Banat au declarat nici mai mult nici mai putin decat infiintarea "Republicii Banat", lucru la care s-au opus romanii si sarbii. Totul pt "tara mama", pentru privilegiile si avantajele personale, era deviza ungurilor din vestul tarii. N-au reusit insa sa-i insele pe romani, pe sarbi, pe slovaci si pe svabi. Aceste aberatii ale ungurilor separatisti nu sunt o noutate. Nu au fost o noutate nici in anul 1918. Romanii si celelate natiunii conlocuitoare din Transilvania au mai avut de-a face cu ticalosia separatismului unguresc si la 1848, etc. Se stie cat de "cinstiti" au fost Kossuth si acolitii sai. Cum i-au inselat pe romanii, mintindu-i ca odata scapati de austrieci, toti vor avea drepturi egale in Transilvania. Ce s-a intamplat e bine cunoscut si anume ca odata scapati de austrieci, ungurii au sarit pe functiile si privilegiile detinute anterior de austrieci. Urmarea ? Inca un razboi devastator in Transilvania, provocat de ungurii instigatori, separatisti. Sandu2100, **** extremista, te simti puternic doar in haita cand te sustine cate un alt nenorocit de soiul tau cum e si oradeaveche asta. Asa ataca si se simt hienele puternice, doar in haita. Sunteti mai multi d'astia pe aici.
Postat 22 Iulie 2020, 16:49 de Sunlight
Sunlight-1011010=234=ALCOOR=1234
La comentarii esti tare, dacă vine războiul ce faci?? Ca nu te vad sa lupți pentru tara
Postat 22 Iulie 2020, 15:45 de Sandu2100
sunlight101234alcoor
În sfârșit ai redevenit tu, degeaba te victimizezi apoi, atâta poți “nenorocitule”.
Postat 22 Iulie 2020, 10:38 de oradeaveche
român get-beget cu „fixuri”
Io zic sa-l lasati pe get-ul cu fixurile lui si sa va puneti steagul Partilor Craiesti sau al Transilvaniei nu sa tot lingeti k.ru la Bucale sau Buda.....daca tot nu va intelegeti !
Postat 22 Iulie 2020, 10:09 de shareware
Extremisti nenorociti
Va deranjeaza cand vi se spune adevarul (astia de sub mine), nu-i asa Sandu2100-**** extremista. Tu esti unul din instigatorii cu alungatul din Oradea, peste Carpati. Oradeaveche parca incearca sa se abtine, parca... mathias, ba nenorocitule, mai e putin si acuzi presa ca extremistul ala instigator face mizeriile pe care le face. Va vede lumea, nenorocitilor.
Postat 22 Iulie 2020, 07:46 de Sunlight
Sandu
N-ar exista dacă n-ar exista idioți ca cel din poză. Steagu ca steagu dar stâlpu...
Postat 22 Iulie 2020, 03:25 de oradeaveche
RUSINE
„Mă zgârie pe ochi” Ce bine ca coruptia in tara asta nu.. rusine Ebihoreanul pt sustinerea sovinismului!!!!
Postat 22 Iulie 2020, 00:27 de Mathias
oradeaveche
Eu ți-am zis , dar tu nu , că Batman Batman :::))))
Postat 21 Iulie 2020, 23:46 de Sandu2100
sunlight101234alcoor
.
Postat 21 Iulie 2020, 20:24 de oradeaveche
Amenda maxima pt acesti extremisti instigatori!
Cand extremistii horthyisti, instigatori au reusit sa instige si sa adune impreuna un numar suficient de extremisti horttyisti, au savarsit crimele si ororile binecunoscute.
Postat 21 Iulie 2020, 19:22 de Sunlight
Mai incet juji
Este hardughia asta hotel sau sediu de multinationala ? Nici macar atat. Asta e treaba cu unii ca voi. Idei putine si fixe. ungaria nu e departe. Nu va opreste nimeni sa plecati si sa arborati cate steaguri unguresti vreti. Cu mazgalirea stalpilor electrici nu cred ca scapati nici de legea lui orban. Legea e lege si in Ro si in hu. PIRULE, asta aveti nevoie, dar probabil ca stiti asta
Postat 21 Iulie 2020, 18:04 de Sunlight
Amenda maxima!
Individul a mazgalit cu steagul unguresc si stalpul electric!!!!
Postat 21 Iulie 2020, 17:50 de Sunlight
Oare de ce???
Oare cât de mare Îi este nemultumirea daca a arborat stesgul Ungariei! Oare singur este nemultumit de cum trãiedte în tara lui?? Oare trebuie pedepsit ca are o parere????
Postat 21 Iulie 2020, 17:14 de iahim
Ocaua mică și ocaua mare
Are tot dreptul dacă persoana respectivă și-a intabulat terenul după harta cadastrala făcută în timpul Austroungariei. Dacă nu știați, până in ziua de astăzi statul român nu ține cont de înțelegerile făcute de bunicii noștri cu privire la hotarele terenurilor ci pune in posesie pe primul venit măsurînd după hărțile cadastrale făcute in vremea Ungariei Mari. Dacă harta de atunci, pentru marea frontiera dintre state, nu mai e valabilă, de ce mai e valabilă harta cu micile frontiere dintre terenurile cetățenilor?
Postat 21 Iulie 2020, 16:59 de FaBULA
Dacă era a Italiei te zgâria oare? Sunt aceleași culori.
Da, cu toate că acest localnic exagerează, poate fi amendat și de către Electrica lejer (nu e proprietatea lui), dar problema e că am văzut multe exemple prin țară cu steaguri ale diferitelor țări în fața hotelurilor ori firmelor multinaționale care culmea nu deranjează pe nimeni. Doar a Ungariei să nu fie, oricare altul se acceptă tacit. Următoarea idee va fi vopsirea gardului și astea sunt doar trei culori. Ce? Se poate asocia cu un drapel? Asta e un lucru subiectiv.
Postat 21 Iulie 2020, 12:04 de zsizsi
Lege
Trebuie respectată legea intocmai. Altfel sanctionata ferm incalcarea legii.
Postat 21 Iulie 2020, 09:16 de scorilo
count display