URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 12 AUGUST 2020
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Am tot ezitat să vorbesc despre proiectul cu ţepi de deasupra parcării din Centru pentru că, sincer, la fel ca şi colegul meu Lulu Cremeneanu, nu prea pricep proiectul. Nu că nu ştiu citi nişte planşe, dar nu mă dumiresc nicicum cum va să funcţioneze instalaţia aceea. Din start văd o hibă uriaşă din punct de vedere al punerii în operă...
Cu tupeu
Florin Ciucaş
I-am zis-o, încă din faza în care încă oscila (sau nu voia să confirme ce plănuiește), că e condamnat să candideze la Consiliul Județean. Bolojan era condamnat să preia Județul fiindcă doar el poate să repare, într-un timp record și cu barda, ceea ce au stricat acolo o serie de nepricepuți, corupți și ticăloși, dintre care nu cei din urmă sunt chiar înaintașii săi liberali (liberali după carnetul de partid, căci nu aveau decât anvergura unor popi de țară).
Zic şi eu
Adrian Cris
Am ajuns de unde am plecat, dar cu un preţ mare: resurse materiale şi umane irosite, doar pentru că nu vrem să purtăm o mască, să nu ne îmbulzim unii în alţii şi să ne spălăm pe mâini.
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
Cu cariera politică limitată de la centru, Ilie Bolojan pare să-şi fi atins poziţia maximă în partid. Popularitatea sa la nivel naţional ca primar harnic acţionează parcă împotriva sa în PNL. Sondajele spun că nu ar fi avut probleme să câştige un nou mandat la primărie şi să tragă după el o majoritate confortabilă în Consiliul Local, dar nu cred că-şi doreşte să ajungă cel mai longeviv primar din România...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre candidatura surpriză a lui Ilie Bolojan la președinția Consiliului Județean Bihor?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, Legea nr. 136/2020, cunoscută popular ca legea carantinei şi izolării la domiciliu, adoptată în urma unei decizii din 25 iunie 2020 a Curţii Constituţionale, prevede că izolarea unei persoane fără acordul acesteia se poate dispune doar pentru 48 de ore, într-o unitate sanitară sau, după caz, într-o locaţie alternativă ataşată unităţii sanitare, atunci când medicul constată riscul de transmitere a unei boli infectocontagioase cu risc iminent de transmitere comunitară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Consumul de apă poate avea o influenţă nefavorabilă asupra organismului atunci când apa conţine agenţii patogeni ai bolilor infecţioase, când are o compoziţie deosebită de cea a apei potabile şi când apa are gust sau miros ce o fac improprie consumului. Aceste modificări ale normelor de potabilitate pot fi determinate cel mai des de caracteristicile solului străbătut de către ape şi impurificării cu ape uzate fecaloid-menajere sau industriale.
21 Iulie 2020, 08:58

Casa cu tricolor: Un bihorean și-a arborat acasă drapelul naţional al Ungariei. Primarul îl somează să-l dea jos!

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Un cititor al BIHOREANULUI a semnalat recent că la o gospodărie din Vadu Crişului, la numărul 524 A, pe şoseaua principală spre Şuncuiuş, este arborat la înălţime - şi încă de ceva vreme - drapelul naţional al Ungariei, cu tot cu stemă. Ba mai mult, și pe stâlpul de electricitate din faţa casei locatarul casei a pictat tricolorul, dar, din nou, nu al României, ci al Ungariei.

„Mă zgârie pe ochi”, s-a plâns reclamantul. Sensibilităţile acestuia nu sunt, însă, singura problemă, ci faptul că legea din România interzice arborarea altor drapele decât cel al ţării, cu excepția unor vizite cu caracter oficial de stat ori al unor festivităţi şi reuniuni internaţionale.

Bihorel a fost curios ce crede primarul Dorel Cosma despre „atracţia” de pe raza comunei sale şi a aflat de la acesta că proprietarul casei este... român get-beget, doar că are anumite „fixuri”.

Edilul s-a şi dus vinerea trecută în vizită să-l atenţioneze, dar degeaba, căci săteanul avea uşile gospodăriei închise şi câinii liberi prin curte. Aşa că primarul s-a hotărât să-i facă o notificare pe care i-o va trimite atenţionându-l cu privire la rigorile legii şi cerându-i să dea jos şi steagul, și vopseaua de pe stâlpul Electrica.

UPDATE: A revopsit stâlpul

După publicarea articolului, primarul din Vadu Crişului a transmis BIHOREANULUI că proprietarul casei a revopsit stâlpul Electrica din faţa casei sale (foto), ştergând astfel tricolorul roș-alb-verde. În schimb, steagul Ungariei a rămas arborat pe poarta omului. 

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
19 Comentarii
Moderator.
Fain nivelul discuțiilor, așa-i? Toate la subiect, nu? Invective câte vrei, dă-l naibii de regulament!
Postat 24 Iulie 2020, 12:08 de oradeaveche
Daciilor 1300 ?
Pana in 350 de ani la cine ai ajuns retardatule ? Cati urmasi ai in urma dobitoc prost ? Esti din scula lui Mihai Patrascu sau de la fabrica din Mioveni ?
Postat 23 Iulie 2020, 19:29 de shareware
Sunlight-1011010=234=ALCOOR=1234
tu ești extremist, eu sunt Român, urmas al Daciilor si mi-am verificat urmașii pana la 350 de ani in urma, nici picatura de ungur.
Postat 22 Iulie 2020, 17:48 de Sandu2100
Extremisti nenorociti
shareware, instigator extremist, du-te si instiga la separatisme in pusta, sa vezi ce o sa-ti zica orban. Crezi ca o sa te pupe pe frunte ? Aceleasi aberatii ca si acum mai bine de 100 de ani, cand ungurii din Transilvania au fost contra Unirii. Aceeasi aberatie s-a incercat si in Banat, ungurii care traiau in Banat au declarat nici mai mult nici mai putin decat infiintarea "Republicii Banat", lucru la care s-au opus romanii si sarbii. Totul pt "tara mama", pentru privilegiile si avantajele personale, era deviza ungurilor din vestul tarii. N-au reusit insa sa-i insele pe romani, pe sarbi, pe slovaci si pe svabi. Aceste aberatii ale ungurilor separatisti nu sunt o noutate. Nu au fost o noutate nici in anul 1918. Romanii si celelate natiunii conlocuitoare din Transilvania au mai avut de-a face cu ticalosia separatismului unguresc si la 1848, etc. Se stie cat de "cinstiti" au fost Kossuth si acolitii sai. Cum i-au inselat pe romanii, mintindu-i ca odata scapati de austrieci, toti vor avea drepturi egale in Transilvania. Ce s-a intamplat e bine cunoscut si anume ca odata scapati de austrieci, ungurii au sarit pe functiile si privilegiile detinute anterior de austrieci. Urmarea ? Inca un razboi devastator in Transilvania, provocat de ungurii instigatori, separatisti. Sandu2100, **** extremista, te simti puternic doar in haita cand te sustine cate un alt nenorocit de soiul tau cum e si oradeaveche asta. Asa ataca si se simt hienele puternice, doar in haita. Sunteti mai multi d'astia pe aici.
Postat 22 Iulie 2020, 16:49 de Sunlight
Sunlight-1011010=234=ALCOOR=1234
La comentarii esti tare, dacă vine războiul ce faci?? Ca nu te vad sa lupți pentru tara
Postat 22 Iulie 2020, 15:45 de Sandu2100
sunlight101234alcoor
În sfârșit ai redevenit tu, degeaba te victimizezi apoi, atâta poți “nenorocitule”.
Postat 22 Iulie 2020, 10:38 de oradeaveche
român get-beget cu „fixuri”
Io zic sa-l lasati pe get-ul cu fixurile lui si sa va puneti steagul Partilor Craiesti sau al Transilvaniei nu sa tot lingeti k.ru la Bucale sau Buda.....daca tot nu va intelegeti !
Postat 22 Iulie 2020, 10:09 de shareware
Extremisti nenorociti
Va deranjeaza cand vi se spune adevarul (astia de sub mine), nu-i asa Sandu2100-**** extremista. Tu esti unul din instigatorii cu alungatul din Oradea, peste Carpati. Oradeaveche parca incearca sa se abtine, parca... mathias, ba nenorocitule, mai e putin si acuzi presa ca extremistul ala instigator face mizeriile pe care le face. Va vede lumea, nenorocitilor.
Postat 22 Iulie 2020, 07:46 de Sunlight
Sandu
N-ar exista dacă n-ar exista idioți ca cel din poză. Steagu ca steagu dar stâlpu...
Postat 22 Iulie 2020, 03:25 de oradeaveche
RUSINE
„Mă zgârie pe ochi” Ce bine ca coruptia in tara asta nu.. rusine Ebihoreanul pt sustinerea sovinismului!!!!
Postat 22 Iulie 2020, 00:27 de Mathias
oradeaveche
Eu ți-am zis , dar tu nu , că Batman Batman :::))))
Postat 21 Iulie 2020, 23:46 de Sandu2100
sunlight101234alcoor
.
Postat 21 Iulie 2020, 20:24 de oradeaveche
Amenda maxima pt acesti extremisti instigatori!
Cand extremistii horthyisti, instigatori au reusit sa instige si sa adune impreuna un numar suficient de extremisti horttyisti, au savarsit crimele si ororile binecunoscute.
Postat 21 Iulie 2020, 19:22 de Sunlight
Mai incet juji
Este hardughia asta hotel sau sediu de multinationala ? Nici macar atat. Asta e treaba cu unii ca voi. Idei putine si fixe. ungaria nu e departe. Nu va opreste nimeni sa plecati si sa arborati cate steaguri unguresti vreti. Cu mazgalirea stalpilor electrici nu cred ca scapati nici de legea lui orban. Legea e lege si in Ro si in hu. PIRULE, asta aveti nevoie, dar probabil ca stiti asta
Postat 21 Iulie 2020, 18:04 de Sunlight
Amenda maxima!
Individul a mazgalit cu steagul unguresc si stalpul electric!!!!
Postat 21 Iulie 2020, 17:50 de Sunlight
Oare de ce???
Oare cât de mare Îi este nemultumirea daca a arborat stesgul Ungariei! Oare singur este nemultumit de cum trãiedte în tara lui?? Oare trebuie pedepsit ca are o parere????
Postat 21 Iulie 2020, 17:14 de iahim
Ocaua mică și ocaua mare
Are tot dreptul dacă persoana respectivă și-a intabulat terenul după harta cadastrala făcută în timpul Austroungariei. Dacă nu știați, până in ziua de astăzi statul român nu ține cont de înțelegerile făcute de bunicii noștri cu privire la hotarele terenurilor ci pune in posesie pe primul venit măsurînd după hărțile cadastrale făcute in vremea Ungariei Mari. Dacă harta de atunci, pentru marea frontiera dintre state, nu mai e valabilă, de ce mai e valabilă harta cu micile frontiere dintre terenurile cetățenilor?
Postat 21 Iulie 2020, 16:59 de FaBULA
Dacă era a Italiei te zgâria oare? Sunt aceleași culori.
Da, cu toate că acest localnic exagerează, poate fi amendat și de către Electrica lejer (nu e proprietatea lui), dar problema e că am văzut multe exemple prin țară cu steaguri ale diferitelor țări în fața hotelurilor ori firmelor multinaționale care culmea nu deranjează pe nimeni. Doar a Ungariei să nu fie, oricare altul se acceptă tacit. Următoarea idee va fi vopsirea gardului și astea sunt doar trei culori. Ce? Se poate asocia cu un drapel? Asta e un lucru subiectiv.
Postat 21 Iulie 2020, 12:04 de zsizsi
Lege
Trebuie respectată legea intocmai. Altfel sanctionata ferm incalcarea legii.
Postat 21 Iulie 2020, 09:16 de scorilo
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.1033 RON
  • 1 EUR = 4.8347 RON
  • 1 HUF = 0.014 RON