URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
02 Iulie 2021, 10:18

Caritas Eparhial mai are nevoie de 200.000 euro pentru a construi o grădiniță din donații în Oradea (FOTO / VIDEO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Asociaţia Caritas Eparhial mai are nevoie de 200.000 de euro pentru a construi o grădiniţă din donaţii în cartierul Tineretului din Oradea. Pentru a aduna întreaga sumă, ONG-ul a lansat campania "Creştem Oradea Împreună", prin care îi invită pe bihoreni, dar şi firmele din judeţ să contribuie la construcţia clădirii.

Reprezentanţii ONG-ului, înfiinţat de Episcopia Greco–Catolică, au anunțat proiectul construcției Grădiniţei "Frenţiu" pe strada Caporal Constantin Muşat din cartierul Tineretului din Oradea încă din toamna anului trecut, spunând că îşi doresc ca aceasta să fie una dintre cele mai moderne din oraș. 

Viitoarea grădiniţă, a cărei construcţie - estimată la suma de 700.000 de euro - a început deja, se va afla pe un teren al Episcopiei Greco-Catolice din Oradea.

Ea va putea găzdui 60 de copii, în trei săli de clasă, unde cei mici vor putea şi să doarmă.

În unitatea de învăţământ vor mai fi amenajate grupuri sanitare, un vestiar, o sală de mese, una de sport şi un cabinet medical.

Vezi cum va arăta grădiniţa: 

"Această campanie reliefează faptul că noi, Caritas Eparhial Oradea, ne-am ocupat de aproape două decenii de cei în vârstă, de nevoile lor, iar prin acest proiect facem un liant şi ne axăm şi pe vlăstare - copiii preşcolari, ne implicăm în comunitatea orădeană prin construcţia celei mai noi şi moderne grădiniţe, care ne dorim să fie un cadou al nostru, al tuturor oamenilor de bine pentru posteritate. Oferim persoanelor juridice implicate în proiect, în funcţie de pachetul ales, pe lângă recunoaşterea publică, şi creşterea vizibilităţii brandului propriu, posibilitatea de a contribui la un proiect care va creşte multe generaţii de acum înainte", a spus Ramona Paltin, manager pentru atragerea fondurilor.

Cei care doresc să ajute asociația o pot face donând pe Caritaseparhial.ro sau direct în contul organizaţiei: RO27BTRL0050120572616902.

Persoanele juridice pot susţine proiectul cu bani, completând un contract de sponsorizare, cu materiale de construcţii sau prin donarea unor bunuri pentru sălile de clasă. 

 

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
1 Comentariu
Au ieșit la cerșit.
Că vine mai apoi primăria și pune director de la PNL.
Postat 03 Iulie 2021, 10:49 de KP
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON