URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
19 Mai 2022, 18:53

Bihoreanca Irina Bara, pe tabloul principal de la Roland Garros

Bihoreanca Irina Bara, pe tabloul principal de la Roland Garros Sursa foto: ProSport
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Bihoreanca Irina Bara a trecut, joi, de japoneza Nao Hibino, și a reușit să se califice pe tabloul principal de la Roland Garros 2022, al doilea Grand Slam al anului din tenisul mondial.

Tânăra din Ștei se află pe locul 114 în ierarhia WTA și a fost cap de serie 5 în calificări.

Joi după amiază, în al treilea meci din cadrul calificărilor de la Roland Garros, ea a învins-o pe Nao Hibino (Japonia - 215 WTA), cu scorul 7-6(5), 6-4, după o partidă care a durat două ore și șase minute.

Astfel bihoreanca a obținut „biletul” pentru tabloul principal, primind pentru asta 62.000 de euro și 40 de puncte în clasamentul WTA de simplu.

Irina este a șasea româncă pe tabloul principal la Roland Garros, unde acceptate direct Simona Halep, Sorana Cîrstea, Irina Begu, Gabriela Ruse și Ana Bogdan.

Pe lângă ea, în calificări au luat startul încă trei jucătoare din România: Gabriela Lee, Alexandra Ignatik – învinse în runda inaugurală, și Mihaela Buzărnescu, arată ProSport.

Presa sportivă mai notează că în 2020, tânăra din Ștei a impresionat pe toată lumea, ajungând până în turul al treilea.

Grand Slamul de la Roland Garros, al doilea al sezonului după Australian Open, este programat între 22 mai - 5 iunie. La feminin, Barbora Krejcikova a cucerit turneul în 2021, în timp ce la masculin s-a impus Novak Djokovic.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON