URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
04 Ianuarie 2022, 18:33

Baschetbaliştii CSM CSU Oradea au ieșit din izolare şi se întorc la antrenamente

Baschetbaliştii CSM CSU Oradea au ieșit din izolare şi se întorc la antrenamente (foto: arhivă)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Veşti bune pentru echipa de baschet CSM CSU Oradea. 12 din cele 14 persoane diagnosticate cu Covid-19 au încheiat perioada de izolare şi s-au întors în sala de antrenament.

De altfel, după cum transmite clubul bihorean, echipa masculină de baschet a efectuat deja prima şedinţă de pregătire din 2022, una de acomodare la efort. 

Până joi vor ieşi din izolare şi ultimele două persoane, astfel că din data de 6 ianuarie, echipa va fi din nou în efectiv complet.

"În perioada în care activitatea echipei a fost suspendată,14 zile, sportivii care au avut rezultate negative la testele Covid-19, efectuate în aceeaşi perioadă, s-au bucurat de Crăciun în sânul familiei. După aceasta s-au întors la treabă, participând la antrenamente individuale, fie în sala de forţă, fie în cea de baschet. În ceea ce îi priveşte pe componenţii echipei trecuţi prin boală, aceştia au trecut fără complicaţii peste această perioadă. Toţi sunt sănătoşi şi din fericire nu a fost necesară spitalizarea, fiecare urmând un tratament medical la domiciliu", precizează conducerea clubului CSM Oradea, pe site-ul oficial.

Pe parcursul următoarelor zile, staff-ul tehnic va face o evaluare a efectelor de natură sportivă asupra echipei, "urmând a se lucra în principal pe partea de revenire în formă fizică".

Este cert că urmează o perioadă foarte dificilă pentru baschetbaliştii de la CSM CSU Oradea, programul lor fiind extrem de aglomerat.

În aceste condiţii, primul joc din 2022 pentru CSM CSU Oradea va avea loc miercuri, 12 ianuarie, în FIBA Europe Cup, în deplasare, cu polonezii de la Trefl Sopot.

Apoi meciul al doilea se va desfăşura, sâmbătă, 15 ianuarie, acasă, cu CSO Voluntari, în cadrul Ligii Naţionale. Miercuri, 19 ianuarie, va avea loc tot la Oradea meciul cu Dinamo Bucureşti, tot din cadrul Ligii Naţionale.

Între timp şi meciul dintre cu SCM OHMA Timişoara, din cadrul etapei a 14-a a sezonului regulat al Ligii Naţionale, a fost amânat. Iniţial, partida ar fi trebuit să se desfăşoare sâmbătă, 8 ianuarie, de la ora 18:30, la Sala Constantin Jude, dar ambele echipe au convenit asupra reprogramării partidei.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON