URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 08 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
07 Mai 2025, 09:00

Votări pe banii părinților: Fondul clasei, folosit la organizarea alegerilor în unele grădinițe din Oradea

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Așa cum spunea fostul ministru al Educației, Liviu Marian Pop, școala românească rămâne gratuită pentru elevi, dar nu și pentru părinții lor.

Fiindcă sunt în continuare subfinanțate, iar directorii nici nu se prea pricep să drămuiască banii, grădinițele din Oradea încă le cer bani părinților pentru consumabilele necesare, de la hârtie igienică la cea pentru imprimante.

Mai mult, însă, tot părinții sponsorizează și funcționarea secțiilor de vot amenajate în grădinițe! Săptămâna trecută, educatoarele de la mai multe grădinițe din Oradea le-au transmis părinților că banii deja plătiți pentru consumabile - în jur de 200 lei/familie pe an școlar - trebuie suplimentați cu câteva zeci de lei.

Nimeni nu le-a spus direct părinților că plătesc și hârtia igienică sau săpunul din secțiile de votare, dar aceștia și-au dat seama că de asta le cresc sponsorizările.

Cum ar veni, fondul clasei a ajuns să finanțeze și democrația românească...

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display
Ultimele Comentarii

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5102 RON
  • 1 EUR = 5.2488 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON