URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
20 Iunie 2024, 14:52

Un bihorean plecat la muncă în străinătate şi-a găsit casa goală la întoarcere. Paguba depăşeşte 50.000 lei

Un bihorean plecat la muncă în străinătate şi-a găsit casa goală la întoarcere. Paguba depăşeşte 50.000 lei foto:generic
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Un tânăr a fost reţinut pentru 24 ore, iar altul este cercetat în libertate, după ce au golit împreună casa unui consătean din satul Gurbeşti, comuna Căbești, plecat la muncă în străinătate.

Potrivit unui comunicat transmis pe marginea cazului, joi, de Biroul de presă al Poliţiei Bihor, cei doi hoţi au acţionat în perioada decembrie 2023 - aprilie 2024.

"Cei doi ar fi pătruns în repetate rânduri, prin escaladare și efracție, într-un imobil nelocuit din localitatea de domiciliu, al cărui proprietar era plecat în străinătate și ar fi sustras diverse scule electrice, aparate electrocasnice, biciclete și alte bunuri, cauzând un prejudiciu total estimat la 50.000 de lei", se arată în informare. 

Hoţii au fost identificaţi joi de poliţişti, abia după ce locatarii s-au întors din străinătate și și-au găsit casa goală.

Cei doi tineri, de 21 respectiv 24 ani, ambii din localitatea Gurbeşti, comuna Căbeşti, sunt cercetaţi pentru furt calificat.

Primul a și fost reținut pentru 24 ore, în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție Județean Bihor. 

Tot joi, poliţiştii au efectuat trei percheziții domiciliare la locuințele celor doi tineri, în urma cărora au fost descoperite și ridicate aproximativ 50% din bunurile reclamate sustrase din locuință.

Cercetările sunt continuate la Secţia 2 de Poliție Rurală Beiuș sub supravegherea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Beiuș.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON