URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 21 SEPTEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Ştiu, investiţia a costat o grămadă de bani şi nu se poate merge la infinit pe bunăvoinţa constructorului, care schimbă pe banii lui dalele deteriorate. Dar Piaţa Unirii a fost făcută pentru ca orădenii şi turiştii să se poată bucura de ea! Dacă mergem pe ideea că Piaţa devine un loc sacru, intangibil, s-ar putea să fim nevoiţi ca la intrare să ne descălţăm şi să umblăm cu tălpici, ca pe vremuri în Palatul Baroc.
Zic şi eu
Adrian Cris
Abia aştept să-l văd pe domnu’ Nelu Mang, întâiul familist al Bihorului, având de-a dreapta sa vreun popă în sutană şi în stânga un frate cu şorţuleţ, echer şi compas (sau invers), propovăduind printre bihoreni modificarea Constituţiei aşa încât să definească expres căsătoria ca "uniunea dintre un bărbat şi o femeie", la referendumul din 7 octombrie! În treacăt fie zis, nu-i ironic că Dragnea a pus "consultarea populară" într-o duminică fără soţ?
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
După ce, zeci de ani, românii au plătit taxa de drum în prețul combustibilului, rovignete pentru drumuri și taxe de trecere pentru poduri, după ce au trecut ani mulți de la semnarea celui mai păgubos contract din istorie pentru România (contractul cu Bechtel, mulțumim Adrian Năstase!) fără ca cineva să facă pușcărie, după ce s-a furat din banii de drumuri ca-n filme, ei bine, după toate acestea, românilor li se cer din nou bani pentru a nu fi tratați drept animale și pentru a avea dreptul de a circula pe o șosea cu pretenții de autostradă. O adevărată taxă pe prostie!
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre felul în care gestionează autorităţile combaterea pestei porcine africane?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Legea nr. 203/2018 privind măsurile de eficientizare a achitării amenzilor contravenţionale, lege care a intrat în vigoare pe 24 august 2018, prevede că în materia contravenţiilor rutiere se va aplica, de la 1 ianuarie 2019, o nouă metodă referitoare la achitarea acestora.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Căpuşele sunt vectorii unor boli grave (paralizie, febra Q, tularemia, borelioza şi altele), dar de cele mai multe ori reacţia locală produsă de muşcătură se limitează la o simplă roşeaţă cu senzaţie de mâncărime (prurit) care dispare în decurs de câteva zile în lipsa suprainfecţiei bacteriene. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Se pare că minciuna îl poate face pe un politician să pară mai... autentic. Oamenii tind să vadă minciunile emise de un lider politic drept o tentativă a acestuia de a se lupta cu mâinile murdare împotriva unui sistem corupt; asta în pofida faptului că minciunile sunt sfruntate şi demistificate ulterior.
18 Aprilie 2018, 19:33

Interlopul Răzvan Parfene a fost „săltat” din Vama Borş: Bătăuşul era căutat în Austria pentru vătămare corporală (VIDEO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Interlopul orădean Răzvan Parfene a fost încătuşat în noaptea de luni spre marţi, în timp ce încerca să iasă din România prin Punctul de trecere a frontierei Borş. BIHOREANUL a aflat că bărbatul era dat în consemn, fiind căutat de autorităţile austriece pentru vătămare corporală.

Parfene a fost predat de poliţiştii de frontieră unui echipaj de poliţişti din cadrul Compartimentului Urmăriţi din cadrul Serviciului de Investigaţii Criminale al Poliţiei Bihor, care l-a depus în Arestul Poliţiei.

Marţi, Parfene a fost prezentat la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Oradea, unde a fost reţinut pentru 24 de ore, iar apoi a fost condus în faţa judecătorului de drepturi şi libertăţi al Curţii de Apel Oradea, care a dispus arestarea provizorie a interlopului pentru 15 zile.

Termenul de judecată pentru confirmarea mandatului european de arestare emis pe numele lui Răzvan Parfene de autorităţile austriece a fost stabilit pentru ziua de 25 aprilie, până când instanţa va primi traducerea în limba română a documentului emis de procurorii din Austria.

Încheierea Curţii de Apel Oradea nu este definitivă. Parfene are posibilitatea să o conteste în termen de 48 ore la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.

În ultimii ani, Răzvan Parfene a fost implicat în mai multe scandaluri, fiind condamnat ultima oară, în 2013, la 3 ani de detenţie pentru o încăierare din 2008 în benzinăria Lukoil Nufărul, care l-a vizat pe interlopul Gabriel Tămăşdan, zis Gabi Dinamită.

După eliberarea din Penitenciar, bătăuşul s-a mutat în Austria, însă a ieşit din nou în evidenţă, toamna trecută când, într-o filmare postată pe Facebook, a transmis un mesaj dur poliţistului, procurorului şi judecătorilor care l-au trimis "gratis" la închisoare pentru scandal. În ciuda limbajului vulgar şi a ameninţărilor evidente, interlopul nu a fost reclamat de nici unul dintre cei vizaţi. 

De altfel, Parfene pare să aibă o obsesie cu privire la oamenii legii şi acţiunile lor, simţindu-se în permanenţă vizat sau chiar urmărit de aceştia, după cum o arată o nouă filmare cu o maşină de Poliţie postată de interlop pe Facebook, pe 11 aprilie.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
17 Comentarii
dă-te
@detectiv: Lasă-l! Ce pretenții să ai de la taximetristi ? Nu știu de unde i-a venit " Osânda " pentru că nu cred că a văzut ecranizarea romanului " Velerim și Veler Doamne " , nu pot aprecia ce știe din " Moromeții " dar... se dă șmeher...
Postat 21 Aprilie 2018, 15:19 de dani-e-let
Detectiv
Jura-te Ma Prostea. Vocabularul meu e pur Românesc si sunt mândru de asta ( ia studiu de caz Moromeții , Osânda ), te poti lua de mana cu Sarca, sa mergeți amândoi la statuie . A fi destept e una , a te da destept e o tragedie. Nu te ma uita la BADEA ca ala e mai prost ca tine.
Postat 20 Aprilie 2018, 08:50 de Sandu1201
@Sandu1201
Vocabularul tau spune tot:cacacios, vai samar de capul tau, etc. Esti tare nene, ce sa zic. Te informez totusi ca ca tu nu ai ani de vacanta cati am eu de studiu. Nu prea inteleg ce treaba are, sau ai cu TDS, din punctul meu de vedere esti un limbric fata de TDS, am vazut aici postari din partea lui TDS foarte bine documentate si cu vocabular cultivat, tu mai trebuie sa faci gradinita si clasele primare ca sa ajungi la 10% din TDS. Pe mine nu ma intereseaza indeile politice ale nimanui, nici ale lui TDS, deci excluzand politica, TDS nu e un anagramat ca si tine. Da, politica il strica, in rest e normal la cap, pe cand tu nu esti si nici nu ai sanse sa fii. Nu ai nici o postare constructiva, ceva din care sa poata omul afla ce, sa invatam ceva, un lucru documentat. Poate ca pe unul de speta ta il intimidezi cu vocabularul tau sarac si obosit, dar pe mine nu si nici pe altii, am invatat sa suport si pe cei mai putin inzestrati cu ratiune, persoane care incearca cu orice pret sa demonstreze teoria lui Darwin. Sandel! hai pa!
Postat 20 Aprilie 2018, 07:02 de detectiv
Detectiv
Daca il tii in chiloți ascuns, asta inseamna ca esti cacacios . Te caci pe tine James Bond ?
Postat 20 Aprilie 2018, 00:22 de Sandu1201
Detectiv
Ma nebunule Teroriștii nu sunt interesați de România. Vai samar de capul tau. In Bangladesh e locul tau.
Postat 20 Aprilie 2018, 00:20 de Sandu1201
Detectiv
Foarte tare. Nu am ce zice. Du-te amu da mana cu TDS.
Postat 20 Aprilie 2018, 00:14 de Sandu1201
Priviti aici si va minunati
asta imi zicea mie @poiu: "Zi-mi te rog si mie cum poti falsifica un card biometric in care ai amprentele si imaginea faciala criptate cu o cheie de 1024. Sa nu vorbim de 2048. Lucrez in domeniu de destui ani cat sa pot sa iti spun ca scoti niste ineptii de ma ustura ochii." Vedeti ce confuzii face si cum incearca sa intimideze cu notiuni culese de ici-colo. Cheie de 1024 si 2048, hahaha, cred ca si el s-a speriat de asa cheie "mare". 1024 ar avea treaba cu domeniul IT in sensul de 1kb(kilo byte), 2048 ar fi 2kb, ca si cantitate de informatie nu ca altceva. 1kb=1024x8 biti tot ca si cantitate de informatie, probabil ca in euforia ta vrei sa ne spui ca lungimea unei chei de criptare are un 1kb, dar faci confuzii, pt ca lungimea nu se da in kb, mere cu pere. Mergand mai departe cu confuziile lui @poiu, putem calcula in biti 1kb, si avem 1024x8 biti, un bit poate lua valori 1 si 0, a nu se confunda cu un numar de caractere asa cum insinueaza el, cum ca o cheie de criptare ar avea enspe mii de caractere, astea is fabulatii. Dar, nu are importanta cunoasterea cheii de criptare pt a clona un suport de memorie, la baza lui stau tot bitii, 1 si 0. Daca tu nu poti clona ceva nu inseamna ca altii nu pot. Lucrezi in domeniu si nu stapanesti lucruri de baza, poate faci marketing, asa te inteleg, esti cu reclama nu cu tehnologia. Persevereaza mai mult!
Postat 19 Aprilie 2018, 23:10 de detectiv
@poiu
Iti raspund aici pt ca e mai de actualitate, ca sa fiu sigur ca il vezi, referitor la actele biometrice. Te dai in spectacol ca esti in domeniu dar esti afon la acest capitol. Lucrezi in domeniul forestier probabil, altfel nu ai mai fabula. Ce intelegi prin cheie de 1024??? Prin asta arati ca esti pe langa domeniu, numai din exprimare, ce sunt cei 1024? Picioare sau ce? Esti pe langa nene, vorbim de falsificare, de clonare nu de decriptare, nu ai nevoie sa decriptezi pt a clona ceva, exact cum ai avea un fisier parolat, il poti multiplica fara sa stii parola, nu il poti deschide si nici nu e cazul, asta face politia, continutul conteaza, pe care il clonezi bit cu bit. Nu cred ca ai vazut atatea RFID-uri am programat respectiv clonat eu, iti doresc sa tii pe spinare greutatea dispozitivelor de memorie pe care le-am recuperat pana in prezent, te rog nu iti da aere pt ca nu tine, tu comentezi ce ai auzit, eu spun ce am facut, personal am "clocit" cate ceva, nu pt ca sunt infractor ci pt ca meseria imi cere asa ceva, asa ca... ti-ai gresit tinta, orice persoana din domeniul IT isi poate da seama ca esti pe langa, din moment ce sustii ca o clonare are nevoie decriptare. Ai nevoie de deprintare ca sa vezi ce scrie in document, ai nevoie sa stii germana de ex ca sa stii ce scrie pe o foaie, da o poti copia chiar daca nu stii ce scrie acolo. Copiezi identitatea unei persoane de care ai nevoie pt un scop, ca nu esti tembel sa pui datele tale, altfel ti-ai face un document legal, oficial. Totul e simplu dar nu din informatii luate de pe net ci din munca. Hai pa, ca ma obosesti si nu imi place sa explic ceva unei persoane care nu are cum sa inteleaga. Cine vrea sa puna botu cu cipu e treaba lui, pe mine nu tremura gacile pe motiv ca vin teroristii si ne ataca daca nu schimbam buletinele. Teroristii ataca pe cei care ii provoaca, normal ca daca francezii isi bat joc de diferite grupari religioase extremiste, si-o iau in freza. ROMANIA ARE CELE MAI "VARZA" DOCUMENTE DE IDENTITATE SI NU ARE ATACURI TERORISTE NICI CRIME SI ETC. CA SI CELELALTE TARI "EVOLUATE" CARE NE DAU LECTII!!! ATUNCI DE CE TOT NOI TREBUIE SA SCHIMBAM CEVA??? FRANTA, SUA, ETC. MARI SECURIZATI O IAU IN FREZA CONSTANT, DE CE????? DACA BAGI BOTA IN VIESPI TE MUSCA. NU MAI FITI FRAIERI!!! NU ACCEPTATI SA DEVENITI SLAVI, NUMEROTATI ASEMENI PUSCARIASILOR, FARA SA MAI AVETI NUME, CI DOAR UN NUMAR, UN COD!!! STUDIATI PROBLEME DE IDENTIATE BIOMETRICA SI NU O SA MAI POATA MANEVRA TOTI SMECHERASII!!! @Sandu1201 M-AI INTREBAT DACA AM CEVA DE ASCUNS. Umblu cu chiloti pe mine pt ca asa cred ca e firesc, am ceva de ascuns, cu toate ca poate e mai curat decat gandirea ta, il tin ascuns pt ca asa e normal. Tu poti umbla fara haine, ca doar nu ai nimic de ascuns. SE PLEACA DE LA PREZUMTIA NEVINOVATIEI, ORI IN GANDIREA TA E INVERS, cetateanul este un posibil infractor din start care trebuie sa isi dovedeasca nevinovatia inghitind toate porcariile securiste. Poti sa de dai si numele tau, adresa si CNP-ul, sau ai de ascuns ceva?
Postat 19 Aprilie 2018, 22:40 de detectiv
Hopaaa
Anastasio, ti-am pregatit un raspuns, l-am sters ca mi-am dat seama ca nu e aici locul pt asa ceva. Apara fata mea pe cine vrei, doar nu ieși pe aici sa prostești lumea ca aici nu e bihon.ro. Okay? Iar cu scolile nu te da rotunda nici cu jobul, ca nu esti, decat daca mai bine sar peate tine decat sa te ocolesc (geografic vorbind). Articolul e despre libertatea de exprimare. Stii ce e aia, sinecuro?
Postat 19 Aprilie 2018, 15:57 de poiu
@Anastasia25
Nu stiu care e "scoala ta", dar n-ar strica sa mai repeti o parte din ea, zic! Poti sa incepi cu clasa V-a , sau cu gramatica clasei a V-a, cum vrei!
Postat 19 Aprilie 2018, 12:58 de anticomunist
Anastasia 25
Lucrează în construcții?
Postat 19 Aprilie 2018, 08:44 de Sandu1201
Poiu
Dute in fata casei lui si spune-i asta sotie lui ? Sa vedem dupa ce mai ai de spus :)) poate masina e a ei :)) Iar tu inteligentule ai vrea sa ai scoala mea facultatea mea job-ul meu :)) poti sa ma cauti si atunci vei vedea ca esti zero in fata mea . am dreptul sa apar un om!! Pot sa cu fruntea sus in fata oricui ! Nu am teama de nimeni si nici nu voi avea !!!
Postat 19 Aprilie 2018, 08:39 de Anastasia25
Anastasiooo
In locul tau mai bine ti-ai tine gura. Toti is prosti numai tu si acolitii lui nu, asa-i? Ce job are de isi permite mertanul nou? Sa il cautam unde apare inregistrat ca angajat sau angajator (poate e antreprenor) si sa dam bihoreanului? Stai in fata tuturor atunci? Tie ce iti iese la apararea asta? Saracul, cum e el nedreptatit de romani, acuma si de austrieci. Uita-te la el copil sla ut, victima a bullying-ului. Prostutu din curtea scolii. Mai vrei? Vezi-ti fatuco de treaba ta, mergi la munca, fa o scoala. Si nu ma lua cu cate scoli ai tu ca vazand ce debitezi probabil le ai la goldis, cel mult. Sau sa te cautam si pe tine? Stii ca nimeni nu e invizibil, nu? Si job...o sa zici ca in austria, nu? Ce face, intretine (golirea) parcometrelor noaptea? O fi angajat impreuna cu Crapu si Menumorut, nu? Partikip si eu atunci!
Postat 19 Aprilie 2018, 08:29 de poiu
Sandau1201
Este ex de la exemplu in ceea ce priveste comentariul anterior ... iar in ceea ce priveste cuvantul interlop sau ocupatia lui ( poate chiar are un job cinstit si lumea nu stie,inteligentule!! ) nu cred ca esti in masura sa judeci pentru ca nu cunosti ! Sau il cunosti si ii esti un prieten fals ? Iar " Mertanul" vb ta de om dox este model mai nou daca tot stii atat de multe si te intereseaza !! Tu vorbesti dar nu stii prin ce momente trece familia; "bataus" ca si-a aparat sotia cand era gravida a uitat doamna Laura Gal sa mentioneze !!! Vezi nu stii totul Sandule ! Asa ca stai in banca ta!
Postat 19 Aprilie 2018, 05:36 de Anastasia25
Anastasia 25
EX INTERLOP. Da sa nu zici ca so dus la cules de prune in Hausthria. Sau inca mai e activ ca INTERLOP? Eu cred ca tu il iubești ca are Mertan din 96'.
Postat 18 Aprilie 2018, 22:58 de Sandu1201
!!!
Stimata Doamna Laura Gal, Reamintiti in mod constant trecutul lui Razvan neavand nici o relevanta pentru cititorii trustului d-voastra! A fost judecat si a platit pt faptele sale!! Nu dezinformati cititorii in privinta actiunilor sale,iar in ceea ce priveste relatia lui cu Politia nu sunteti in masura sa o comentati nestiind natura faptelor clipului de mai sus! Va rog,ca simplu cititor,sa NU catalogati ( ex. Interlop ) persoanele pentru ca nu sunteti in masura! Va multumesc!!!
Postat 18 Aprilie 2018, 21:46 de Anastasia25
Da
A fost trimis gratis la parnaie. Acu o să-i înjure pe judecătorii austrieci
Postat 18 Aprilie 2018, 19:46 de Sandu1201
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Deţinuţii din mai multe judeţe s-au întrecut la fotbal: Orădenii, pe locul II (FOTO / VIDEO)
  • Se toarnă fundaţia! Au început construcţia podului din strada Universităţii (FOTO)
  • Lucrările s-au terminat, ambuteiajele continuă! Trecerea de nivel cu calea ferată din strada Uzinelor a fost modernizată degeaba (FOTO)
  • Figaro și Lucifer, doi motani singuratici au ajuns de la Paris la Zoo Oradea (FOTO)
  • Cruce luminoasă de 14 metri, înălţată la Vintere cu ocazia Centenarului (FOTO)
  • Let’s do it, Bihor: Peste 23.000 de voluntari au adunat 30.000 de saci de gunoaie (FOTO)
  • Gunoaie de oameni: Firma de salubritate a Primăriei Aleşd a aruncat 200 tone de deşeuri în mijlocul naturii (FOTO/VIDEO)
  • 'Huligani' la Cetate: Rockerii de la Hooligans au închis Zilele Culturii Maghiare (FOTO/VIDEO)
  • Oradea City Running Day: Alergători de toate vârstele au fugit pe străzile oraşului (FOTO/VIDEO)
  • Cântăreţul de la pod: În fiecare seară, trubadurul Lucian Chelu cântă pentru orădeni lângă Podul Intelectualilor (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON