URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 15 IANUARIE 2021
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Recent, PSD-iştii bihoreni au repus pe tapet, şi bine au făcut, situaţia corecţiilor financiare aplicate de autoritatea de management din Ministerul Dezvoltării pentru două proiecte ale Oradiei pe fonduri europene. Numai pentru noua linie de tramvai riscăm să dăm din buzunarul nostru 58,7 milioane lei. Lecţia e cam scumpă, chit că aşa avem ocazia să simţim pe propria piele ce ar fi însemnat ca toate investiţiile să le fi plătit din bugetul local.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Pentru cei care sperau asta, o veste tristă: PSD-ul nu este un partid pe cale de dispariţie. Dimpotrivă, e asemenea lui Iliescu, un bătrân care se încăpăţânează să rămână verde (a se citi roşu). Are electoratul său solid, format din nostalgicii, socialiştii, comuniştii şi stângiştii de stil nou, din pomanagiii şi dependenţii de ajutoarele sociale, din sudiştii şi tuciuriii patriei, uşor de cumpărat cu mărunţiş, din bugetari şi lefegii plantaţi şi lăsaţi să sporească şi să rodească prin pleiada de instituţii publice susţinute din greu de pălmaşii şi "liberalii" naţiei...
Zic şi eu
Adrian Cris
Avem în faţă 4 ani pe care analiştii îi numesc „de pace”, prezumând că noii aleşi vor lucra decent, nu cu gândul la următoarea campanie. Din păcate pentru visata pace, realitatea nu prea justifică, totuşi, optimismul. Ca dovadă, negocierile, formarea şi primii paşi ai noii şi heteroclitei coaliţii PNL, USR-PLUS, UDMR, partide care până mai ieri se detestau plenar: liberalii erau Ciuma Galbenă pentru pluserişti, aceştia sexo-marxişti pentru penelişti, singurul lucru ce-i unea şi pe unii, şi pe ceilalţi fiind certitudinea că udemeriştii sunt magyar PeSzeDe.
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
Avem un nume nou de stradă în Oradea - strada Sucevei a devenit Strada Evreilor Deportați. Nu e o denumire prea fericită, însă nici una care să poată fi combătută cu prea multă tărie, fiindcă, la aproape 80 de ani de la acele evenimente oribile, sentimentul generalizat de vină încă există... Dar, rememorând la nesfârșit oribilitățile trecutului, ne facem oare un viitor mai frumos? Putem spera că viața copiilor noștri va fi mai liniștită și lipsită de pericole dacă le picurăm întruna în creiere amintiri despre felurile îngrozitoare în care au murit părinții și bunicii lor?
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre noul vaccin anti-Covid și despre campania de vaccinare gratuită declanșată de autorități?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Potrivit Codului administrativ, ministerele se aprobă de către Parlament, prin acordarea votului de încredere asupra Programului de guvernare şi a întregii liste a Guvernului, în procedura de învestitură. Ministerele se organizează şi funcţionează numai în subordinea Guvernului, potrivit prevederilor Constituţiei și codului administrativ.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Sub denumirea de hepatită cronică sunt cuprinse o serie de afecţiuni ale ficatului cu cauze şi grade de severitate diferite, care au ca punct comun faptul că procesul inflamator şi necrotic durează cel puţin 6 luni. Formele uşoare nu progresează sau pot progresa lent, iar formele severe sunt asociate cu cicatrizări ale ţesutului hepatic, cu formarea altui tip de structură a acestuia care pot evolua spre ciroză hepatică.
06 August 2020, 18:01

Surpriză la PNL: Bolojan nu va mai candida la Primăria Oradea. Vrea conducerea Consiliului Judeţean Bihor

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Intrate în linie dreaptă cu pregătirile pentru alegerile locale din 27 septembrie, partidele din Bihor sunt pe cale să se confrunte cu un factor-surpriză: actualul primar al Oradiei, Ilie Bolojan, intenţionează să candideze, după 12 ani de mandat în fruntea oraşului, la funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Bihor.

Potrivit surselor BIHOREANULUI, decizia în acest sens ar urma să fie formalizată în reuniunea Biroului Permanent Judeţean al PNL Bihor la finele acestei săptămâni, când reprezentanţii liberalilor din Oradea, întruniţi în Biroul Permanent Municipal, ar urma să se pronunţe şi asupra unei alte candidaturi-surpriză, la Primăria municipiului, pentru actualul viceprimar Florin Birta.

Surse din interiorul PNL Bihor afirmă că aceste decizii ar fi întemeiate pe rezultatele unor sondaje care au indicat că tandemul Bolojan-Birta va aduce cele mai multe voturi atât la Consiliul Local Oradea, cât şi la Consiliul Judeţean Bihor, în ambele foruri liberalii fiind creditaţi cu aproximativ 50% din mandatele legislaturii 2020-2024.

Un alt element decisiv ar fi, însă, hotărârea lui Bolojan de a aplica şi la Consiliul Judeţean modelele de management bazate pe eficienţă pe care le-a utilizat şi în conducerea Primăriei Oradea, fruntaşă la accesarea de fonduri europene pentru diverse proiecte de dezvoltare locală.

Până cu o lună în urmă, PNL Bihor avea patru variante de candidatură pentru şefia CJ, şi anume managerul Spitalului Judeţean, dr. Gheorghe Carp, prefectul Dumitru Ţiplea, consilierul judeţean Călin Gal şi viceprimarul Oradiei, Mircea Mălan.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
17 Comentarii
Tinas
Bihorul se dezvolta
Postat 08 August 2020, 23:53 de Sandu2100
Hahahah
Ramane Sandel/a fara papa hahahahah asa ceva...lasa ma ca te duce dupa el ..haahaahdar vezi ca doar el isi cumpara imunitate,,,daca intelegi...tu mai rozi pt garson...hahahaha
Postat 08 August 2020, 21:41 de Tinas
Nelu_Cornel_Pantis
Ciolacu e primul
Postat 07 August 2020, 17:33 de Sandu2100
Pentru agitatorii lui Bolojan care incita la ura - a se citi Codul Penal
Art. 369 - "Incitarea publicului, prin orice mijloace, la ură sau discriminare împotriva unei categorii de persoane se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă"
Postat 07 August 2020, 17:13 de Nelu_Cornel_Pantis
Sunt șocat.
NU-MI VINE SĂ CRED! SĂ MĂ CIUPEASCĂ CINEVA, CRED CĂ AM UN COȘMAR! Bun, acum având situația dată, consider că ar fi nevoie de o largă coaliție pro-europeană chiar și în Oradea, deși nu credeam că se va ajunge aici. Această alianță să fie formată din PNL și Alianța 2020, pentru că un candidat nou de la PNL solitar nu ar beneficia de aura și notorietatea pe care Bolojan o are, chiar și dacă s-ar ști că a pus și acesta umărul la dezvoltare, pentru că logica alegerilor locale e bazată pe marketing-ul de persoană. Este foarte important ca la fel ca și în București să încercăm să "barăm" o eventuală victorie a PSD et co, pentru că din câte am văzut la noi, ura față de PSD e una puțin mai calmă și există riscul ca mulți locuitori să fie duși de nas de un discurs bine articulat al unui candidat PSD, fără a ține cont că vine de la acest partid. Ar fi păcat ca frumusețea noastră de oraș să ajungă să fie condusă de ciumați. Ar fi păcat ca soarta locuitorilor din Poarta Occidentului să ajungă să fie conduși de anti-europeni! Ar fi păcat ca la doar 490 de kilometri și 5 ore de mers cu mașina de Viena, cel mai civilizat oraș al Planetei, noi după ce Ilie Bolojan a făcut eforturi în a ne apropia orașul din ce în ce mai tare de ceea ce înseamnă Europa Centrală, zonă care se învârte în jurul culturii germanofone, să vină PSD și să îndepărteze orașul de acest standard, ducându-l în direcții mai estice. În ceea ce privește Ilie Bolojan, îi doresc succes în lupta pentru județ. Cu siguranță și locuitorii din alte localități ale județului știu de realizările lui și vor vota ca atare, pentru că deja orașul e cunoscut la nivel național pentru felul în care s-a ridicat, impresionând oameni din toate colțurile țării și Europei, deci nu aș avea emoții în ceea ce privește niște alegeri naționale, dar aminte județene. Sper ca lumea să asocieze imaginea noului candidat PNL ca un continuator al lui Bolojan și că Iliuță al nostru va reuși să-l tracteze spre victoria finală! Sunt foarte mândru pentru că orașul a ajuns așa de lăudat și voi vota cu mare entuziasm tot ceea ce ar propune PNL, pentru că știu că respectiva persoană a făcut parte din echipa care a pus umărul la acest miracol, ce sper să fie replicat nu doar la nivel județean, ci național! Îi doresc prin această cale mult succes și lui Nicușor Dan în cursa grea pentru Primăria Generală a Capitalei! Am încredere în tine, Nicușor! Ești un om ,care știe fiecare colțișor al Bucureștiului și sunt convins că vei face lucruri mărețe! Să nu uităm să urâm PSD-ul până la moarte și dincolo de ea!
Postat 07 August 2020, 13:11 de galsven
Sperăm...
implementarea nu doar în Oradea a cât mai puțină șpagă,corupție și jmeckerie la nivel de autorități locale,dacă Bolo va ajunge la județ...
Postat 07 August 2020, 12:46 de crisan
Soparla
Sper sa nu fie decat o "soparla" politica!! Oradea are nevoie de un primar de talia lui BOLOJAN.
Postat 07 August 2020, 08:18 de AnaConda
Nu-i bai
Că aduce Bolojan firmele de construire ale PSD-ului din Vaslui și Teleorman la Bihor, că acolo se întâmplă nimic :::::))))) Oradea merge mai departe, fraierii mor de ciuda :::))))
Postat 07 August 2020, 01:45 de Sandu2100
Se strange latul....
...plangeri penale impotriva AIO,plangeri penale impotriva OCPI Oradea,plangeri" impotriva ABA Crisuri,dir.ANAR Victor Sandu arestat,..Cand o corabie se scufunda, primii care fug sunt sobolanii!......E momentul, ca astfel de personaje politice insalubre, să se retragă în negura uitării și locul lor să fie luat de oameni noi,onesti,cu respect si cu o permanenta stare de indatorire,de recunostinta fata de cetatenii care i-au ales in fruntea obstei; sa-i reprezinte si sa le asigure conditii pentru un trai decent,cu respectarea tuturor drepturilor şi libertăţilor fundamentale, consfintite in Constitutia Romaniei.
Postat 07 August 2020, 01:05 de platona
O raza de lumina
Scapam de nebun dar mi-e mila de amarâții de la județ daca ajung pe mana lui. Cat despre Birta, e cartea pierzatoare a peneleului local.
Postat 06 August 2020, 22:52 de oradeanbihor
Nu e chiar supriza
Era varianta logica pentru oricine e capabil sa faca aritmetica de baza. In acesta combinatie castiga amandoua alegerile fara nici un risc! Era previzibila decizia.
Postat 06 August 2020, 22:17 de continental
Omul potrivit ... la locul potrivit.
Era de așteptat să vizeze Parlamentul, că-i obosit iar plinul și l-a făcut deja ... dar fără a risca "scuipatul" ce i l-ar oferi electoratul după nici trei luni de la începerea unui nou mandat. Așa că, o escală pe la CJ nu-i chiar așa de jenantă ... când o să vină cu o explicație liberală autentică, cum că e nevoie de el ca să tragă-n sus lista de candidați pentru viitorul legislativ. La cât de mult îi place lui să respecte legile și bunul simț ... va fi un măscărici în plus din partea PNL !?!
Postat 06 August 2020, 21:57 de CrisDumi
Demonul infrant
Cu ocazia asta poate-si trage pantalonii pana-n gat
Postat 06 August 2020, 21:36 de Nelu_Cornel_Pantis
Modelul Ciuperca la judet
La CJ se pot face escrocherii imobiliare la alta scara. Bolojan va conduce orasul in continuare prin teleon, la fel ca pana acum. Sursele mele spun ca va candida sub sigla chibritului si va avea imn de campanie melodia Ring of fire.
Postat 06 August 2020, 20:24 de 1x1
asa usor scapam?
Se duce mafia locala in jos prin voia votantilor?
Postat 06 August 2020, 19:52 de testtest
Vor lua 66% si la Judet si la Oradea!
Geniul politic al lui Bolojan nu are concurenta! Va castiga 2/3 atat din mandatele de la Consiliul județean, cat si 2/3 din mandatele de la Oradea! Genial! Bravo!!!
Postat 06 August 2020, 19:48 de BlackDot
:::::))))))
În cazul asta UDMR e sub 5%