URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
01 Iulie 2024, 13:05

Şoferul ajuns vedetă pe internet, după ce a uitat să tragă frâna de mână pe un bulevard din Oradea, a fost amendat

Şoferul ajuns vedetă pe internet, după ce a uitat să tragă frâna de mână pe un bulevard din Oradea, a fost amendat captură: Youtube
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Şoferul care a ajuns vedetă pe internet după ce a uitat să tragă frâna de mână a maşinii - care, astfel, a străbătut unul din cele mai aglomerate bulevarde din Oradea, fără să provoace vreun incident rutier, iar apoi s-a oprit în parcarea de pe partea opusă - a fost găsit de poliţişti şi s-a ales cu amendă.

Incidentul a fost înregistrat video de un alt participant la trafic, în faţa căruia s-a derulat scena, iar în imagini se vede cum maşina cu numere de înmatriculare maghiare porneşte cu spatele de pe o parte a şoselei, traversează toate cele patru benzi pe care circulă maşini şi nimereşte în unicul loc rămas liber din parcarea din partea opusă. Aici, autoturismul loveşte de câteva ori bordura cu spatele, iar apoi se opreşte.

Înregistrarea, care a fost postată pe conturile de Tiktok şi Youtube ale unui cântăreț orădean, Dacian de la Oradea, a ajuns şi în atenţia poliţiştilor Biroului Rutier Oradea, care s-au sesizat din oficiu și l-au identificat pe şofer. 

Potrivit purtătorului de cuvânt al Poliţiei Bihor, comisar-şef Alina Fărcuţa, şoferul este un bărbat de 34 de ani, din comuna Chișlaz, care s-a ales cu amendă. 

„Acesta a fost sancționat contravențional, conform prevederilor Codului Rutier, cu 4 puncte amendă, în valoare de 660 de lei”, a explicat comisarul-şef Alina Fărcuţa, arătând că sancţiunea a fost dispusă "pentru nerespectarea obligației de a acționa frâna de ajutor, de a opri funcționarea motorului și de a cupla într-o treaptă de viteză inferioară, atunci când conducătorul vehiculului imobilizat pe drum public se îndepărtează de acesta".

Vezi imaginile cu maşina care s-a "parcat" singură! sursa video: Youtube Dacian de la Oradea

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON