URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
05 August 2023, 12:25

Sistem de irigaţii cu aspersoare pentru peluzele din Piaţa Unirii din Oradea. Vezi cum arată acum acestea!

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Sistemul de irigaţii prin picurare montat în anul 2016 sub peluzele din Piaţa Unirii a fost înlocuit cu unul cu aspersoare.

Potrivit reprezentanţilor municipalităţii, sistemul iniţial era deja defect şi dificil de reparat.

"Realizarea acestor lucrări a fost necesară deoarece întreţinerea scuarurilor cu gazon era constant îngreunată de funcţionarea necorespunzătoare a sistemului de irigaţii, instalat în cea mai mare parte sub pământ", a transmis vineri Primăria Oradea printr-un comunicat de presă.

Primăria a renunţat la sistemul de udare prin picurare. "Acesta a fost înlocuit cu un sistem prin aspersiune, uşor de monitorizat şi asupra căruia să se poată interveni ori de câte ori ar fi necesar", se menţionează în comunicat.

Având în vedere că gazonul din piaţa centrală a oraşului era infestat cu muşchi şi agenţi patogeni pe fondul excesului de apă, acesta a fost înlocuit în întregime.

Suprafaţa totală a peluzelor de pe cele zece scuaruri de culoare verde este de peste 2.100 metri pătraţi.

Refacerea sistemului de irigat şi înlocuirea gazonului din Piaţa Unirii a fost făcută de firma Global Serv pentru suma de 360.000 lei. Lucrările, care urmează să fie recepţionate de reprezentanţii municipalităţii în perioada următoare, au o garanţie de doi ani.

Prestatorul are obligaţia de a monitoriza funcţionarea sistemului de irigare şi starea de sănătate a gazonului pentru doi luni de zile de la data recepţiei.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
3 Comentarii
CrisDumi aka KP VUVUZELA comunistă
Trebuia sa spui ca la-i văzut pe Bolojan dând la pikamer acolo ::::::::)))))))
Postat 05 August 2023, 21:56 de Sandu2100
Au mai dat o palmă la rakkkat.
Au schimbat aspersorul și au întins covorul de iarbă. Bine că nu ne informează primăria la ce oră urmează să se șteargă primarul la fund.
Postat 05 August 2023, 21:19 de KP
Cui să-i mulțumim?
Dacă nu corespunde și mereu se strică trebuie schimbat, e clar. Dar din "stimata și onorata" primărie cine își asumă că a ales această soluție necorespunzătoare și din cauza lui suntem toți buni de plată??? Și de-ar fi doar singura treabă făcută prost și scump în Piața Unirii...
Postat 05 August 2023, 14:51 de BlackCrow
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON