URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
17 Noiembrie 2021, 17:51

Se deschide circulaţia pe strada Atelierelor din Oradea (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Reprezentanţii Primăriei Oradea anunţă că circulaţia rutieră pe strada Atelierelor va fi reluată începând de joi dimineaţă.

Traficul a fost oprit în acea zonă pentru realizarea lucrărilor la noua linie de tramvai a oraşului, care leagă Calea Aradului de Bulevardul Cantemir-Nufărul.

"În cadrul acestui amplu proiect, strada Atelierelor a fost translatată cu 5 metri înspre sediul administrativ al OTL, spre centură, ea având două benzi de circulaţie şi un spaţiu dedicat benzii de rulare a tramvaiului. Odată cu finalizarea lucrărilor la liniile de tramvai, strada a fost refăcută şi asfaltată în cadrul acordului cadru pentru lucrări de întreţinere/reparaţii străzi, drumuri şi poduri, pe un tronson de 450 m cuprins între str. Thurzo Sandor şi intrarea în depoul OTL", a precizat viceprimarul Marcel Dragoş.

Lucrările s-au desfăşurat în cadrul proiectului "Realizare legătură pe cele trei direcţii a liniilor de tramvai în intersecţia dintre străzile Primăriei - Decebal - Calea Aradului - şi extindere linie nouă de tramvai pe traseul Calea Aradului - str. Făgăraşului - str. Atelierelor cu acces din depou şi legătura pe toate direcţiile cu str. D. Cantemir".

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON