URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 10 AUGUST 2020
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Am o mare admiraţie pentru cei care nu cred în Covid, care nu dau doi bani pe regulile stabilite de Guvern şi care au reuşit să afle, prin propriile mijloace, că Uniunea Europeană ne dă bani grei, chipurile,  pentru fiecare mort care ar fi decedat din cauza coronavirusului...
Zic şi eu
Adrian Cris
Am ajuns de unde am plecat, dar cu un preţ mare: resurse materiale şi umane irosite, doar pentru că nu vrem să purtăm o mască, să nu ne îmbulzim unii în alţii şi să ne spălăm pe mâini.
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
Sunt curios să văd cum o mai scoate la capăt Primăria Oradea de data asta. A vrut să găsească o soluţie pentru acoperişul parcării de pe Strada Independenţei şi, pentru a nu fi acuzată de totalitarism, a organizat concurs. A făcut un regulament (contestat de Ordinul Arhitecţilor din România), a adunat un juriu, a stabilit un termen limită şi tot ce i-a mai rămas de făcut a fost să numere punctele primite pe fiecare proiect, să facă un clasament şi să declare un câştigător. Acum mai trebuie doar să scoată castanele fierbinţi din foc cu propriile mâini.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre candidatura surpriză a lui Ilie Bolojan la președinția Consiliului Județean Bihor?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, Legea nr. 136/2020, cunoscută popular ca legea carantinei şi izolării la domiciliu, adoptată în urma unei decizii din 25 iunie 2020 a Curţii Constituţionale, prevede că izolarea unei persoane fără acordul acesteia se poate dispune doar pentru 48 de ore, într-o unitate sanitară sau, după caz, într-o locaţie alternativă ataşată unităţii sanitare, atunci când medicul constată riscul de transmitere a unei boli infectocontagioase cu risc iminent de transmitere comunitară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Consumul de apă poate avea o influenţă nefavorabilă asupra organismului atunci când apa conţine agenţii patogeni ai bolilor infecţioase, când are o compoziţie deosebită de cea a apei potabile şi când apa are gust sau miros ce o fac improprie consumului. Aceste modificări ale normelor de potabilitate pot fi determinate cel mai des de caracteristicile solului străbătut de către ape şi impurificării cu ape uzate fecaloid-menajere sau industriale.
24 Ianuarie 2012, 09:55

Sclavie la Judeţ

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Angajaţii Consiliului Judeţean au primit săptămâna trecută al treilea rând de înştiinţări prin care sunt informaţi că au de returnat instituţiei zeci de mii de lei.

După ce în 2009 salariile le-au fost reduse prin lege cu 25%, după ce în 2010 au fost informaţi că vor trebui să returneze aşa-numitele drepturi salariale speciale, iar anul trecut şi sporul de dispozitiv primit între 2010-2011, angajaţii au aflat, brusc, că trebuie să dea înapoi şi banii primiţi, tot ca spor de dispozitiv, între 2008-2010.

E o adevărată lovitură de graţie pentru oameni, care s-au trezit dintr-o dată sclavi la stat, fiindcă un funcţionar cu salariu de 5-600 lei va avea de rambursat CJ, în următorii trei ani, sume între 12.000 şi 30.000 lei. Şi nu scapă nici cei care îşi dau demisia ori se pensionează, căci statul le va tăia fie din ajutoarele de şomaj, fie din pensii.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
10 Comentarii
Paralelisme
Bietii pensionari carora li s-a calculat gresit pensia si acum restituie lunar 1/3, indiferent cat e pensia de mare, astia cum de pot plati ?! De ce n-ar putea plati si onor functionarimea ?! Ca sa vedeti cam despre cine e vorba si cat de (in)competenti sunt, TOTI (vreo opt!) din serviciul juridic-contencios au ,,pacatuit'', dedulcindu-se din banul public. Sa nu fi stiut ,,juristii'' ce se poate si ce nu ?! Putin le-a pasat, s-au bulucit toti sa-si umfle venitul...Acum se tanguiesc ca le e greu, ca nu-i corect si sa plateasca ,,altii'' !
Postat 25 Ianuarie 2012, 12:03 de aiurel
angajatii nu au nici o vina!
Dipozitivul pe 2010- 2011, s-a dat din exces de zel, a conducerii, pentru care Legea nu e Lege, numai cum le place lor! Stiau ca nu au dreptul sa-l dea chiar daca exista acordul colectiv de munca! Sa plateasca cine a dispus sa se dea mai departe, chiar si atunci cand li s-a atras atentia ca nu e legal sa se dea! De ce va e teama, domnilor ziaristi sa scrieti realitatea, aruncam o stire, fara sa o argumentam!
Postat 25 Ianuarie 2012, 10:43 de 2010-2011
sa gandim lucid!
nu confundati, Primaria cu Consiliul Judetean! Taxe, impozite se platesc la primarie, chiar daca nu ai din ce, iti blocheaza cardul, si nu ti-l poti debloca pana nu ai platit impozitul (2010)!! Privatii, declara mai putin, minim pe economie si plateste la negru! Defapt nu e bine nici cum! Hai sa gasim vinovatii! Sistemul nu e ok! La functii de conducere importante au fost pusi pe criterii politice si nu dupa pregatire speciala pe domenii! Atunci ce asteptam? Lucrurile trebuiesc vazute in profunzime si nu la suprafata! Daca gandim asa, cine pe cine, asa ar trebui sa numai traiasca nimeni! Hai sa punem pe functii importante, oameni de specialitate! Cei care gresec, sa plateasca, nu angajatii isi pun premii, salarii, altii decid! cu ce sunt ei de vina, ca altii nu se pricep si se ajunge aici? Deci, mai ganditi cand declarati! Nedreptate exista peste tot, chiar din momentul cand te nasti!
Postat 25 Ianuarie 2012, 10:36 de asa!
De ce ?
De ce mi-ar fi mila de acesti functionarasi care au 600 de lei salar acum... dar au luat prime de sute de mii de lei ? Intreb si eu ca simplu cetatean. Recunosc nu sunt bugetar, dar mi-ar fi placut ... pentru ca eu cand n-am avut loc de munca si traiam de la o zi la alta mi s-a cerut sa platesc impozite si taxe la fel ca oricarui alt cetatean cu loc caldut de munca si alte beneficii. Nimanui nu i-a pasat daca am ce manca, daca am cu ce traii s.a.m.d. Taxele le-am platit, impozitul la fel si eu am mancat paine uscata cu ceai si am vandut haine ieftine pe internet ca sa am bani de paine ! Eu oare nu am fost un fel de sclav al acestei tari ? Si culmea !!?? nu am avut parte de bonusuri si alte prime ! Macar sclavii aveau beneficii de pe urma muncii lor ! Nu va mai plangeti de mila, multumiti-i Lui D-zeu ca mai aveti inca un loc de munca, cat despre primele primite pe nedrept cred ca ati pus la loc de cinste acei bani investindu-i in mobila, pantofi si electrocasnice... Asa sa va ajute Dumnezeu !
Postat 24 Ianuarie 2012, 21:57 de Bubu
"O semnam si-o dam anonima!"
Curat "Caragealism"! "O semnam si o dam anonima!" Oare care condei PDL-sto-Basista a scris "reportajul" cu nonsalanta anonimatului, uitind cu premeditare ca acesti oameni sunt cei care isi pierd acoperisul cu casa cu tot, uitind ca si morti au de restituit; normal ar zice alti, de vreme ce si mortii urmeaza sa-i voteze!
Postat 24 Ianuarie 2012, 21:34 de pro Carageale
@blabla
1)nu sunt prieten cu tine ! Intimitati sa ai cu...!2) Ce ,,servicii'' AM SOLICITAT eu de la cainii comunitari sau de la lipitorii de afise din primarie ?! Am pensie privata, am asigurare medicala privata (platesc si pt. tine si alti tigani, SEPARAT !) In scoala am avut meditatori (am terminat un liceu de elita si o facultate unde s-a intrat cu 8,14! pe vremea lui ceasca !)- Asa ca mars in...de parazit ! Esti si tu vreun ,,privat'' cum e manivela de la selina sau cum e prefectul, adica o capusa !
Postat 24 Ianuarie 2012, 18:26 de .
Cand ii dai se bucura, cand ii iei se supara !
Da' atunci cand au primit acei bani... nu le-a fost greu sa-i ia ? Dupa cum vad sunt sume considerabile.... Sa avem pardon !
Postat 24 Ianuarie 2012, 15:48 de Cucu Bau
primus inter pares
primus inter pares = primul intre egali.Sa dea baniiiiiiiii( cu mai multi de <i> ca e multi bani) pina la ultimul cent! Asta fiindca cei din prefectura sau primarie au, sau au avut tot felul de sporuri(de imbracaminte, de vacanta, de ....mai stiu e ce) de care NU toti bugetarii(functionari publici) au avut parte!! Deci de ce sa fie ei mai cu 2 perechi decit alti bugetari, sa-si acorde sporuri peste sporuri si altii, nimica...Sa dea banii 'napoi !
Postat 24 Ianuarie 2012, 12:49 de eu
Da, da, sigur ii duci tu-n carca.
Prietene, pe cine duci tu-n carca? Ii platesti pe profesori, politisti, bugetari pentru niste servicii pe care ei le presteaza. Fix asa cum si tu esti platit la privat, tot pentru niste servicii sau pentru ca produci ceva. Teoria asta oranj e una extrem de idioata. Iar tu, prietene, esti in pozitia in care esti datorita bugetarilor. Cand te-ai nascut ai facut-o intr-o spital, asistat de bugetari. Cand te-ai scolit, te-ai scolit tot asistat de bugetari. Ori de cate ori te-ai imbolnavit ai fost asistat de bugetari. Scoala in care te-ai instruit si toata infrastructura de care te-ai bucurat, copil fiind, e construita de pensionarii pe care acum, chipurile, tu-i porti in carca. Pensionarii nu fac decat sa-si revendice un drept pe care si l-au castigat cu sudoarea a 30-40 de ani de munca. Sunt curios cum te-ai simti tu ajuns la pensie sa fii considerat o capusa, un parazit. Asta nu inseamna ca aprob magariile pe care le-au facut cei care si-au anulat taierile de 25% prin unele artificii, dar nici nu pot sa aprob atitudinea ta absolut idioata. Si culmea, nu-s bugetar ci prestez in privat. Atat doar ca-s cu picioarele pe pamant si prefer sa judec cu propriul cap ce se-ntampla-n jurul meu,
Postat 24 Ianuarie 2012, 12:31 de blabla
Si ?! Legea e una pt. toti ! Sau nu ?!
Le sugerez acestor trantori sa intrebe (daca nu stiu !) cum s-a procedat in sectorul privat, SECTOR CARE II DUCE IN CARCA SI PE EI SI PE PENSIONARI SI PE INVATATORI SI PE MILITISTI SI PE TIGANI SI PE COPII...PE TOTI !!! Noua ne taiau din salariu, ne taiau bonurile, nu ne mai plateau dublu sambetele, duminicile si gunoaiele astea ce faceau ?! Se gandeau cum sa fenteze legile, cum sa-si puna in loc de cei 25% taiati 50% !
Postat 24 Ianuarie 2012, 10:25 de .
count display