URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
04 Decembrie 2018, 18:40

"Sania Lui Moş Crăciun", premieră de sezon la Teatrul Arcadia

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Teatrul Arcadia invită spectatorii la cea de-a treia premieră a stagiunii, spectacolul "Sania lui Moş Crăciun", scris de Andreea Costea, în regia lui Igor Lungu. Este o poveste plină de culoare şi haz care-şi propune să-i înveţe pe copii lecţia responsabilităţii pentru propriile fapte. 

Premiera va avea loc sâmbătă, 8 decembrie, când sunt programate două reprezentaţii consecutive, prima de la ora 11, iar a doua de la ora 13.

Andreea Coste, şefa biroului de proiecte culturale al Teatrului Arcadia, semnează prima ei piesă de teatru. "Am primit din partea lui Sebastian Lupu (n.r. directorul trupei Arcadia) provocarea de a face un text original pentru un spectacol de Crăciun. Textul pune accent pe faptul că trebuie să fim responsabili pentru faptele noastre şi să răul are rolul lui, acela de a ne învăţa lecţii de viaţă. Spectacolul are happy-end, Crăciunul fiind salvat prin fapte bune", spune autoarea piesei pentru copii.

Ce se petrece în noul spectacol? În urma cererilor venite de la părinţi, la Polul Nord se organizează ad-hoc o şedinţă de salvat poveşti. Asta pentru că fără poveşti, toată magia Crăciunului dispare, iar Moş Crăciun rămâne fără celebra sanie cu care aduce cadouri în fiecare an. Pentru a salva situaţia, Moş Nicoale şi Moş Crăciun conving personajele negative din poveştile pentru copii să facă fapte bune.

Spectacolul Sania lui Moş Crăciun îşi propune o foarte scurtă incursiune în poveşti ale copilăriei, ca Ursul Păcălit de Vulpe, Cei trei purceluşi şi Capra cu trei iezi, pentru a vedea ce înseamnă o faptă bună şi cine ar trebui să o facă, pentru a readuce magia Crăciunului pe pământ.

Coloana sonoră a spectacolului este realizată de muzicianul Ovidiu Iloc, scenografia îi aparţine Mădălinei Baciu, artist plastic care se află la prima colaborare scenografică cu un teatru profesionist, iar regia îi aparţine actorului Igor Lungu.

Distribuţia spectacolului este formată din: Florin Stan (Moş Crăciun), Florian Silaghi (Moş Nicoale), Armanca Serac (Spiriduşul), Zentania Lupşe (Vulpea), Igor Lungu (Lupul).

În alte roluri: Alexandru Pop, Rin Tripa, Florian Silaghi. Spectacolul este recomandat copiilor cu vârste mai mari de 5 ani. Spectacolul de sâmbătă, 8 decembrie, de la ora 11.00, este sold out, iar pentru reprezentaţia de la ora 13.00 au rămas foarte puţine locuri.

Următoarea reprezentaţie va avea loc la Sala Arcadia, în data de 22 decembrie, de la ora 11.00.

Biletele s-au pus în vânzare la Agenţia Teatrului şi online pe biletmaster.ro.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON