URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
05 Februarie 2014, 16:01

Prima victorie din noul an şi pentru voleibaliştii de la Atletic LPS Bihorul

Prima victorie din noul an şi pentru voleibaliştii de la Atletic LPS Bihorul foto: arhivă
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Etapa cu numărul 13 din Divizia A2, Seria Vest, la volei masculin a adus "leilor" orădeni prima victorie din acest an, în partida disputată acasă contra celor de la Provolei Arad.

Venind după două eşecuri consecutive, situaţie nemaiîntâlnită în scurta sa existenţă, echipa de pe malul Crişului Repede a început greoi acest meci, lipsa pregătirii şi a antrenorului de pe bancă fiind motive suficiente pentru ca oaspeţii să ajungă aproape de adjudecarea primului set, 24-20! De aici, pe serviciile lui Bogdan Nan, gazdele s-au trezit şi au pornit cursa de urmărire, încheiată cu succes la 33-31!

Scăpaţi de emoţii, orădenii s-au concentrat mai bine şi au încheiat partida în trei seturi, bifând a 9-a victorie stagională, fapt care îi menţin pe treapta a II-a a podiumului.

Etapa următoare este liberă, LPS-iştii urmând să dispute un meci important în 15 februarie, acasă, cu LAPI Dej. În cazul unei victorii, îşi vor putea păstra locul secund în clasament, în schimb, înfrângerea i-ar putea arunca pe locul IV.

Au jucat în partida cu arădenii: Moisa Abrudan (căpitanul echipei), Adrian Holhoş, Bogdan Nan, Andrei Crişan, Alin Jugan, Mihai Costa şi Sebastian Chereji, de pe bancă intrând şi făcându-şi datoria Alex Buda şi Sergiu Filip.

"A fost o victorie pentru care băieţii au tras din greu, dar cu atât mai frumoasă. Trebuie să pregătim cum putem mai bine meciul cu Dejul, pentru că acolo e cheia rămânerii pe locul II, mai ales că avem o revanşa de luat după înfrângerea din tur", a declarat antrenorul "leilor" orădeni, prof. Rodian Achimescu.

Celelalte rezultate ale etapei au fost: Banatul Caransebeş (cu Lung, Achimescu şi Lelea titulari) - Torpi Tg. Mureş 3-0 (7,6,8) şi Câmpia Turzii - Rm. Vâlcea 3-1 (prima victorie din campionat pentru clujeni). Meciul Univ. Timişoara - LAPI Dej a fost amânat.

În clasament conduce Univ. Timişoara, cu 36 de puncte, urmată de LPS Bihorul cu 28, Caransebeş, cu 23, LAPI Dej şi Cluj, ambele cu câte 22 de puncte.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON