URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
04 Decembrie 2024, 07:02

Polo: CSM Oradea susţine jocul decisiv, cu Steaua, pentru calificarea între cele mai bune opt echipe ale Europei

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Poloiştii de la CSM Oradea dispută miercuri seară unul din cele mai importante jocuri din cupele europene din istoria clubului bihorean.

Jucătorii formaţiei bihorene vor primi replica rivalei din competiţiile interne Steaua Bucureşti, într-un meci ce va conta pentru etapa a 6-a, ultima, din Grupa A a Ligii Campionilor Europeni. Este, de altfel, jocul decisiv de calificare în primele opt echipe ale acestei competiţii.

Jocul va avea loc cu începere de la ora 21, la Bazinul Olimpic Ioan Alexandrescu şi va stabili cea de-a doua clasată, cea care va însoţi în următoarea fază echipa Novi Beograd, campioana Serbiei, care şi-a asigurat deja calificarea între primele opt echipe ale Europei.

Se anunţă un meci incendiar, foarte disputat în apă, dar şi cu un public frenetic în tribune, care să-şi încurajeze favoriţii.

CSM Oradea are nevoie de cel puţin un rezultat de egalitate în timpul regulamentar de joc.

Pe de altă parte, pentru formația pregătită de Petar Kovacevic și Ciprian Cîmpianu acest meci va fi cel de-al treilea din acest sezon în compania steliştilor, după ce i-a mai întâlnit pe militari în deplasare, la Otopeni. Prima dată, în Superliga Națională orădenii au cedat în faţa steliştilor cu 7-12, după care, în partida din turul Grupei A a Ligii Campionilor Europeni s-au impus la penalty-uri cu scorul de 20-19.

Pentru CSM Oradea, jocul de miercuri seară va fi cel de-al 10-lea meci din cupele europene în acest sezon, după ce bihorenii au mai dat până acum peste echipe din Turcia, Germania, Grecia, Italia și Serbia.

Publicul spectator va avea acces la acest meci decisiv pe bază de bilet, costul unuia fiind de 20 lei pentru adulți și 5 lei pentru elevi. Bilete se comercializează prin intermediul platformei Eventbook.ro, dar şi la casa de bilete a clubului CSM Oradea de la bazin.

Cei care nu vor putea ajunge la meci miercuri seară vor putea urmări duelul dintre CSM Oradea şi Steaua la televizor, în direct, de la ora 21, la TVR Cluj și TVR Sport.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON