URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
20 Iunie 2021, 14:57

Orădenii au stat la coadă la intrarea în Ştrandul Ioşia, de Rusalii (FOTO / VIDEO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

De Rusalii, orădenii au mers în număr mare la ştranduri şi piscine. La Ştrandul Ioşia, în jurul orei 10.30, zeci de persoane formaseră o coadă întinsă pe mai mulţi metri, până în stradă. Una dintre orădencele care s-au încumetat să meargă la ştrand a reclamat BIHOREANULUI că la ora respectivă era deschisă doar o casă la intrare. 

"Ora 10.30 intrarea la Ştrandul Ioşia, o singură casă funcţională. Am stat 30-40 de minute până să intrăm. După ce s-a revoltat lumea, au mai deschis o casă", a transmis femeia, alături de un video în care a filmat cât de mare era coada din faţa celui mai vechi ştrand din Oradea. 

Contactat de BIHOREANUL, directorul Administraţiei Domeniului Public Oradea, Liviu Andrica, susţine că, de fapt, la Ioşia ar fi fost funcţionale două case de unde oamenii au putut să-şi cumpere bilete sau unde să prezinte abonamentele (în cazul pensionarilor). "Eu am fost acolo la ora 9 când s-a deschis ştrandul şi ambele case au fost deschise", a declarat şeful ADP Oradea. 

El a mai spus că este bucuros că atât de multă lume doreşte să meargă la ştrandul Ioşia şi la Aquapark-ul Nymphaea şi a respins ideea că ar fi o problemă de organizare. "De ce e coadă? Pentru că românii vor să intre toţi deodată şi pentru că vor să fie primii în apă", a spus Andrica. 

Şi Aquapark-ul Nympahea a fost asaltat duminică de orădeni şi turişti, fiind plin la capacitatea permisă de gazde: 1.400 de persoane în interior şi exterior. "Am vândut 1.000 de bilete online, iar 400 am lăsat la liber, deci au putut fi cumpărate duminică de la intrare", a precizat directorul ADP. 


 

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
2 Comentarii
intrebam oradenii care au mers azi la strand
mai sunt capuse in strand? tot asa haos si putoare e in grupurile sanitare in interior?
Postat 20 Iunie 2021, 17:56 de roger
Plin e de oameni și acum ștrandul.
Toți au primit, la intrare, câte o mască imună la apă. Ha!
Postat 20 Iunie 2021, 17:34 de KP
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON