URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
08 Octombrie 2024, 18:26

Oradea va găzdui prima ediţie a Campionatului Judeţean de Socca

Oradea va găzdui prima ediţie a Campionatului Judeţean de Socca Sursa foto: Baza Sportiva Dinamic / Facebook
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

După ce a găzduit, în luna mai, prima ediţie a Campionatului Naţional de Socca, Oradea se pregăteşte acum şi de organizarea primului Campionat Judeţean al acestei discipline sportive, socca, un joc asemănător minifotbalului.

Competiţia se va desfăşura la Baza Sportivă Dinamic Oradea (fostă AEK), lângă magazinul Arabesque.

Campionatul Judeţean de Socca Bihor este organizat sub egida Asociaţiei Judeţene de Minifotbal şi a Federaţiei Române de Minifotbal.

Deşi e asemănator jocului de minifotbal, socca are câteva reguli diferite, cum ar fi: mărimea porţilor de joc, de 4m/2m, faţă de 3m/2m la jocul de minifotbal; se poate pasa cu propriul portar doar când acesta se află în zona careului; autul se bate doar cu piciorul.

În rest, socca are aceleaşi reguli ca jocul normal de minifotbal, printre altele: 5+1 jucători; timpul de joc este de 2x25 minute; cartonaşul galben atrage după sine eliminare de 2 minute, iar cartonaşul roşu eliminarea definitivă.

În legătură cu prima ediție a Campionatului Judeţean de Socca, organizatorii ţin să precizeze că nu se va plăti taxă de participare, dar se va plăti o taxă pentru folosirea terenului.

Primele 3 echipe se vor califica automat la Campionatul Naţional de Socca, campionat licenţiat care se desfăşoară sub egida Federaţiei de Minifotbal din România.

Înscrierile se mai pot face doar până la data de 13 octombire, la numărul de telefon: 0752.862.221.

socca

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display
Ultimele Comentarii

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON