URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
02 Aprilie 2020, 15:01

Oradea faptelor bune: Firma orădeană Valtryp a cumpărat 400 de viziere de protecţie pentru personalul medico-sanitar şi poliţiştii implicaţi în acţiunile anti-coronavirus

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Compania orădeană Valtryp, specializată în producţia de volane pentru mărci de prestigiu din industria auto mondială, susţine eforturile cadrelor medicale din Oradea şi pe ale poliţiştilor implicaţi în acţiunile de oprire a răspândirii coronavirusului.

„Compania noastră a comandat şi plătit unei firme cu care colaborăm viziere de protecţie, 400 de bucăţi, din care 350 le-am şi distribuit miercuri. Am donat 100 de bucăţi Spitalului Municipal, 100 Spitalului Judeţean, 100 Poliţiei Judeţului Bihor şi 50 Poliţiei Rutiere. Celelalte 50 de viziere le donăm Unităţii de Primire a Urgenţelor din cadrul Spitalului Judeţean, care le va primi azi”, a declarat joi pentru BIHOREANUL fondatorul companiei Valtryp, Valeriu Trip.

Întreprinzătorul orădean îi roagă şi pe alţi oameni de afaceri şi cetăţeni din Oradea să contribuie în număr cât mai mare la eforturile pe care oraşul le face în condiţiile dificile ale pandemiei pentru combaterea acesteia.

„Haideţi, dragi orădeni, să arătăm că suntem buni şi că putem face ceva bun pentru oraşul nostru, mai ales pentru cei din linia întâi, de care depinde sănătatea şi ordinea comunităţii”, îi îndeamnă Valeriu Trip pe orădeni.

Valtryp este o companie cu capital integral românesc care funcţionează în Parcul Industrial Eurobusiness din Oradea, producând volane pentru mari fabricanţi de autovehicule din întreaga lume, precum Mercedes, Porsche, Jaguar, Audi, Lancia, Volvo, Toyota şi alţii.

(advertorial)

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON