URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
13 Mai 2024, 09:23

Liga 3: Lotus Băile Felix a remizat acasă după ce a condus cu 3-0, iar Crişul Sântandrei a pierdut în deplasare

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Dacă FC Bihor a câştigat, celelalte două echipe din judeţul Bihor au obţinut un singur punct în runda din weekend din Liga 3.

Astfel, Lotus Băile Felix a remizat cu scorul de 3-3 în jocul de acasă cu Sănătatea Cluj, în timp ce Crişul Sântandrei a cedat cu scorul de 1-2 în partida din Maramureş cu CSM Sighetu Marmaţiei.

În jocul din play-out de la Sânmartin, Lotus Băile Felix a început bine şi conducea deja după doar 20 de minute cu scorul de 3-0. Cel care a marcat primul a fost Daniel Duma în minutul 16, după care peste doar un minut, Raul Tămaș a marcat pentru 2-0, iar în minutul 20 David Lupșe să urce incredibil scorul la 3-0.

Acesta a fost scorul şi la pauză, numai că în repriza secundă echipa clujeană a început o spectaculoasă cursă de urmărire a adversarului şi a redus din handicap în minutul 50 prin Junior Diomande 50, după care, 10 minute mai târziu, Alex Oltean a marcat pentru 3-2, dar scorul final l-a stabilit Andrei Ștefan, care în minutul 76 a înscris golul cu numărul 3 pentru CS Sănătatea, partida încheindu-se apoi cu 3-3.

Cu acest punct obţinut, elevii antrenorului Cosmin Bodea şi-au consolidat totuşi poziţia a 2-a a play-out-ului Seriei a 10-a, cu două etape înainte de final.

Pentru Lotus, în meciul cu clujenii au evoluat: A. Barabaș – D. Ghiță, Sg. Oltean, D. Lupșe – S. Cucu (min. 69 D. Sala), D. Gheban (min. 88 P. Blăgea), I. Pașcu, G. Gitye, M. Arsene – D. Duma (min. 82 S. Oșvat) şi R. Tămaș (min. 88 R. Bere).

În play-off, Crişul Sântandrei a evoluat sâmbătă la Sighetu Marmaţiei, pe terenul unei echipe care mai speră să prindă barajul de promovare. A rezultat un meci echilibrat, foarte disputat. Deşi nu s-au bazat pe cei mai experimentaţi jucători ai lor, Oros şi Hora, cei de la Crişul au reuşit să deschidă scorul în minutul 16, prin David Mailinger, numai că înainte de pauză, gazdele au reuşit să restabilească egalitatea dintr-o lovitură de la 11 metri, pe care a transformat-o Alexandru Zaharia în minutul 41.

În repriza a doua, la aproape un sfert de oră de la reluare, Deivid Andreas a marcat golul cu numărul 2 al maramureşenilor în minutul 58. Acesta avea să fie şi scorul final, 2-1 pentru CSM Sighet, iar bihorenii de la Sântandrei rămân pe locul 4 cu doar două victorii în play-off.

În jocul de la Sighet, antrenorul Gheorghe Ghiţ a trimis în teren pentru Crişul Sântandrei formula: I. Anca Trip – L. Hadadea, C. Ntchinda, Fl. Drăgan, D. Mailinger (min. 73 R. Pașcalău), S. Gondor, L. Prundaru (min. 62 C. Trip), A. Achim, Al. Sorian (min. 62 P. Chiș Toie), I. Ban (min. 71 R. Pașca) şi R. Popescu.

În etapa viitoare, Crişul Sântandrei va evolua acasă cu liderul SCM Zalău, sâmbătă, 18 mai, de la ora 18, în timp ce Lotus Băile Felix va juca la Satu Mare, pe terenul celor de la Olimpia MCMXXI.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON