URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
28 Mai 2023, 17:36

Liceul Aurel Lazăr din Oradea este, pentru a cincea oară, o „Școală Europeană”

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Cinci școli din județul Bihor se regăsesc pe lista celor 105 unități de învățământ care au câștigat competiția națională „Școală Europeană”, care încurajează implicarea în programele europene de educație și formare profesională, a anunțat Inspectoratul Școlar Județean Bihor.

Liceul Teoretic Aurel Lazăr a primit acest titlu pentru a cincea oară, primul certificat primindu-l în 2009. De asemenea, Școala Gimnazială nr. 1 din Remetea a primit, în 2023, al doilea titlu de „Școală Europeană”.

Pe lângă cele două unități de învățământ, au mai devenit „Școli Europene” Colegiul Tehnic Traian Vuia Oradea, Liceul Vocațional Pedagogic Nicolae Bolcaș Beiuș și Liceul Tehnologic Unirea Ștei.

Potrivit IȘJ Bihor, pe parcursul anilor au mai obținut același titlu Centrul Școlar de Educație Incluzivă nr. 1 Oradea (6 titluri), Colegiul Național Samuil Vulcan Beiuș (3 titluri), Liceul Ortodox Episcop Roman Ciorogariu Oradea, Colegiul Național Iosif Vulcan Oradea, Colegiul Național Emanuil Gojdu Oradea, Colegiul Economic Partenie Cosma Oradea, Colegiul Național Octavian Goga Marghita, Liceul Tehnologic Horea Marghita.

Lansată în anul 2004 de către Ministerul Educației, competiția națională „Școala Europeană” constă în evaluarea calității și coerenței managementului școlii, din perspectiva participării la programe europene. De asemenea, este evaluat impactul avut de activitățile derulate în cadrul proiectelor europene asupra dezvoltării profesionale, a culturii organizaționale și a ethosului școlii.

Certificatul „Şcoală Europeană” este valabil pentru o perioadă de trei ani.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON