URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
23 Mai 2021, 18:16

Lei, pantere şi flori din baloane colorate. În centrul Oradiei, mai mulţi clovni au împărţit bucurie (FOTO / VIDEO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Mai mulţi clovni, voluntari ai Asociaţiei Caritas Eparhial din Oradea, au ieşit, duminică, după prânz în curtea Episcopiei greco-catolice pentru a le face o bucurie copiilor care se aflau în zonă. Micuţii s-au jucat alături de clovni şi mai ales au primit baloane colorate, modelate în flori şi în animale. 

"Eu vreau pantera roz!", a exclamat o fetiţă, mulţumind când a şi primit-o. "Eu am cerut un leu", a adăugat un băieţel, mândrindu-se cu balonul său deosebit.  

"Am vrut să le facem o bucurie celor mici. Mulţi copii se adună mereu în curtea episcopiei", spune Eugen Ivuţ, secretar episcopal. 

Întâlnirea cu clovnii a fost anunţată în prealabil pe Facebook, astfel că la ea au apărut, pe rând, mai mulţi copii însoţiţi de părinţi. După ce şi-au primit baloanele comandate după preferinţe, cei mici s-au şi fotografiat cu clovnii care le-au făcut aceste daruri. 

Secretarul episcopal Eugen Ivuţ a spus că urmează să fie organizate şi alte astfel de întâlniri între clovni şi copii în curtea Catedralei Sfântul Nicolae, ele urmând să fie anunţate, cum a fost şi aceasta, pe pagina de Facebook a Episcopiei Greco-Catolice de Oradea. 

Înainte de pandemie, clovnii-voluntari ai Asociaţiei Caritas Eparhial obişnuiau să viziteze secţiile de copii din spitalele orădene, pentru a se juca cu micuţii bolnavi. 

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON