URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
08 Aprilie 2015, 11:51

Judoka orădeni, pe podium la Campionatul Naţional Şcolar de la Miercurea Ciuc

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Tinerii judoka orădeni, componenţi ai Clubului Sportiv Şcolar LPS Bihorul, au participat cu succes la întrecerile fazei finale a Campionatului Naţional Şcolar, care s-a desfăşurat în perioada 4-6 aprilie la Miercurea Ciuc. Astfel, sportivii orădeni au reuşit să-şi adjudece două locuri I, două locuri II şi un loc pe treapta a treia a podiumului de premiere, la individual. De asemenea, în ierarhia generală, pe echipa, clubul orădean a ocupat locul III.

Cele mai bune rezultate le-au înregistrat Vlad Luncan, în cadrul categoriei 55 kg, şi Florin Suciu, la 90 kg, ambii clasaţi pe primul loc şi deveniţi campioni naţionali şcolari.

Rezultate bune au obţinut şi George Popa, la 66 kg, şi Laurenţiu Mezei, în cadrul categoriei 73 kg, ambii situaţi pe poziţia a doua şi deveniţi vicecampioni naţionali şcolari.

Pe locul al treilea şi implicit, în posesia medaliei de bronz a intrat Cristina Birta, la categoria 52 kg.

Pe lângă aceştia, în apropierea podiumului s-au mai situat şi Sergiu Farcaş, la categoria 60 kg şi Cătălin Popa, în cadrul categoriei 73 kg.

Tinerii judoka de la clubul CSS LPS Bihorul Oradea sunt pregătiţi de antrenorii Aurelian Fleisz, Alexandru Goncearenco, Olimpia Ianc şi Emil Morar.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON