URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 16 APRILIE 2024
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Dacă suntem prea prost îmbrăcați pentru Qatar Airways? Dacă sacoșele de rafie nu cadrează cu standardul lui Turkish Airlines? Dacă poziția prea apropiată de Debrețin nu e pe placul lui Wizz Air? Dacă Ryanair e un low cost la fel de scump ca orice companie de linie, dar mult mai imprevizibil? Dacă, dacă, dacă... Atunci mai bine zburăm de la Oradea cu frații noștri moldoveni de la HiSky!
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Țineți-vă bine, urmează perioada tumultoasă, marcată de agitație și circ, a campaniei electorale! Precampania se desfășoară deja, unii competitori grăbindu-se să fure startul și să ocupe spațiul public cu mesaje și inițiative care mai de care mai colorate, ca să nu zic caraghioase. Peisajul este trist și dezamăgitor, îndeosebi prin prisma calității oamenilor politici care-l populează, dar și a mesajelor vehiculate, cele mai multe izvorâte dintr-un populism deșănțat.
Zic şi eu
Adrian Cris
De nu puține ori, pe meleagurile noastre veștile „de bine” se lasă cu surprinzătoare reacții adverse. Dacă trece prin Oradea o vedetă sau un turist oarecare și comite imprudența să-i remarce frumusețea, apar imediat frustrați și nefericiți gata să facă orice vizitator să se simtă, post factum, nepoftit. Îi cer intrusului aspru, cu indignare, ba și cu suspiciune, socoteală. De ce nu s-a plimbat și prin cartiere, să le vadă mizeria...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți de noul proiect de realizare a unui drum nou între Paleu și Șoseaua Borșului, contestat de unii locuitori din Oncea?

De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
În data de 21 martie a fost publicată în Monitorul Oficial al României Legea nr. 58/2024 prin care se aduc modificări atât legii speciale cu privire la sancționarea traficului de droguri, cât și codului penal.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Numeroasele studii efectuate demonstrează legătura dintre fumat şi unele boli. Fumatul reprezintă o cauză majoră a bolii coronariene şi este responsabil de circa 20% din decesele datorate acestei boli. Bărbaţii fumători cu boală coronariană au o rată de mortalitate cu 60-70% mai mare decât nefumătorii, iar femeile fumătoare au un risc mai mare de a face boală coronariană decât nefumătoarele, riscul fiind de 10 ori mai mare dacă concomitent utilizează şi anticoncepţionale orale.
05 Martie 2024, 09:21

Instructorul clubului ACS White Lion Oradea, Daniel Bîrneţ, a fost premiat pentru voluntariat

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

În cadrul Galei Voluntarilor din Domeniul Asistenţei Sociale, eveniment organizat de Direcția de Asistenţă Socială Oradea, sportul a avut şi el un reprezentat. Este vorba despre Daniel Bîrneț, instructor al clubul ACS White Lion Oradea.

În vârstă de 29 de ani, acesta a fost premiat pentru că face antrenamente de taekwondo WT cu membrii Asociației Down Oradea, îmbunătățind echilibrul, coordonarea si forța musculară a acestora.

Fiecare asociație și-a nominalizat voluntarul anului, iar Daniel Emanuel Bîrneț a fost ales de către Asociația Down Oradea, ONG la care Daniel ține antrenamente de săptămânal pentru tinerii dornici de mișcare. 

„Suntem onorați că instructorul clubului nostru, Daniel Bîrneț, a fost nominalizat pentru această distincție și dorim să mulțumim doamnei președinte Lucia Ciobanu și întregii conduceri  A.D.O.R. pentru că apreciază sportul și s-au gândit la Daniel. De asemena, clubul nostru apreciază munca pe care A.D.O.R. o face pentru persoanele care au nevoie de sprijinul lor”, a declarat Zoltan Mureșan, președintele ACS White Lion Oradea.

Desfăşurată cu sprijinul municipalității, la Sinagoga Neologă Sion, Gala DASO a adunat peste 100 de persoane, voluntari care, prin activitatea lor, sprijină orădenii aflaţi în nevoie, reprezentanţi ai organizaţiilor neguvernamentale din domeniul social, reprezentanții instituţiilor publice care îşi desfăşoară activitatea în municipiu, colaboratori ai Direcției de Asistenţă Socială Oradea și reprezentanți ai societății civile.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.6664 RON
  • 1 EUR = 4.9737 RON
  • 1 HUF = 0.0126 RON