URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
12 Septembrie 2024, 08:35

Începe turneul de Liga Campionilor Europeni la polo, la Bazinul „Ioan Alexandrescu”

Începe turneul de Liga Campionilor Europeni la polo, la Bazinul „Ioan Alexandrescu” foto: arhivă
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Timp de patru zile, de joi până duminică, Oradea va fi gazda unui turneu internaţional de polo. Este vorba de această dată de un turneu oficial, care va conta pentru preliminariile Ligii Campionilor Europeni şi care va avea loc la Bazinul Olimpic „Ioan Alexandrescu”.

Participă cinci echipe, între care şi gazdele de la CSM Oradea. Celelalte formaţii care fac parte din Grupa C şi care sunt prezente în aceste zile la Oradea sunt: Spandau 04 Berlin (Germania), AN Brescia (Italia), PAOK Salonic (Grecia) şi Enka SC Istanbul (Turcia).

Se va juca după sistemul fiecare cu fiecare, pe durata a cinci etape, iar la final doar prima clasată se va califica în grupele principale ale LEN Champions League. Celelalte patru formații vor continua însă în cea de-a doua competiţie continentală inter-cluburi, LEN EuroCup. 

Prima etapă este programată joi seara, de la ora 18:30, cu meciul dintre CSM Oradea şi Enka SC Istanbul. Apoi, în fiecare zi va avea loc câte o etapă, exceptând ziua de sâmbătă, când sunt programate două reuniuni.

Programul complet al turneului Grupei C din faza preliminară a Ligii Campionilor Europeni la polo:

Etapa 1 (joi, 12 septembrie)
Ora 18:30  Enka SC Istanbul - CSM Oradea
Ora 20:30  Spandau 04 Berlin - PAOK Salonic
AN Brescia stă

Etapa a 2-a (vineri, 13 septembrie)
Ora 18:30  CSM Oradea - Spandau 04 Berlin
Ora 20:30  AN Brescia - PAOK Salonic
Enka SC Istanbul stă

Etapa a 3-a (sâmbătă, 14 septembrie)
Ora 9:30  PAOK Salonic - Enka SC
Ora 11:30  AN Brescia - Spandau 04 Berlin
CSM Oradea stă

Etapa a 4-a (sâmbătă, 14 septembrie)
Ora 18:30  PAOK Salonic - CSM Oradea
Ora 20:30  Enka SC - AN Brescia
Spandau 04 Berlin stă

Etapa a 4-a (duminică, 15 septembrie)
Ora 10:00  Spandau 04 Berlin - Enka SC
Ora 12:00  CSM Oradea - AN Brescia
PAOK Salonic stă

Accesul publicului la aceste jocuri se va face pe bază de bilet. Acestea vor fi însă pe etapă (câte două jocuri) şi costă 20 lei pentru adulți și 5 lei pentru elevi.

Bilete de intrare se pot achiziționa online, prin intermediul platformei Eventbook.ro, dar şi în format fizic, la casieria clubului CSM Oradea de la Bazinul Olimpic „Ioan Alexandrescu”.

Organizatorii fac precizarea că biletele cu discount, pentru elevi, se comercializează doar la casieria CSM Oradea de la bazin în baza prezentării documentelor justificative, respectiv a carnetului de elev.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON