URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
02 Iunie 2023, 18:31

Începe sezonul ambroziei. Prefectura Bihor cere primăriilor să asigure combaterea buruienii alergene

Începe sezonul ambroziei. Prefectura Bihor cere primăriilor să asigure combaterea buruienii alergene foto generic, arhiva BIHOREANUL
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Prefectul de Bihor, Dumitru Țiplea, a trimis tuturor celor 101 primării din județ o atenționare privind obligațiile pe care atât autoritățile locale, cât și deținătorii de terenuri le au în combaterea ambroziei.

Printr-o circulară transmisă marți primăriilor, Prefectura amintește că proprietarii și deținătorii de terenuri, administratorii drumurilor publice, ai căilor ferate, cursurilor de apă, lacurilor, sistemelor de irigaţii şi bazinelor piscicole, precum și beneficiarii lucrărilor de construcţii au obligaţia să desfăşoare lucrări pentru prevenirea și combaterea ambroziei pe terenurile intravilane sau extravilane.

Prefectura arată că în perioada cuprinsă între răsărirea acestei buruieni şi apariţia primelor inflorescenţe, respectiv cel târziu până la data de 30 iunie a fiecărui an, toate categoriile mai sus enumerate au obligația de a cosi repetat terenurile, manual sau mecanic, în funcție de locul și de suprafața infestată, de a o distruge, inclusiv prin smulgere în cazul unor suprafețe izolate, de a efectua arături adânci și discuiri pe terenurile agricole, precum și de a face ierbicidări. Toate aceste obligații sunt valabile  până la sfârşitul perioadei de vegetaţie a ambroziei.

Circulara mai informează că verificarea şi constatarea nerespectării prevederilor legale, precum şi aplicarea sancţiunilor, se face de către autorităţile administraţiei publice locale pe a căror rază teritorială se face controlul, prin personal împuternicit de primar, de către poliţişti locali sau de către comisari ai Gărzii Naţionale de Mediu.

Conform unei planificării aprobate de prefect, primul control se face în perioada 1-15 iulie a fiecărui an şi ulterior, dacă ambrozia răsare mai târziu, iar un al doilea control anual se efectuează în perioada 16-31 octombrie. Amenzile sunt cuprinse între 1.000 și 5.000 lei, în cazul persoanelor fizice, respectiv între 10.000 și 20.000 lei, în cazul persoanelor juridice.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON