URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
02 Martie 2021, 11:28

Încă 74 de cazuri noi de Covid-19 și trei decese în Bihor. Două localități sunt în scenariul roșu

Încă 74 de cazuri noi de Covid-19 și trei decese în Bihor. Două localități sunt în scenariul roșu (Sursa foto: Reuters.com)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

În ultimele 24 de ore în județ au fost depistate 74 de noi îmbolăviri cu Covid-19, în urma prelucrării a 565 de teste, dar și trei decese.

Încă trei decese

Noile date au fost transmise marți de Direcția de Sănătate Publică Bihor și Prefectură. Potrivit unui comunicat, bilanțul infectărilor cu Covid a crescut astfel la 21.582 în județ, iar numărul cazurilor active a ajuns la 768.

În ce privește bilanțul morților, și acesta a crescut la 940, după ce de luni dimineață și până marți dimineață au mai fost înregistrate încă trei decese.

În continuare în secțiile de Covid din spitalele din Oradea, la secțiile de Terapie Intensivă, sunt 30 de persoane internate.

În același interval de timp, 976 de bihoreni au fost vaccinați împotriva Covid-19, numărul celor care au primit ambele doze de vaccin ridicându-se la 17.373.

Sursele BIHOREANULUI spun că noii diagnosticați au domiciliile în localitățile: Oradea, Marghita, Valea lui Mihai, Ștei, Nucet, Aleșd, Nojorid, Sântandrei, Sânmartin, Biharia, Abrămuț, Popești, Sălacea, Remetea, Buntești, Brusturi, Chișlaz, Gepiu, Lugașu de Jos, Pietroasa și Hidișelu de Sus.

Două în scenariul roșu

Față de ziua precedentă, când în județ o singură localitate - Sălacea - era în scenariul roșu, adică avea o incidență de peste 3 la mia de locuitori, marți și comuna Bulz a trecut pragul de 3 la mie, cu șapte cazuri active. Următoarele 16 unități administrativ-teritoriale se află în scenariul galben, cu o incidență egală sau mai mare de 1,5 la mia de locuitori: Vașcău, Bratca, Valea lui Mihai, Chișlaz, Nucet, Curtuișeni, Borș, Lugașu de Jos, Oradea, Șinteu, Aușeu, Abram, Căbești, Pietroasa, Vârciorog și Sântandrei.  

La nivel de județ, incidența cazurilor de Covid raportată la mia de locuitori a crescut la 1,19%. 

Tot marți echipe mixte de polițiști și jandarmi au efectuat controale în județ pentru a verifica modul în care sunt respectate regulile în timpul pandemiei de coronavirus. În urma acestora, autoritățile au aplicat 9 sancțiuni contravenționale dintre care 14 cu avertisment scris și 9 cu amenzi în valoare de 4.500 de lei pentru încălcarea prevederilor Legii nr. 55/2020.

Vezi mai jos situația tuturor UAT-urilor din Bihor!

 

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
1 Comentariu
Focar la C. N. Iosiv Vulcan Oradea
De ce DSP nu face nimic??? 2 copii confirmați cu PCR din clase diferite și o învățătoare dintr-o altă clasă. Ministrul zicea ca dacă apare un caz în clasă se testează toți copiii... POVEȘTI... 3 clase stau în on-line, în izolare, dar restul copiilor din școală merg în continuare. Parca legea zicea la 3 cazuri în unitate ca se închide școală. Bătaie de joc și nepăsare din partea directoarei(Ca deh....e rușine sa declare ca avem covid în scoala) și a celor de la DSP. Niște incompetenți!!!
Postat 02 Martie 2021, 11:45 de Ileana
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON