URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
02 August 2022, 13:01

Gunoaie aruncate cu sacii pe marginea drumurilor naționale din Bihor. Amenzi usturătoare, pentru cei filmați în fapt (VIDEO)

Gunoaie aruncate cu sacii pe marginea drumurilor naționale din Bihor. Amenzi usturătoare, pentru cei filmați în fapt (VIDEO) (sursa imaginii: CJ Bihor)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Autoritățile au făcut publice primele date privind amenzile acordate celor care au aruncat gunoaie pe marginile drumurilor naționale din Bihor. Astfel, 17 șoferi au fost filmați în timp ce au aruncat gunoaie, unii dintre ei cu sacii, lângă parcările de pe marginea șoselelor, fiindu-le aplicate amenzi în valoare totală de 115.000 de lei.

Amintim că după ce au fost montate camere de supraveghere pe marginile mai multor drumuri județene din Bihor, proiectul a fost extins și pe drumurile naționale la finalul lunii aprilie. Marți, Consiliul Județean Bihor a transmis că de atunci și până la finalul lunii iunie au fost amendate 17 persoane care au aruncat aiurea deșeuri.

„Șoferii au fost identificați de Poliție și mai apoi sancționați cu amenzi în valoare totală de 115.000 lei, în baza Ordonanței de Urgență 92/2021 privind regimul deșeurilor. Majoritatea celor care au încălcat legea sunt din Bihor, dar au fost identificați și șoferi conducând autovehicule înmatriculate în județele Sălaj, Arad și Hunedoara”, a transmis CJ Bihor.

Purtătoarea de cuvânt a instituției, Bianca Firezar, a precizat la solicitarea BIHOREANULUI că acțiunea de supraveghere și sancționare a șoferilor care au aruncat gunoaie pe marginile drumurilor naționale în Bihor a continuat și în luna iulie, însă rezultatele nu au fost încă centralizate.

„La finalul lunii aprilie au fost montate nouă camere video pentru supravegherea a cinci parcări de pe drumurile naționale din Bihor. Acesta este un proiect-pilot pe care Consiliul Județean Bihor și alte instituții partenere îl implementează cu scopul de a menține curățenia în județul nostru”, se amintește în comunicatul CJ Bihor.

Acțiunea are loc ca urmare a unui protocol de colaborare între Consiliul Județean Bihor, Inspectoratul de Poliție Județean Bihor (IPJ Bihor), Direcția Regională de Drumuri și Poduri Cluj (DRDP Cluj) din cadrul Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), societatea RCS&RCS și societatea BITROOT SOLUTION.

În județul Bihor sunt monitorizate, totodată, mai multe parcări de pe drumurile județene, precum și zona Defileului Crișului Repede, tot pentru descurajarea depozitărilor ilegale de deșeuri.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
1 Comentariu
de data asta se vede in fiecare clip ca parcarea are cos de gunoi
si nici unul din cei vinovati nu il foloseste. Oricum, diploma de mentiune ptr ala cu Haudi Q5 care nu isi permite contract de salubritate. Degeaba ai bani sau masina occidentala, ca nu vine la pachet si cultura si mintea.
Postat 02 August 2022, 16:25 de unu
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON