URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
29 Aprilie 2022, 19:33

Atenție, șoferi! „Big Brother” vă vede dacă aruncați gunoaie din mașini (și) pe marginea drumurilor naționale din Bihor (FOTO)

Atenție, șoferi! „Big Brother” vă vede dacă aruncați gunoaie din mașini (și) pe marginea drumurilor naționale din Bihor (FOTO) sursa foto: Consiliul Județean Bihor
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Nouă camere de supraveghere video au fost montate pentru supravegherea a cinci parcări de pe marginea drumurilor naţionale săptămâna aceasta, anunţă Consiliul Judeţean Bihor, după ce asemenea sisteme funcţionează atât în zone turistice din Defileu Crişurilor, cât şi pe marginea drumurilor judeţene.

"Acesta este un proiect-pilot pe care Consiliul Judeţean Bihor şi alte instituţii partenere îl implementează cu scopul de a menţine curăţenia în judeţul nostru", explică un comunicat pe care administraţia judeţeană l-a dat publicităţii vineri.

În informare se aminteşte că la finalul lunii martie, CJ a încheiat un protocol de colaborare în acest scop cu Inspectoratul de Poliţie Judeţean Bihor, Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri Cluj, precum şi cu firmele RCS&RCS şi Bitroot Solution.

Conform protocolului de colaborare, Bitroot Solution a pus la dispoziţie gratuit cele 9 camere de supraveghere, iar RCS&RDS asigură conexiunea la internet a sistemului de supraveghere.

DRDP Cluj are rolul de a identifica parcările unde se depozitează frecvent deşeuri, iar Poliţia Bihor preia în comodat camerele, le monitorizează permanent în dispeceratul propriu şi organizează echipe mixte cu Comisariatul Judeţean al Gărzii Naţionale de Mediu pentru aplicarea de sancţiuni persoanelor care aruncă gunoaie din maşini.

"Sistemul este foarte performant, identifică inclusiv pe timp de noapte numerele de înmatriculare ale maşinilor şi feţele persoanelor, şi semnalează automat când o persoană aruncă gunoaie, fără să fie nevoie ca în dispecerat cineva să urmărească non-stop imaginile", explica luna trecută preşedintele CJ Bihor, Ilie Bolojan.

Montarea camerelor de supraveghere pe marginea drumurilor naţionale completează măsuri similare pe care CJ Bihor, tot în parteneriat cu alte instituţii, le-a implementat deja atât în zone turistice din Defileul Crişului, cât şi pe marginea drumurilor judeţene, scopul fiind descurajarea depozitărilor clandestine de gunoaie şi sancţionarea contravenţională a persoanelor care aruncă gunoaie în aceste locuri.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
1 Comentariu
Foarte buna investiția
Și în acest fel investiția se recuperează de la fraieri, și fraierii vor fi mai auto-educați . La mai mare, amenzi cât se poate de mari, fără excepție.
Postat 30 Aprilie 2022, 00:28 de Sandu2100
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON