URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 10 AUGUST 2020
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Am o mare admiraţie pentru cei care nu cred în Covid, care nu dau doi bani pe regulile stabilite de Guvern şi care au reuşit să afle, prin propriile mijloace, că Uniunea Europeană ne dă bani grei, chipurile,  pentru fiecare mort care ar fi decedat din cauza coronavirusului...
Zic şi eu
Adrian Cris
Am ajuns de unde am plecat, dar cu un preţ mare: resurse materiale şi umane irosite, doar pentru că nu vrem să purtăm o mască, să nu ne îmbulzim unii în alţii şi să ne spălăm pe mâini.
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
Sunt curios să văd cum o mai scoate la capăt Primăria Oradea de data asta. A vrut să găsească o soluţie pentru acoperişul parcării de pe Strada Independenţei şi, pentru a nu fi acuzată de totalitarism, a organizat concurs. A făcut un regulament (contestat de Ordinul Arhitecţilor din România), a adunat un juriu, a stabilit un termen limită şi tot ce i-a mai rămas de făcut a fost să numere punctele primite pe fiecare proiect, să facă un clasament şi să declare un câştigător. Acum mai trebuie doar să scoată castanele fierbinţi din foc cu propriile mâini.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre candidatura surpriză a lui Ilie Bolojan la președinția Consiliului Județean Bihor?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, Legea nr. 136/2020, cunoscută popular ca legea carantinei şi izolării la domiciliu, adoptată în urma unei decizii din 25 iunie 2020 a Curţii Constituţionale, prevede că izolarea unei persoane fără acordul acesteia se poate dispune doar pentru 48 de ore, într-o unitate sanitară sau, după caz, într-o locaţie alternativă ataşată unităţii sanitare, atunci când medicul constată riscul de transmitere a unei boli infectocontagioase cu risc iminent de transmitere comunitară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Consumul de apă poate avea o influenţă nefavorabilă asupra organismului atunci când apa conţine agenţii patogeni ai bolilor infecţioase, când are o compoziţie deosebită de cea a apei potabile şi când apa are gust sau miros ce o fac improprie consumului. Aceste modificări ale normelor de potabilitate pot fi determinate cel mai des de caracteristicile solului străbătut de către ape şi impurificării cu ape uzate fecaloid-menajere sau industriale.
12 Martie 2012, 09:03

Groza, candidatul PDL la Primăria Oradea?

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

După lupte seculare, PDL-istul Mihai Groza, fostul viceprimar al Oradiei şi pentru scurt timp primar interimar, a fost convins, se pare, de colegii de partid, pe ultima sută de metri, să se lanseze din nou în luptă împotriva lui Ilie Bolojan, în ciuda eşecului răsunător de acum patru ani.

Presaţi de "centru", PDL-iştii bihoreni au amânat la nesfârşit lansarea candidatului, dar urmează să-l prezinte săptămâna aceasta.

Cum în cărţi se mai aflau doar Lucian Silaghi, şef al Direcţiei pentru Cultură, şi Călin Mocan, şeful de la Garda de Mediu, primul nu destul de vizibil, al doilea deja compromis, Groza are măcar atuul că e şi cunoscut orădenilor, şi cu trecutul "nepătat". Cum prea puţini mai sunt în partid...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
17 Comentarii
felicitari
felicitari!
Postat 19 Iunie 2012, 18:04 de cefan carmen
Cum vrea el......
Cum vrea el ,asa vor dorii si oradenii ,ADICA NU !
Postat 17 Aprilie 2012, 15:04 de APOLITIC
Felicitari
Felicitari PDL. A`ti scos un candidat curat. De asta avem nevoie toti oradenii. Un primar cinstit care sa munceasca pentru oras nu pentru partid sau pentru el.
Postat 12 Martie 2012, 23:19 de Oradean
Stafia lui Filip
Asa de speriati sunt unii de la PDL de umbra lui Filip incat, cu stafia lui, vor sa stearga groAza pierderii a ceea ce nu au avut, de fapt, niciodata.
Postat 12 Martie 2012, 20:28 de mateiu
Denumiri fara nume
Fiecare pasare pe limba ei piere. Groza la fel. O sa ramana somer, fara sustinatori de partid si fara numarul de ani necesar pentru o pensie consistenta. Iar de la Universitate sa se astepte la o pensie de dascal neterminat. In rest, sa se bucure de smecheriile facute pe vremea lui Filip, ca pe alea nu i le ia nimeni, chiar daca vor iesi curand la iveala.
Postat 12 Martie 2012, 20:22 de r. Antal
PACAT DE EL
Pacat ca se baga in \"tavalela\" asta care v-a fi in campanie. Troaca de porci il v-a face presa PNL-ista si toti cei ce trag scurta dupa \"dictatura\" Filip-ciocoiul. PACAT ca nu a stat in banca lui! Nici cea mai mica sansa nu are, se expune degeaba ca dupa alegeri tat PDL-istul i v-a da cu sutu in cur ca a pierdut alegerile , si numai el v-a fi de vina(?).
Postat 12 Martie 2012, 14:59 de scortosul
...
Ce a fost nu va mai fi. In loc sa stea in banca lui, ca nu mai stia mai nimeni de aranjamentele sale anterioare, de pe vremea cand era viceprimar ... aranjamente gospodaresti, familiale, imobiliare, financiare, etc. de pe urma carora Groza s-a si imbogatit cam subit, vrea sa apara acum pe tava adversarilor. Atata de prost e tipul incat ma intreb de ce se mai organizeaza alegeri locale la Oradea, cand ar putea fi direct numit Gibonul. Iar mai prost ca si Groza e doar unul: PDL Bihor.
Postat 12 Martie 2012, 13:34 de CARP III
groza, aham!
Groza, mda. Felicitari PDL-ului pentru nivelul de inteligenta!
Postat 12 Martie 2012, 11:49 de leaf
Hazliu
Daca PDL s-a gandit ca-n Oradea (si-n Bihor) ar fi bine sa lase jos obloanele,spre amuzamentul electorilor si al celorlalti candidati,startu-i bunicel.Bun e si umorul la ceva.
Postat 12 Martie 2012, 10:43 de gyorgy tozser
:)))
vise placute pdl
Postat 12 Martie 2012, 10:37 de adrian
Ce banc bun!
Exact ca in titlu: Un banc bun. Atat. Vor trece ani buni pana mai pupa PDL ciolanu' in orasul nostru, si chiar la nivel national Ce a fost mult a fost mult, sa fim totusi seriosi. Acum e clar ca toti is manjiti, da ca astia frate..mai rar asa bataie de joc.
Postat 12 Martie 2012, 10:12 de PDL :))))
sigur
sunt siguri ca nu au sanse pd-l ,asa ca sacrifica un sacrificat,eu oricum nu am sa-l votez asta e clar,am alta optiune si as prefera sa nu votez un om de partid ci un OM,partidele se comporta ca o familie mafiota,se sprijina reciproc,vom vedea mai departe cine va mai candida,din punctul meu de vedere acest personaj este foarte negativ pt. oradea si chiar nociv.
Postat 12 Martie 2012, 10:10 de eucumine
LUMEA buna nu sunt cei care vor sa te IMPRESIONEZE si sa te atraga in ceva :)))) capacana
lumea buna nu este cercul de prefacuti, toaletizati ci cercul de oameni naturali care iti prezinta realitatatea prin PREZENT nu ce va FI :)))))) daca vrei sa ti cunosti avutia nationala nu te invarti intre DROGATI< ALCOOLICI care nu au JUSTITIE :))))) ce faci intr un grajd cand ai pasunii imense si bogate :)))
Postat 12 Martie 2012, 10:08 de LUMEA BUNA :))
...
pe mine in PDL ma inggrozeste intalnirile cu "lumea buna " dar ei nu sunt productivi doar ca manipuleaza si se imbogatesc pe seama unora care pot munci pentru ei , ce ii tarage pe oameni undeva unde nu exista productivitate ? Functia nu determina productivitatea eventual incasarea si includerea in cercul de "LUME BUNA" eu as numi o "lume nebuna " ospiciu :))) fara productivitate nu dezvolti decat parvenismul si parazitismul , asta este lumea buna din pacate , lumea buna suntem TOTII inclusiv BOSCHETARI :)) au si ei un rol ofera INFORMATIE :))
Postat 12 Martie 2012, 10:04 de puscaria sa te
surpriza
din punctul meu de vedere chiar este o surpriza! adica ceilalti doi macar doreau! mihai gro(a)za nici macar nu dorea! ha, ha, el care la orice intrebare raspunde cu :"eu nu stiu, eu atunci nu eram, eu n-am fost". la hidroelectrica nu-i aduce nimeni uartel sa pape? nu papa baiatul iaurtel?(cum ii aducea de la bufetul Primariei un ospatar micul dejun iar tanti secretara nota intr-un caiet, ca deh! sumele trebuiau trecute pe protocol! SITUATIA AM VAZUT-O CU OCHII MEI cand faceam ante-camera!)
Postat 12 Martie 2012, 09:32 de TDS
PDL e mort :)))
tot BOLOJAN va castiga daca nu l ia DNA de acum :))))) daca nu trageti pe GHILEA laraspundere Oradea va avea parte de ce a vut:abuzuri si SLUGI , luptati pentru copii daca pentru voi nu mai vreti distrugeti caractaita PDL ista munciti si tot fara ban ramaneti :)) si BOLILE nu va iarta , munca te slabeste daca e fortata.
Postat 12 Martie 2012, 09:26 de si cine il va vota
Vai si amar ...
Ii "nepatat" a naibii ... ne-o bagat pe gat toate tampeniile si datoriile pentru plante si tramvaie ... "NEPATAT" ... hai sa fim seriosi ...