URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
20 Noiembrie 2019, 18:05

Galeria „Euro Foto Art” a primit distincția de centru expozițional FIAP. Se redeschide cu o expoziţie internaţională

Galeria „Euro Foto Art” a primit distincția de centru expozițional FIAP. Se redeschide cu o expoziţie internaţională Foto: Euro Foto Art (Beautiful Woman-Romania)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Galeria „Euro Foto Art” din Oradea a devenit cel de-al 17-lea centru expozițional FIAP din lume, în urma distincției conferite de Federația Internațională de Artă Fotografică. Sediul renovat din Piaţa 1 Decembrie nr. 12 va fi redeschis cu o expoziție internațională, în 6 decembrie, în prezența unor artiști fotografi din Grecia, Andora și Austria.

Fotografiile care vor fi expuse au fost alese în urma Concursului mondial de artă fotografică a fotocluburilor, dotat cu Cupa mondială EFA, unde s-au înscris 30 de organizații. 

Juriul a fost format din criticul de artă Ramona Novicov din Oradea (România), respectiv artiștii fotografi Georg Holzmann Hon EFIAP din Karlsruhe (Germania) și Paul Bock din Riverside (California, SUA), care au jurizat imaginile realizate de artiștii fotografi ai unor fotocluburi din Europa, Egipt, Iran, Rusia, India și China.

În urma jurizării, câștigătorii au fost Fotoclubul ”Biatorbágyi” (HU) și Fotoclubului ”Il Cupolone” din Firenze (Italia), care au obținut la egalitate 8,52 puncte.

Două medalii FIAP au fost acordate Fotocluburilor ”Varadinum” Oradea (7,78 puncte) şi ”Pharaos International Photography” Club din Alexandria, Egipt (7,74 puncte).

Medalia de aur "Carol Pop de Szathmári - Szathmári Pap Károly” a revenit Fotoclubului ”Marx József” din Târgu Mureș (7,63 puncte), iar medalia de argint "Carol Pop de Szathmári - Szathmári Pap Károly” a fost acordat Asociației Internaționale ”Euro Foto Art” din Oradea (7,56 puncte). Medalia de bronz "Carol Pop de Szathmári - Szathmári Pap Károly” a revenit Fotoclubul ”Penza” (Federația Rusă).

De asemenea, au mai fost acordate și șase plachete, una revenindu-i clubului fotografic „Nufărul” din Oradea.

Tot în 6 decembrie va avea loc și premierea câștigătorilor, în prezența mai multor personalități ai artei fotografice care sunt aşteptaţi la Oradea, precum vicepreședintele FIAP Joan Burgues Martisella din Andora, secretarul general FIAP, Ioannis Lykouris din Grecia și Kurt Batschinski, membru în Donsiliul de Administrație FIAP din Austria. Evenimentul va începe la ora 18. 

Organizatorii mai precizează și că intrarea este gratuită, dar se va face pe baza unor invitații, care se pot primi trimițând un mail la adres [email protected] până în data de 25 noiembrie.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON