URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
29 Decembrie 2022, 09:45

Foc la o florărie aflată la parterul unui bloc de pe bulevardul Decebal din Oradea (VIDEO)

Foc la o florărie aflată la parterul unui bloc de pe bulevardul Decebal din Oradea (VIDEO) sursa foto: ISU Crișana
Foc la o florărie aflată la parterul unui bloc de pe bulevardul Decebal din Oradea (VIDEO) sursa foto: ISU Crișana
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Sperietură zdravănă pentru locatarii unui bloc de pe Bulevardul Decebal, care au fost treziți în miez de noapte de un incendiu izbucnit la o florărie aflată la parterul imobilului.

S-a întâmplat în jurul orei 2.20, când un apel la 112 a mobilizat la locul incendiului trei echipaje de pompieri, inclusiv unul SMURD.

Militarii au stins incendiul în mai puțin de 10 minute, reușind să evite extinderea flăcărilor în interiorul florăriei și la apartamentele din blocul cu 4 etaje. Totuși, au fost nevoiți să ventileze casa scării, pentru că era inundată cu fum, și au verificat fiecare apartament pentru a se asigura că nu există persoane intoxicate cu fum.

„Din fericire, nu s-au înregistrat victime”, a declarat Camelia Roșca, purtător de cuvânt al ISU Crișana.

Focul a pornit, cel mai probabil, de la o țigară nestinsă aruncată într-o pubelă de lângă florărie, și a distrus termoizolația de pe fațadă, pe o suprafață de circa 50 mp. De asemenea, au mai ars o marchiză, o fereastră și pubela cu pricina.

(sursa video: Zoltán Kiss)

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON