URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
20 Octombrie 2022, 19:10

Festivalul toamnei, la o grădiniță din Oradea: Cum au sărbătorit copiii anotimpul recoltei (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Curțile Grădiniței cu Program Prelungit nr. 25 din Oradea și ale structurilor acesteia (Grădinițele 22 și 51) s-au umplut cu miresme de toamnă, cu ocazia unui eveniment organizat cu multă atenție de cadrele didactice.

Înainte de vacanța aferentă modulului 1 din acest an școlar, preșcolarii au sărbătorit „Festivalul toamnei”. De la cei mai mici până la cei mai mari, toți „grădinarii” s-au implicat în activitățile care au debutat miercuri la Grădinița nr. 22 și cu continuat joi la Grădinița 25 și Grădinița 51.

Cu ajutorul părinților, educatoarele au ținut ateliere în cadrul cărora copiii au confecționat jucării din castane și legume, au împletit covorașe din pănuși de porumb, au realizat borcănele cu „Sporul casei” (boabe de porumb, de fasole uscată și semințe), au urmărit cum se obține mustul din struguri și au demonstrat abilități practic-gospodărești pregătind bruschete cu zacuscă și magiun, dar și un tort cu piure de castane.

La toate activitățile au luat parte și directoarea Lucia Balaj și inspectoarea pentru educație timpurie Georgeta Bara. Cel mai important este că micuții s-au distrat și au fost creativi, învățând că toamna este anotimpul recoltei, în care hărnicia de peste an este răsplătită.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON