URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
17 Aprilie 2014, 14:42

FC Bihor primește vineri replica arădenilor de la UTA, în primul joc din faza play-out

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Echipa orădeană FC Bihor va disputa vineri, de la ora 17, următorul joc din actuala ediţie a campionatului Ligii a II-a, Seria a II-a, la fotbal.

În cadrul primei etape din faza play-out, "roş-albaştrii" vor primi, la Stadionul "Iuliu Bodola", replica arădenilor de la UTA.

În clasamentul play-out, cele două echipe sunt vecine de clasament, FC Bihor ocupând locul III, cu 15 puncte, iar UTA, poziţia a IV-a, cu 12 puncte.

"Suntem la jumătatea drumului. Urmează opt jocuri, opt finale. Acum, fiecare punct pus în joc valorează foarte, foarte, mult. Dorim să acumulăm cât mai multe puncte, iar la sfârşitul play-out-ului să fim deasupra liniei de retrogradare. Jocul cu UTA este primul din seria celor opt. Jucăm pe teren propriu într-o confruntare foarte importantă şi suntem conştienţi că arădenii, în pofida tuturor problemelor pe care le traversează, vor veni la Oradea să câştige punctele puse în joc. Va fi un duel interesant, un duel cu atât mai important cu cât se întâlnesc două echipe ce luptă pentru evitarea retrogradării", a declarat antrenorul principal al echipei FC Bihor, Alexandru Pelici.

Înaintea jocului cu arădenii, tehnicianul orădean să confruntă în continuare cu probleme de efectiv. Astfel, pe lângă mai vechii accidentaţi, a mai apărut şi accidentarea lui Dorin Mihuţ. Este posibil ca dintre jucătorii cu probleme medicale să-şi revină şi să poată fi utilizaţi vineri. În acest sens, sunt incerţi: Sorian, S. Ianc, Cigan, Pascariu şi Smaranda, ultimul fiind posibil să evolueze cu cască de protecţie, după accidentarea la cap, la jocul de la Craiova.

Biletele de intrare la meciurile de pe teren propriu din faza play-out rămân la preţul de 10 lei, cu copiii, liceenii, femeile şi pensionarii având acces gratuit.

În cealaltă partidă din prima etapă a fazei play-out, de vineri, din Seria a II-a a Ligii a II-a la fotbal, CS Mioveni va primi replica echipei Minerul Motru, în timp ce Olimpia Satu Mare va sta.


Clasament:

1. Olimpia Satu Mare 10 6 3 1 14-6 21 p
2. CS Mioveni 10 6 2 2 16-9 20 p
3. FC Bihor 10 4 3 3 11-9 15 p
4. UTA 10 3 3 4 10-9 12 p
5. Minerul Motru 10 2 2 6 12-13 8 p
6. FC Univ. Craiova 10 1 3 6 5-20 6 p

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
2 Comentarii
scaparea
cand a fost gratuit in cursul anului pentru pensionari si elevi , nu s-au inghesuit prea multi, dar ca sa fim sinceri la jocul practicat de actuala echipa nu-si avea rostul si dooar hazardul ne mai poate scapa, sau de conjunctura favorabila cu Craiova si cu Aradul.
Postat 18 Aprilie 2014, 14:14 de mihu
Hai Bihorul!
Era mai inteligent din partea conducerii sa dea acces gratuit publicului pentru a veni in numar mare pentru ai determina pe jucatorii nostri din teren si pentru a pune presiune pe adversari. Fiind vorba de un meci care poate decide echipa care ramane in liga secunda si cea care v-a retrograda in liga a treia echipa si baietii nostri au nevoie de orice atu pentru ramane pe ultimul loc care te lasa in liga superioara
Postat 17 Aprilie 2014, 21:20 de doggy_c
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON