URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
26 Aprilie 2014, 15:13

FC Bihor a remizat la Motru cu scorul de 1-1 şi s-a distanţat la şapte puncte de UTA

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

FC Bihor a terminat la egalitate jocul pe care l-a susţinut sâmbătă, în deplasare, la Motru, în compania echipei locale, Minerul, în etapa a II-a din faza play-out a Seriei a II-a din Liga a II-a.

Meciul, desfăşurat pe un teren greu, mocirlos, pe care combinaţiile lăsau de dorit, s-a încheiat cu scorul de 1-1, după ce FC Bihor a deschis scorul în prima repriză, prin R. Lukacs, în minutul 25, iar după pauză, în minutul 49, Trifu a restabilit egalitatea.

Deşi gazdele şi-au jucat ultima şansă în evitarea retrogradării, jocul s-a desfăşurat mai mult la mijlocul terenului, cu câteva ocazii de poartă, dar nu foarte clare, starea terenului împiedicând jucătorii celor două echipe să se desfăşoare cum şi-ar fi dorit.

În minutul 25 s-a înscris primul gol, când R. Lukacs l-a învins pe portarul D. Popescu din a doua încercare, după ce în primă fază a şutat în portar. Mingea i-a revenit apoi atacantului orădean care a înscris pentru 1-0.

După pauză, la doar patru minute de la reluare, gazdele au reuşit să restabilească egalitatea, după ce Trifu a reluat cu capul în plasa porţii bihorene, în urma unei lovituri de colţ executată de Nicoloff.

Tehnicianul echipei bihorene, Alexandru Pelici, s-a declarat mulţumit de joc, pentru că obiectivul bihorenilor de a nu pleca învinşi de la Motru a fost îndeplinit, iar FC Bihor s-a distanţat la şapte puncte de UTA.

"A fost un meci de luptă, cu noi atacând mai mult în prima repriză, iar în partea a doua s-a jucat pe contre, cu mingi trimise la bătaie, aceasta şi din cauza terenului. Rezultatul de egalitate nu a mulţumit nicio echipă, dar noi nici nu am riscat, în condiţiile în care în clasament am rămas la aceeaşi diferenţă de Minerul şi ne-am dus la şapte puncte de UTA. Îmi felicit jucătorii pentru punctul obţinut, este meritul lor, iar acest punct îl dedicăm suporterilor noşti care au făcut acest drum până aici să ne susţină", a declarat Pelici.

La Motru, echipa orădeană a fost însoţită şi de o mini galerie, formată din cinci suporteri.


Minerul Motru - FC Bihor 1-1 (0-1)

Au marcat: Trifu (min. 49) / R. Lukacs (min. 25)

Minerul: D. Popescu - Traşcă, Iclănzan, Nueleanu (cpt.), Schinteie - Hanu, Şoo, Nicoloff, Stoenac - Fărcăşanu, Trifu. Antrenor: Gabriel Zahiu.

FC Bihor: Smaranda - Letan, Fl. Lazăr (cpt.), Pascariu, R. Lupu (57. Cr. Cigan) - Străuţ, Haş - Fl. Pop (min. 77 Sorian), Ov. Bic (min. 82 Zs. Lukacs), A. Achim - R. Lukacs. Antrenor: Alexandru Pelici

Au arbitrat: Viorel Nicuşor Flueran (Craiova) - Ionuţ Babadac (Alexandria) şi Răzvan Constantin Nistoran (Reşiţa).


În cealaltă partidă a etapei a II-a din play-aut, la Satu Mare, Olimpia a învins CS Mioveni cu scorul de 2-1, iar UTA a stat.

Astfel, în clasament, Olimpia Satu Mare are acum 24 de puncte, CS Mioveni, 23, FC Bihor, 19, UTA, 12, Minerul Motru, 9, şi FC Univ. Craiova, 6 puncte, ultima echipă fiind însă retrasă din campionat.

În etapa următoare, sâmbătă, 3 mai, FC Bihor va evolua pe teren propriu cu Olimpia Satu Mare, în timp ce în celălalt meci al rundei, UTA se va confrunta cu Minerul Motru.

În două partide din play-off, ASA Tg. Mureş a obţinut o victorie importantă la Rm. Vâlcea, cu scorul de 2-1, în timp ce la Slatina, Metalul Reşiţa a câştigat disputa cu FC Olt cu scorul de 1-0.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON