URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
14 Martie 2015, 16:53

FC Bihor a remizat cu scor alb în jocul cu Olimpia Satu Mare

FC Bihor a remizat cu scor alb în jocul cu Olimpia Satu Mare foto: fcbihor.ro
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

La capătul unui joc echilibrat, FC Bihor a remizat sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 0-0, în faţa echipei Olimpia Satu Mare, în etapa a XIX-a din Seria a II-a a Ligii a II-a.

Meciul, care s-a desfăşurat la Stadionul Iuliu Bodola, nu a consemnat prea multe ocazii de poartă, cele două echipe mulţumindu-se să nu primească gol şi nu au riscat prea mult.

Prima ocazie a jocului a fost consemnată în minutul 18, când Bujor, de la Olimpia, a şutat plasat de la opt metri, pe jos, dar Fildan s-a întins şi a respins în corner. Apoi, în minutul 27 R. Rus a şutat din unghi, din dreapta, dar pe lângă poartă.

De prin minutul 30, FC Bihor a început să controleze jocul ceva mai mult, să combine mai mult, dar tot fără ocazii. În minutul 34, totuşi, A. Luduşan a expediat un şut de la 20 de metri, dar a reţinut portarul Anca Trip.

Până la pauză nu s-a mai întâmplat nimic, astfel că scorul primei reprize a fost 0-0.

În partea a doua, partida a continuat de aceeaşi manieră echilibrată şi fără multe ocazii. Totuşi, orădenii au părut ceva mai periculoşi. Astfel, în minutul 60, Sorian a executat periculos o lovitură liberă de pe stânga, doar că nimeni dintre coechipierii săi nu s-a aflat în careul mic, mingea trecând prin faţa porţii în afara suprafeţei de joc. Apoi, în minutul 72, nou intrat în joc, Zs. Lukacs a obţinut o lovitură liberă la 17 de poarta Olimpiei. A executat acelaşi Sorian, dar, din nou, pe lângă poartă.

FC Bihor era totuşi să marcheze, în minutul 73, când centrarea lui Letan, de pe stânga, a fost reluată cu capul din şapte metri de Cigan, puţin pe lângă poartă.

De partea cealaltă, în minutul 79, Sălăgeanu l-a întins bine pe portarul orădean, cu un şut la colţul lung de la marginea careului, dar Fildan a scos în corner.

Deşi pe final de joc, oaspeţii au încercat să atace mai mult, nu au reuşit să pună pericol pe adversar, iar meciul s-a încheiat cu scorul alb, de 0-0, un rezultat care mulţumeşte ambele echipe, care au cucerit, astfel, câte un punct din această etapă.

"A fost un joc dificil, aşa cum ştiam că ne aşteaptă. Ştiam că întâlnim un adversar bun, cu jucători experimentaţi, cu experienţă în liga a doua şi în prima ligă. În ceea ce ne priveşte, am făcut o primă repriză puţin mai modestă, în repriza a doua, uşor, uşor ne-am intrat în joc, ne-am creat şi acea ocazie de gol, pe care din păcate n-am reuşit să o fructificăm. Una peste alta, din punctul meu de vedere  a fost un rezultat echitabil, având în vedere că am întâlnit un adversar din partea superioară a clasamentului. Tot ca aspect pozitiv, aş dori să remarc că am terminat jocul cu patru juniori în teren", a declarat, după partidă, antrenorul echipei orădene, Călin Cheregi.

"Consider că a fost un meci sub nivelul ligii a II-a, faţă de ce am etalat noi până acum. Nu pot să spun că sunt mulţumit, dar nici nemulţumit. Am luat un punct, dar e şi un anumit sentiment de nemulţumire că puteam mai mult. N-am reuşit însă, mergem înainte. Urmează încă trei etape în care trebuie să facem trei puncte. Acesta este obiectivul nostru şi pentru acesta trebuie să muncim mai departe", a declarat, la rândul său, antrenorul echipei Olimpia Satu Mare, Tiberiu Csik.


FC Bihor – Olimpia Satu Mare     0-0

Stadion: Iuliu Bodola

Spectatori: 500

Timp: bun

Teren: bun

FC Bihor: Fildan - Mihuţ, Fl. Lazăr (cpt.), Bactăr, Letan – Ţoca (min. 63 Haş), Ember (min. 80 I. Ban) – Luduşan (min. 67 Zs. Lukacs), Sorian, Cr. Andor  – Cr. Cigan. Antrenori: Călin Cheregi şi Lucian Ciocan

Olimpia: Anca-Trip - D. Muntean, Onicaş, Heil, Iuhas (cpt.) - Svarczkopf, Selagea – Bic (min. 67 Micaş), Faur (min. 46 Sălăgeanu), R. Rus – Bujor (min. 59 Feier). Antrenor: Tiberiu Csik
Au arbitrat: Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin) - Ferencz Tunyogi (Zalău) şi Petrică Ionuţ Cîmpeanu (Cluj-Napoca).


Etapa a XIX-a a campionatului Seriei a II-a a Ligii a II-a (sâmbătă):

FC Bihor Oradea - Olimpia Satu Mare 0-0

Metalul Reşiţa - FC Olt Slatina 3-2

CSM Râmnicu Vâlcea - Unirea Tărlungeni 2-1

CS Mioveni - FC Caransebeş 0-0

ACS Poli Timişoara - AFC Fortuna 3-0 (la masa verde)

Şoimii Pâncota a stat.


Clasament:

1

ACS Poli Timişoara

17

11

4

2

27-6

37

10

2

CS Metalul Reşiţa

18

10

5

3

25-17

35

8

3

FC Olt Slatina

17

7

6

4

22-16

27

3

4

Unirea Tărlungeni

17

7

5

5

20-13

26

2

5

CS Mioveni

18

7

5

6

13-12

26

-1

6

FC Olimpia Satu Mare

17

7

3

7

16-16

24

0

7

CSM Râmnicu Vâlcea

18

4

9

5

15-16

21

-9

8

AFC Fortuna

17

5

3

9

16-33

18

-6

9

FC Bihor Oradea

17

3

7

7

11-15

16

-11

10

FC Caransebeş

17

3

5

9

14-24

14

-10

11

Şoimii Pâncota

17

2

6

9

15-26

12

-15

În etapa următoare, FC Bihor va evolua miercuri, la Slatina, cu FC Olt. Meciul este programat miercuri, 18 martie, de la ora 15.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON