URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
09 Octombrie 2013, 18:24

Eşecuri cu urmări: CS Oşorhei a renunţat la trei jucători şi a redus salariile cu 25% după ce a mai pierdut un meci

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Deşi a evoluat pe teren propriu şi a avut în faţă un adversar mai slab cotat, echipa bihoreană de fotbal CS Oşorhei nu a reuşit să se impună marţi, în cadrul etapei a VII-a din Seria a V-a a Ligii a III-a.

Bihorenii au primit, la Stadionul Municipal "Iuliu Bodola" din Oradea, replica formaţiei arădene CS Ineu, dar, la capătul unui joc slab, CS Oşorhei a trebuit să se recunoască învinsă în final cu scorul de 0-2, după ce în prima repriză a practicat un joc modest.

De altfel, în primul mitan s-au înscris ambele goluri. Mai întâi, în minutul 37, la o centrare de pe dreapta, Cristian Andor a reluat nefericit cu capul, dorind să respingă, în proprie poartă. Apoi, în minutul 40, la un şut de la distanţă a lui Bogdan Iambor, tot deviat, s-a făcut 2-0 pentru oaspeţi.

În repriza a doua atitudinea elevilor antrenorului Rudy Kovacs s-a schimbat, însă nu suficient încât să aducă şi golul pe tabela de marcaj. Astfel, partida, de altfel una uşoară, s-a încheiat ruşinos pentru o echipă cu pretenţii.

Maniera de joc a echipei din Oşorhei nu a rămas fără urmări. Miercuri dimineaţă conducerea clubului a anunţat câteva măsuri drastice luate în privinţa jucătorilor. "În urma eşecului de pe teren propriu, 0-2 cu CS Ineu, a doua înfrângere consecutivă, acasă, după 0-3 cu Naţional Sebiş, conducerea CS Oşorhei a decis să penalizeze pecuniar contraperformanţa. Astfel, salaraiile jucătorilor, pe luna septembrie, vor fi diminuate cu 25%. De asemenea, CS Oşorhei s-a despărţit, amiabil, de jucătorii Alexandru Gego, Alin Biţiş şi Cristian Lupuţ", se arată în comunicatul clubului din Oşorhei.

"Conducerea clubului din Oşorhei doreşte ca pentru această echipă se se joace cu sufletul şi pentru asta se arată dispusă să se despartă, chiar în viitorul apropiat, de orice jucător care nu dă randamentul scontat, indiferent de numele, prenumele şi renumele acestuia", se mai precizează în respectivul comunicat remis presei.

În clasament, CS Oşorhei a rămas cu 10 puncte şi ocupă acum locul al IV-lea în serie.


Rezultatele şi marcatorii etapei a VII-a din Seria a V-a a Ligii a III-a:

FCM Baia Mare - Şoimii Pâncota 0-1
Al. Mihai (4)
Unirea Jucu - Sănătatea Cluj 2-3
Mocan (10), Mănăşturean (17) / Perde (30), Al. Pop (34), Văidean (78)
CS Oşorhei - CS Ineu 0-2
Cr. Andor (37 - aut.), Iambor (41)
Unirea Dej - FC Zalău 5-0
C. Cornea (35), R. Moldovan (37, 65), Ibrahim (53)
Arieşul 1907 Turda - Naţional Sebiş 1-3
M. Morar (83 - pen.) / Blănaru (22, 44. 85)
Metalurgistul Cugir a stat deoarece FC Maramureş s-a retras.


Clasament:

1 Naţional Sebiş 7 6 1 0 16-2 19
2 Metalurgistul Cugir 6 4 1 1 13-4 13
3 Şoimii Pâncota 6 3 1 2 12-5 10
4 CS Oşorhei 6 3 1 2 9-8 10
5 CS Ineu 7 2 3 2 7-8 9
6 Unirea Jucu 6 2 2 2 12-12 8
7 FC Municipal Baia Mare 6 2 2 2 7-7 8
8 FC Zalău 7 2 1 4 10-12 7
9 Sănătatea Cluj 7 1 2 4 5-18 5
10 Unirea Dej 6 1 1 4 9-13 4
11 FC Arieşul 1907 Turda 6 0 3 3 4-15 3
12 FC Maramureş Universitar Baia Mare 0 0 0 0 0-0 0

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
1 Comentariu
raspuns
ati tinut un antrenor doar pentru a pierde jucatori buni care nu au avut sanse sa joace la toate meciurile ma bucur ca insfarsit ati schimbat pe acel antrenor care nu isi merita acel post acum se vede diferenta intre jucatori care au jucat pana acum si ceei care au jucat ieri cu sanatatea lasati domnilor patroni de cluburi baieti care vor sa joace nu pe cei care dau bani ca sa joace sunt baieti talentati si cu tehnica de joc nu ca acei care dorm in teren de aceeia sunt dezamagiti cei care au stat pe banca de rezerva si este normal pt ei sa fie asa sper sa ajunga acest mesaj acolo unde trebuie
Postat 12 Octombrie 2013, 12:52 de horvat
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON