URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
21 Mai 2019, 12:21

După eşecul de la Oradea, antrenorul clujenilor, Mihai Silvăşan, şi-a dat demisia

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Antrenorul echipei de baschet U BT Cluj-Napoca a anunţat, luni seara, după înfrângerea din semifinala cu CSM CSU Oradea, că îşi dă demisia şi îşi asumă eşecul.

Luni seara, baschetbaliştii orădeni s-au calificat în finala Ligii Naţionale a României după ce au câştigat, pe teren propriu, şi meciul al patrulea al seriei cu echipa clujeană, care astfel şi-a încheiat sezonul.

"Este un final de sezon dezamăgitor. Eu credeam şi îmi doream enorm de mult să reuşim să câştigăm campionatul. Ne-am luptat în această serie, cel puţin în trei din cele patru meciuri. Din păcate, nu a fost destul. Îmi asum absolut toată responsabilitatea pentru eşecul din acest sezon şi pentru ratarea obiectivelor principale. Mă refer aici la campionat şi la Cupa României. Prin urmare, îmi voi prezenta demisia din funcţia de antrenor principal al echipei. Repet, eu sunt principalul vinovat şi nu am absolut nicio problemă să îmi asum eşecul", a transmis Silvăşan printr-o postare pe site-ul U BT Cluj-Napoca.

Fost jucător al Clujului, Mihai Silvăşan a fost numit antrenor în 2016.

În sezonul 2017, el a reuşit să obţină titlul naţional alături de echipa sa. În 2018, U BT Cluj-Napoca a fost eliminată în semifinalele Ligii Naţionale de Oradea, la fel cum s-a întâmplat şi în acest an.

În schimb, cu Silvăşan antrenor, Clujul a câştigat de două ori Cupa României.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON