URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
15 Decembrie 2023, 13:32

Dublă lansare: O carte despre peștii din Crișul Repede și un album foto cu viața sălbatică din Oradea

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Orădenii interesați de viețuitoarele care se întâlnesc în orașul lor sunt invitați, marți, la o dublă-lansare, organizată de Asociația Aqua Crisius.

Este vorba despre cartea „Peștii Crișului Repede în Oradea” și albumul foto „Viața sălbatică a Oradiei”, ambele realizate cu sprijinul Municipiului Oradea și al Consiliului Local Oradea.

Cartea, avându-i autori pe Andrei Togor și Mihnea Moraru, prezintă, inclusiv cu imagini deosebite, cele 35 de specii de pești întâlnite în municipiul Oradea, iar albumul cuprinde imagini spectaculoase ale elementelor naturale surprinse în urbea de pe malurile Crișului Repede, realizate de pasionați fotografi bihoreni și nu numai.

Ambele publicații vor fi prezentate de către autori și de alți specialiști: Diana Cupșa și Ilie Telcean de la Facultatea de Științe din cadrul Universității din Oradea și Călin Lațiu de la Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară Cluj – Napoca.

Dubla lansare va avea loc marți, 19 decembrie, de la ora 17. Intrarea este liberă, în limita a 100 de locuri, iar participanții vor primi gratuit ambele volume.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
2 Comentarii
ei, da, sigur
daca e vorba de dl. Togor, care nu deranjeaza niciodata onor premarele cu "prostii" gen "de ce se toarna nisip pe malul Crisului sa se faca plaja urbana" (ca doar nu de-aia se numeste aqua crisius, nu ?), sau "de ce se taie in nestire copaci", evident ca primaria da banu' sa iasa cartea, ca ai carte, ai parte :D
Postat 15 Decembrie 2023, 22:48 de topograf
Teoria...
Suna bine în teorie,practica și realitatea sant altele,la cât se braconeaza,speciile vor rămâne doar în carte,ajvps..populează cu ..gargara...
Postat 15 Decembrie 2023, 19:10 de zorro
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON