URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
04 Octombrie 2024, 14:22

Doi dealeri de "iarbă" şi "cristal" din Oradea au fost trimişi în arest preventiv. Cât costa doza de stupefiante

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Doi tineri din Oradea care vindeau canabis și 3-CMC, substanţă denumită uzual "Cristal", au fost prinşi de poliţiştii Antidrog şi arestaţi preventiv pentru 30 zile pentru trafic de droguri de risc şi mare risc. În urma percheziţiilor domiciliare realizate la locuinţele celor doi s-au găsit zeci de doze pregătite să fie traficate. 

Arestarea preventivă a celor doi tineri, despre care BIHOREANUL a aflat că se numesc Adrian Cristian Gordan (30 ani) respectiv Bianca Evelyn Ujupan (22 ani), a fost solicitată, joi, de procurorii ocurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Oradea, în urma unei anchete care a scos la iveală că, în intervalul august - octombrie 2024, aceștia au procurat, deținut și vândut diferite cantități de canabis și 3-CMC către consumatori de pe raza județului Bihor. 

Dozele erau vândute cu sume cuprinse între 300 și 1.000 lei.

Potrivit unor informări transmise, vineri, de Poliţia Bihor şi DIICOT,  locuinţele celor doi au fost percheziţionate, miercuri, de poliţiştii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Oradea, care au ridicat aproximativ 90 grame pulbere cristalizată (3-CMC), o parte din cantitate fiind  porționată în 26 de doze, 20 de grame de canabis.

Cercetările în caz sunt continuate de poliţiştii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Oradea şi de procurorii DIICOT Oradea. Suportul de specialitate a fost asigurat de către Direcția Operațiuni Speciale din Poliția Română.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON