URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
09 Martie 2021, 11:55

"Depăşirea interzisă". Cum s-a produs accidentul din Topa de Criş dintre un autobuz şi un autoturism

'Depăşirea interzisă'. Cum s-a produs accidentul din Topa de Criş dintre un autobuz şi un autoturism (sursa foto: Info Trafic jud Bihor)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Poliţiştii au tras primele concluzii ale accidentului petrecut luni în Topa de Criş, în urma căruia o persoană a ajuns la spital, iar o maşină a fost distrusă. Coliziunea s-a petrecut, spun reprezentanţii IPJ Bihor, după ce un şofer de autobuz a depăşit pe linia continuă, lovind un autoturism al cărui şofer, la rându-i, nu s-a asigurat în timp ce făcea un viraj la stânga. 

"Luni, 8 martie a.c., la ora 11.03, pe D.N. 1, în localitatea bihoreană Topa de Criş, un bărbat de 32 de ani, din localitatea Botoşani, judeţul Botoşani, în timp ce conducea un ansamblu format din autobuz cu remorcă, pe direcţia Oradea - Cluj Napoca, s-a angajat într-o depăşire neregulamentară, încălcând marcajul axial continuu, format dintr-o linie simplă continuă, în raza de acţiune a indicatorului rutier "Depăşirea interzisă", a intrat în coliziune frontală cu partea laterală a unui autoturism, condus de un bărbat de 49 de ani, din comuna Tileagd, judeţul Bihor, care circula în aceeaşi direcţie de deplasare şi care nu s-a asigurat corespunzător la efectuarea unui viraj la stânga, pentru a pătrunde pe un drum lăturalnic", se arată într-o informare transmisă, marţi, de IPJ Bihor. 

În urma impactului, autoturismul a fost proiectat într-un capăt de pod pe acostamentul DN1, fiind practic distrus. 

Şoferul autoturismului a suferit leziuni pentru îngrijirea cărora a fost transportat la spital.

Poliţiştii Biroului Rutier Aleşd continuă cercetările pentru stabilirea cu exactitate a cauzelor şi împrejurărilor producerii accidentului rutier.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON