URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
23 Iunie 2020, 13:35

Cum s-a petrecut accidentul cu două BMW-uri de pe DN76: Un tânăr nu a adaptat viteza într-o succesiune de curbe

Cum s-a petrecut accidentul cu două BMW-uri de pe DN76: Un tânăr nu a adaptat viteza într-o succesiune de curbe (foto: Horia Dumitraş)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Poliţiştii bihoreni au făcut publice, marţi, primele concluzii ale accidentului de pe DN76, în care au fost implicate două BMW-uri. Accidentul a fost provocat de un tânăr de 22 de ani din Băiţa care n-a adaptat viteza într-o succesiune de curbe. În urma impactului, la spital a ajuns şoferul celeilalte maşini, în vârstă de 20 de ani, care conducea regulamentar. 

Accidentul s-a petrecut luni, în jurul orei 16.30, pe DN76, la ieşire din localitatea Petrileni. 

"Luni, 22 iunie a.c., la ora 16.25, pe D.N.76, la ieşirea din localitatea bihoreană Petrileni, un tânăr de 22 de ani, din localitatea Băiţa, judeţul Bihor, în timp ce conducea un autoturism pe direcţia Beiuş - Ştei, într-o succesiune de curbe marcate cu linie continuă, nu a adaptat viteza de deplasare la condiţiile de drum, a pierdut controlul asupra direcţiei, a pătruns parţial pe sensul opus de circulaţie şi a intrat în coliziune frontală cu un alt autoturism, condus regulamentar, din sens opus, de un tânăr de 20 de ani, din municipiul Beiuş", a transmis comisarul-şef Alina Fărcuţa, purtătorul de cuvânt al IPJ Bihor. 

În urma accidentului rutier, tânărul de 20 de ani care conducea cel de-al doilea autoturism a suferit multiple leziuni, pentru îngrijirea cărora a fost transportat la spital. Poliţiştii Biroului Rutier Beiuş continuă cercetările.

 

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON