URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
27 Februarie 2014, 09:00

Cu un nou imn, baschetbaliştii de la CSM speră să învingă pentru a patra oară în acest sezon BC Timişoara

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

După victoria de sâmbătă cu argeşenii de la BCM U Piteşti, echipa orădeană de baschet masculin CSM va disputa în această joi, de la ora 18, un nou joc pe teren propriu, în compania formaţiei BC Timişoara.

Partida, care va avea loc în Arena Antonio Alexe, va conta pentru runda intermediară a Ligii Naţionale din această săptămână.

"Întâlnim o echipă cu care am mai jucat de trei ori în acest sezon. Este un meci deosebit de important pentru configuraţia clasamentului, atât în partea lui superioară, cât şi în ce priveşte bătălia pe care echipa din Timişoara o duce pentru calificarea în play-off. Este pentru noi o luptă pentru a ne consolida primele două poziţii, pentru ei este o luptă pentru una din ultimele şanse pe care le mai au pentru a accede în play-off-ul Campionatului Naţional", a declarat managerul echipei CSM, Şerban Sere.

Cu excepţia lui Radovan Markovic, care nu este încă refăcut după accidentare, în rest lotul formaţiei orădene este valid pentru acest joc.

"Avem un moral bun după ultimele victorii. E adevărat că jocul nostru nu a fost cel mai bun în ultimele etape, dar totul este bine când se termină cu bine şi apreciez revenirea pe final a echipei la aceste meciuri, ceea ce spune multe despre seriozitatea colectivului pe care îl avem. Timişoara este o echipă tradiţie, va fi la fel de greu şi cu ei, dar noi sperăm să ne impunem şi-n acest joc", a mai precizat managerul formaţiei orădene.

În clasament, CSM Oradea se află pe primul loc, cu 34 de puncte, în timp ce bănăţenii ocupă poziţia a IX-a, cu 28 de puncte.

Atât în dubla din Cupa României, cât şi în jocul tur, de la Timişoara, "roş-albaştrii" s-au impus în acest sezon în faţa bănăţenilor şi, din acest punct de vedere, au un ascendent moral pentru această confruntare.

Cu această ocazie, conducerea clubului orădean, ajutată de galerie, va lansa noul imn al echipei, "un imn care ne reprezintă, un imn care spune multe despre noi, despre CSM şi un imn pe care sperăm ca toţi suporterii să-l asimileze", a precizat Şerban Sere. Pentru a-l cunoaşte mai bine şi pentru a-l cânta încă de joi de la meciul cu BC Timişoara, suporterii CSM Oradea sunt invitaţi să intre pe site-ul oficial al clubului, www.csmoradea.ro, unde pot asculta imnul.

"Le mulţumesc suporterilor noştri care au fost fantastici şi la meciul cu Piteştiul şi ne-au susţinut până în ultimul minut. Sperăm să fie alături de noi în continuare şi înveţe acest imn, pentru care ţin să mulţumesc celor care s-au implicat în realizarea lui", a mai declarat Sere.


CSM Oradea - BC Timişoara

Joi, ora 18

Transmis pe: Digi Sport
Sala: Arena "Antonio Alexe"
Arbitri: Alexandru Olaru, Mircea Şerban şi Fabiana Martinescu
Comisar FRB: Marius Marinescu


Etapa a XX-a a campionatului Ligii Naţionale la baschet masculin

Miercuri, 26 februarie:

Ora 18.00 BC Farul Constanţa - CSU Asesoft Ploieşti
Ora 19.00 Steaua CSM Eximbank - BC Mureş Tg. Mureş
Ora 19.15 BC Timba Timişoara - Concordia Chiajna
Ora 19.30 BCM U Piteşti - CS Energia Rovinari (Digi Sport)

Joi, 27 februarie:

Ora 18.00 CSM Oradea - BC Timişoara (Digi Sport)

Miercuri, 12 martie:

SCM U Craiova - CSU Atlassib Sibiu

Marţi, 1 aprilie:

Gaz Metan Mediaş - U BT Mobitelco Cluj


Clasament

1. CS Municipal Oradea 15/4 34

2. CSU Atlassib Sibiu 15/4 34

3. CSU Asesoft Ploieşti 14/5 33

4. U BT Mobitelco Cluj 14/5 33

5. BC Mureş Tg. Mureş 13/6 32

6. Energia Rovinari 11/8 30

7. SCM U Craiova 11/8 30

8. BCM U Piteşti 11/8 30

9. BC Timişoara 9/10 28

10. Steaua CSM Eximbank 8/10 26

11. Gaz Metan Mediaş 7/11 25

12. Timba Timişoara 2/17 21

13. Farul Constanţa 1/19 21

14. Concordia Chiajna 1/17 19

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
2 Comentarii
Forzza Oradea
Felicitari pentru victoria cu Timisoara. Tineti-o tot asa.
Postat 27 Februarie 2014, 19:57 de Johny B.
????????
Imnul se cheama..Am scapat de vinzator,papa Maric!!!!!!!!Doobro vece!!!!
Postat 27 Februarie 2014, 16:40 de gheorghe@sandor
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON