URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
01 August 2023, 18:21

CSM CSU Oradea va întâlni pe teren propriu rivala U BT Cluj, în prima fază a Cupei României

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Baschetbaliştii de la CSM CSU Oradea vor găzdui turneul Grupei B din prima fază a Cupei României, fază care va deschide noul sezon oficial baschetbalistic în România.

Conform tragerii la sorţi pentru faza inaugurală a Cupei României, tragere la sorţi care a fost efectuată pe 29 iulie la Piteşti, echipa bihoreană a fost repartizată în Grupa B, alături de echipele U-BT Cluj-Napoca și Dinamo București.

S-a ajuns astfel ca vicecampioana şi campioana ultimei ediţii de campionat să se dueleze încă din prima fază a Cupei României şi aceasta întrucât la tragerea la sorţi nu au existat capi de serie.

Conform regulamentului competiţiei, în această fază se va juca după sistemul fiecare cu fiecare, iar prima clasată se va califica la turneul final. 

Oradea a fost desemnată să găzduiască turneul Grupei B, care se va desfășura în perioada 15-17 septembrie.

După cum transmite conducerea clubului bihorean, cel mai probabil meciul dintre CSM CSU Oradea și U-BT Cluj-Napoca se va desfășura pe data de 15 septembrie, dar încă programul turneului nu este definitivat.

Componența celorlalte grupe din prima fază a Cupei României la baschet masculin:

Grupa A (se va desfăşura la Pitești) – Rapid București, CSM Târgu Jiu şi FC Argeș Pitești
Grupa C (la Târgu Mureș) – CSM Focșani, CSM Târgu Mureș şi CSM Galați
Grupa D (la Craiova) – SCM Ohma Mozzart Bet Timișoara, SCM U Craiova şi CSM Petrolul Ploiești
Grupa E (la Brașov) – CSO Voluntari, Laguna București şi CSM Corona Brașov
Grupa F (la Constanța) – BC CSU Sibiu, CS Vâlcea 1924 şi CSM Athletic Constanța

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON