URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
05 Aprilie 2020, 16:01

Vremuri de criză. Termoficare le oferă asociaţiilor de proprietari posibilitatea plăţii a 60% din încălzire cu recuperare în vară

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Operatorul de termoficare din Oradea pune la dispoziţia celor 832 de asociaţii de proprietari posibilitatea plăţii a 60% din facturile de încălzire inclusiv pe luna aprilie, diferenţa urmând să fie achitată în vară.

Scăpați de penalități

Măsura a fost luată pentru ca asociaţiile să poată evita unele penalităţi generate de imposibilitatea plăţii la timp a facturilor, oricum mai mari în luna februarie, pe fondul închiderii casieriilor.

"Săptămâna aceasta am luat decizia să extindem posibilitatea plăţii a doar 60% din factura de încălzire şi pentru luna aprilie, diferenţa urmând să fie achitată peste vară. Este un ajutor pe care vrem să îl oferim orădenilor aflaţi în şomaj tehnic sau disponibilizaţi, dar şi asociaţiilor de proprietari care se confruntă cu încasări mai mici pentru că, de la declanşarea pandemiei, multe şi-au închis casieriile", a declarat pentru BIHOREANUL, directorul comercial al Termoficare, Dan Creţu.

Reciproc avantajos

Conform evidenţelor societăţii, până la sfârşitul acestei săptămâni 230 din cele 832 de asociaţii de proprietari au optat pentru plata diferenţiată a facturilor pentru a-şi uşura stingerea datoriilor.

"Şapte asociaţii au cerut trecerea la acest sistem de plată de la jumătatea lunii martie, când a izbucnit criza generată de pandemie şi ne aşteptăm ca numărul lor să crească", a spus Creţu.

Asociaţiile de proprietari care optează pentru sistemul de plată 60% - 40% sunt păsuite de Termoficare să îşi achite diferenţa rămasă peste vară, când facturile sunt mai mici.

Reciproc avantajoasă, măsura ajută asociaţiile să treacă mai uşor peste vârfurile de plată lunile de iarnă şi asigură Termoficare fondurile necesare pentru plata salariilor, lucrări şi reparaţii pe timp de vară când încasările sunt mult mai mici.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
4 Comentarii
Pentru cei ce nu-ntelege...
...m-am nascut ca sa fiu Rege.O consecinta fireasca ar fi schimbarea denumirii Operatorului de termoficare din Oradea astfel: Termoficare S.A. se va numi Termoficarea Sa.
Postat 05 Aprilie 2020, 21:55 de excalibur
Intreb si eu...
Acum vreo 6-8 luni penelule la termoficare impreuna cu primasii orasului anuntau ca firma asta de kkt se va retrage de pe unele strazi din orasa si tot atunci anuntau ca in cateva zile vor da publicitatii care sunt acele strazi. acum si 200 de zile sunt "cateva" asa ca minciuna nu este totala! Deci aveti sau nu aveti lista bucurieie cand vor scapa unii de voi!? sau a fost o petarda mincinoasa sa scapati de reporteri? daca o aveti DE CE nu o dati publiciatatii? SA stability data la care se va scoate la concurs postul de manager al CET? Sa stim si noi ca poate sunt oameni capabili interesati chiar daca nu sunt penelei pupinkuristi bolovanilor!
Postat 05 Aprilie 2020, 21:44 de scortosul
Abia asteptam vremurile de dupa pandemie
Cind ne vom inghesui sa achitam restante pe 3 luni de isolamento.Ca platile se amina doar, nici o alta pasuire...Bancuta,draga de ea iti ia rata discret,fara nici o notificare,sms whatever.Dupa ce in prealabil ti-a blocat cardul,ca nu si-a gasit suma toata in castronel.Idem si asigurarile de viata,accident.Firesc,natural,perfect barbatesc.Mergem mai departe:parca a dat gubernul ceva ordonanta ca furnizorii de cablu,internet sa nu-ti taie serviciile daca nu platesti la timp.Te amina doar.Ce sa faci, si lor li-e greu, au rate la banci pentru 5g,echipamente,it-isti.Mai departe,hop si ajungem in orasul luminii,Oradea mare.Chiar la intrare se inalta falnica racheta general electric,s-o tina D-zo.Racheta e a lu' termoficare sa.Termoficare s.a. este a primariei oradea 99%,sinmartin 1%.Primaria oradea este a cetatenilor ei,contribuabili,platitori de taxe,amenzi,incalecati de regulamentele hcl.Primaria oradea taxeaza termoficare sa,recte clientii racordati, cu o taxa speciala, numita redeventa.Redeventa e inclusa in cei 325 lei/gigacalorie.Nu stiu cit reprezinta ,in pret,ca nu ne spune nimeni.Ce stim,cu certitudine este ca e 3.8 mil /an, si va creste la 4.3mil/an.Lei sau euro,nu e sigur...(Bibliografie aici:www.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-31-48/investitii-de-60-milioane-lei-in-oradea-din-redeventa-datorata-de-cet-orasul-va-avea-un-nou-cazan-154658.html).Redeventa a fost strinsa intr-un fond separat ca sa ne putem cumpara alte si alte jucarii.Corect,fara misto.Bun,iaca ca ne-am foot-ut directia(dex: a fute=1.A avea raporturi sexuale 2.A obliga pe cineva la eforturi prea mari) si avansam urmatorul scenariu: Banii de jucarii sunt in cont.Ce-ar fi,daca,pe aceste 3 luni de lockdown, termoficare ne-ar taxa cu doar 60% din sumele datorate,restul de 40% urmind a fi completati din redevente,depozite,cai verzi pe pereti...Ar insemna ca suntem asistati sociali?Ar fi sub demnitatea noastra,de oras al faptelor bune? Ar fi impotriva insusi Primarul,cu consilierii sai cu tot?Am supara vinzatorii de jucarii si intermediarii lor? Veniti de luati luminaaaa, pardon,calduraaa...
Postat 05 Aprilie 2020, 17:07 de excalibur
Decizii corecte ar mai putea fi:
Foarte bine este o decizie corecta. Ar fi minunat daca si CAO ar relua initiativa sau macar mutarea pragului de penalizatet la 90 zile. Astfel avem posibilitatea si noi de impingere a platilor in functie de incasari. O alta idee buna ar fi daca s-ar putea ca pe legea 196/2018 sa fie o posibila extindere a pragului de penalitate de la 60 zile la 120 zie pana isi revine economia si oamenii isi recapata slujbele.
Postat 05 Aprilie 2020, 17:01 de cristilucaci2002
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON